Georg Klein: Szilárd Leó tízparancsolata

Létrehozás: 2009. február 01., 22:33 Legutolsó módosítás: 2009. február 02., 08:58

Fordította: Kúnos Linda, Corvina Tudástár, 2008.

Georg Klein: Szilárd Leó tízparancsolata

Georg Klein: Szilárd Leó tízparancsolata

Szabó-Pap Gabriella ajánlója: 

A bibliai Tízparancsolat minden hívő számára évezredek óta az életvezetés alaptörvénye. Az európai kultúra zsidó-keresztény gyökereinek egyik bizonyítéka, hogy az európai jogalkotás a Tízparancsolatból sarjadt ki, meghatározta hívők és nem-hívők, keresztények és más vallásúak együttélésének normáit. Ebbe kellett, és kell ma is belesimulnia mindenkinek, aki az európai kultúrájú népek közt kíván élni – ebbe simultