A gyarmatosítás újabb formája – vagy megoldás az energiaválságra?

Létrehozás: 2009. július 15., 11:51 Legutolsó módosítás: 2009. július 15., 11:53

Aachen – Jelentős német cégek óriási naperőműpark megépítését tervezik a Szaharában. Az aacheni székhelyű Misereor katolikus segélyszervezet képviselője arra figyelmeztet: Afrikát nem lehet kihagyni a tervezett naperőművek haszonélvezetéből. Forrás: Magyar Kurír

Nem fordulhat elő, hogy a napenergia afrikai felhasználásából csak Európa profitáljon, a helybéliek egyáltalán nem – fogalmazott Anika Schroeder, a Misereor energiaügyekkel foglalkozó munkatársa, akit a KNA katolikus hírügynökség kérdezett a tervről. A projektet a Desertec Foundation szervezi, azzal a céllal, hogy közel 100 gigawatt kapacitású naperőműparkot hozzanak létre Észak-Afrikában. Ez az erőműpark, ha megvalósul, 2050-ig Európa áramszükségletének mintegy 15%-át fedezné, a fennmaradó rész a helybéliekét – jelentették be Münchenben.

Sivatagos területen már több helyütt működnek naperőművek, például Spanyolországban és Kaliforniában. A napsugárzást hatalmas tükrökkel gyűjtik össze, amellyel speciális folyadékot melegítenek fel. E folyadék gőze áramtermelő turbinákat hajt meg. A tervezett naperőmű is ilyen elven működne.

A cégek között van a Siemens, a Deutsche Bank, valamint olyan energetikai cégek, mint az RWE vagy az Eon. Nyilatkozatuk szerint fontosnak tartják a klímaváltozás elleni küzdelmet, de az is szerepet játszik elhatározásukban, hogy az egyre fogyó fosszilis energiaforrások mellett a napenergiában látják a megoldást a kb. 2050-re várható energiaválság megelőzésében. A beruházás azonban nem lesz olcsó, egy 100 gigawattos erőmű megépítése ugyanis legalább 400 milliárd eurós költségvetéssel járna.

A terv figyelemre méltó, ám még sok nyitott kérdés és ellentmondás van vele kapcsolatban, mondta a Misereor munkatársa. Fennáll a veszély, hogy az afrikai országok nem látják majd hasznát a gigantikus beruházásnak. Példaként említette Nigéria esetét, ahol a lakosság mind a mai napig alig élvez valamit abból, hogy földje ásványi anyagokban gazdag.

Szkeptikusan nyilatkozott a kölni Domrádiónak Franz Alt német publicista is, aki szerint valós az a veszély, hogy a terv a „neokolonializmus” újabb formája.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben