A 10. Szociális Világfórum – lehet más világ

Létrehozás: 2010. január 26., 10:43 Legutolsó módosítás: 2010. január 26., 10:45

Port Alegre – A brazíliai Port Alegre városában mintegy 20 ezer résztvevővel megkezdődött hétfőn és 5 napig tart a 10. Szociális Világfórum, amelynek jelmondata: lehet más világ. A rendezvényt, és ezzel a mozgalmat 10 évvel ezelőtt indították ugyancsak Porto Alegreből, és a szándék az volt, hogy összefogják azokat a civil szervezeteket, szakszervezeteket, és egyházakat, amelyek alternatívát keresnek a kapitalista világrenddel, a globalizációval szemben, egy olyan társadalmi-gazdasági rendszert hozzanak létre, amely a profit helyett az embert állítja a törekvései középpontjába. Forrás: azta.hu

A szervezők már akkor is azzal a céllal gyűjtötték össze a főleg baloldali, zöld és egyéb progresszív eszméket valló civil szervezeteket, hogy amolyan ellensúlyt képezzenek az évente Davosban megrendezésre kerüli világgazdasági fórumnak, ahol a kormányok, a nagy nemzetközi pénzügyi szervezetek, a nagytőke, a multinacionális vállalatok találtak fórumot maguknak a világméretű kérdések megvitatására.

A szociális eszmék megvalósításában ma a legradikálisabb néhány dél-amerikai ország politikai vezetői is ellátogatnak a találkozóra. Így ott lesz a brazil elnök, Luiz Inacio Lula da Silva, de a tanácskozásra várják Venezuela elnökét, Hugo Chavezt, és a bolíviai elnököt Evo Moralest is. 

 *****

A SZOCIÁLIS VILÁGFÓRUM ELVI CHARTÁJA 

Azon brazil szervezetek bizottsága , amely az első Szociális Világfórumot megtervezte és megszervezte, a Porto Alegre-ben 2001 január 25-30 között megtartott Fórum eredményeinek és az általa keltett várakozások kiértékelése után szükségesnek és indokoltnak tartja egy Elvi Charta megfogalmazását annak érdekében, hogy irányt szabjon e kezdeményezéséből fakadó további törekvéseknek. A Chartában megfogalmazott elveket mindenkinek tiszteletben kell tartania , aki a folyamatban részt kíván venni, és a jövőben Szociális Világfórumot akar szervezni . Az Alapelvek azoknak az döntéseknek az alátámasztását tükrözik, amelyek a Porto Alegre-i Fórum légkörét meghatározták és biztosították sikerét , érvényük azonban túlterjed ezeken a döntéseken és az elvek logikájából adódóan meghatározzák a követendő irányt.  

1.       A Szociális Világfórum a megfontolt gondolkodás , az elképzelések demokratikus vitája, a javaslatok megfogalmazása, a tapasztalatcsere és a hatékony cselekvés összekapcsolásának nyílt találkozó helye. A civil társadalom azon csoportjainak és mozgalmainak fóruma, amelyek ellenzik a neoliberalizmust és a tőke világuralmát, valamint az imperializmus bármely formáját és olyan világtársadalom felépítésén fáradoznak, amely az emberi lényt állítja a középpontba.  

2.       A Porto Alegre-i Szociális Világfórum térben és időben korlátozott esemény volt. Porto Alegre-ben bizonyossággal hirdették, hogy lehet más a világ , mostantól kezdve pedig állandó folyamattá válik az alternatívák keresése és megfogalmazása és nem korlátozódik csupán a folyamatot alátámasztó eseményekre.  

3.       A Szociális Világfórum világméretű folyamat. Minden olyan találkozó, amely ebbe a folyamatba illeszkedik, nemzetközi jelentőségű.  

4.       A Szociális Világfórumon előterjesztett alternatívák ellentétben állnak a nagy multinacionális vállalatok és az érdekeiket is szolgáló, velük cinkosságot vállaló nemzeti kormányok és nemzetközi intézmények által vezérelt globalizációs folyamattal. Az alternatívák arra irányulnak, hogy a világtörténelemben új korszak táruljon fel: globalizálódjék a szolidaritás, tiszteletben tartsák az emberi jogokat, minden nemzet polgárainak jogait, a környezetet, a nemzetközi demokratikus intézményi rendszer pedig a társadalmi igazságosság, a törvényesség és a népi szuverenitás szolgálatába szegődjék.  

5.        A Szociális Világfórum csupán összehozza és összekapcsolja a világ civil társadalmának szervezeteit és mozgalmait, de nem lép fel azzal az igénnyel, hogy a világ civil társadalmának összességét képviselje.  

6.       A Szociális Világfórum találkozói nem döntéshozó jellegűek. Ezért senki sem jogosult arra, hogy a résztvevők összessége nevében foglaljon állást a Fórum bármelyik rendezvényén. A Fórum résztvevőit nem lehet felszólítani, hogy szavazással, vagy közfelkiáltással döntést hozzanak mindenkire , vagy a többségre nézve kötelező deklarációk, vagy akciójavaslatok elfogadására, ill. nem lehet olyan indítványt tenni , amelyet a Fórumnak, mint fórumnak az irányadó álláspontjaként lehetne értelmezni. Az ilyen határozatok nem rendelkeznek kötelező erővel sem a résztvevők tanácskozásai, sem a résztvevő szervezetek és mozgalmak egymáshoz fűződő kapcsolatai vagy akciói tekintetében.  

7.       Ugyanakkor a Fórum tanácskozásain részt vevő szervezeteknek, vagy szervezetek csoportjainak joguk van arra, hogy az ilyen tanácskozásokon - akár egyenként, akár közösen - nyilatkozatokat adjanak ki, vagy akciókat határozzanak el. A Szociális Világfórum vállalja, hogy ezeket a döntéseket a rendelkezésére álló eszközökkel széles körben terjeszti, anélkül, hogy irányítaná, rangsorolná, cenzúrázná, vagy korlátozná azokat, de kizárólag azon szervezetek, vagy szervezetcsoportok döntésének tekinti, amelyek a döntést hozták.  

8.       A Szociális Világfórum plurális, sokszínű, nem felekezeti, nem kormányzati, pártoktól független szerveződés, amely decentralizáltan kapcsolja össze azokat a szervezeteket és mozgalmakat , amelyek a helyi szintektől kezdve a nemzetközi szintekig bezárólag konkrét akciókban vesznek részt egy másfajta világ felépítése érdekében. 

9.       A Szociális Világfórum mindig nyitott lesz a tevékenységek és a módszerek pluralizmusa és sokszínűsége előtt. Kész befogadni minden szervezetet és mozgalmat, amely a részvétel mellett dönt. A Fórum nyitott a nemek, az etnikumok, a kultúrák, a generációk , a fizikai képességek sokszínűsége előtt is, feltéve, hogy a résztvevők elfogadják és betartják a jelen Charta alapelveit. Sem pártképviseletek, sem katonai szervezetek nem vehetnek részt a Fórumon. Magánszemélyként viszont meghívhatók azok a kormányzati emberek, ill. parlamenti képviselők, akik magukévá teszik a jelen Chartából fakadó kötelezettségeket.  

10.    A Szociális Világfórum ellenzi a gazdaság , a fejlődés és a történelem totalitárius és beszűkítő értelmezését, valamint az erőszak alkalmazását, mint az állam társadalom feletti ellenőrzésének eszközét. Tiszteletben tartja az emberi jogokat, a valódi demokrácia gyakorlatát, a részvételi demokráciát, az egyenlőségen és a szolidaritáson nyugvó, a népek, az etnikumok, a nemek közötti békés kapcsolatokat. Elítéli az uralkodás minden formáját, az emberi lény másik emberi lény által való leigázását.  

11.    A Szociális Világfórum olyan vitafórum, az elvek olyan mozgalma, amelynek az a célja, hogy gondolkodásra ösztönözzön, megossza másokkal a gondolatok gyümölcseit: a tőke uralmi mechanizmusairól és eszközeiről, arról, hogy milyen eszközökkel és ellenállási akciókkal lehet meghaladni ezt az uralmat, milyen alternatívákat javasolnak a társadalmi kirekesztettség, a társadalmi egyenlőtlenség problémájának orvoslására, melyeket a tőkés globalizációs folyamat idéz elő nemzetközi szinten és az egyes országokban a maga rasszista, szexista megnyilvánulásaival, s a környezet rombolásával.  

12.    A tapasztalatcsere kereteként szolgáló Szociális Világfórum ösztönzi a résztvevő szervezetek és mozgalmak közötti megértést és egymás kölcsönös tiszteletét. Különös hangsúlyt fektet a közöttük folytatandó eszmecserére, elsősorban a társadalomban felmerülő kérdésekre. A gazdasági tevékenységet és az emberek szükségleteinek kielégítésére és a természet megóvására irányuló politikai cselekvést állítja középpontba a jelen és a jövő nemzedékek érdekében.  

13.    A Szociális Világfórum meg akarja erősíteni a társadalmi szervezetek és mozgalmak közötti kialakuló új kapcsolatrendszert és összefogást, mely áthatja mind a közéletet, mind a magánéletet. Fokozni igyekszik az erőszakmentes társadalmi ellenállás erősödését a világban végbemenő elembertelenedési folyamattal és az állami erőszakkal szemben, erősítve a humanizálás irányába ható kezdeményezéseket a mozgalmak és a szervezetek tevékenysége révén. 

14.    A Szociális Világfórum olyan folyamat, amely arra ösztönzi a benne résztvevő szervezeteket és mozgalmakat, hogy helyi vagy nemzeti tevékenységükből kiindulva nemzetközi szintre vetítsék általános következtetésekre módot adó tapasztalataikat, így az egyetemes együttéléssel kapcsolatos kérdéseket is napirendre tűzzék, hogy képessé váljunk egy új világ felépítésére.  

2001. április 9.-én Sao Paulo-ban elfogadták és jóváhagyták a Szociális Világfórum Szervező Bizottságát alkotó szervezetek , 2001. június 10.-én módosításokkal jóváhagyta a Szociális Világfórum Nemzetközi Tanácsa.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben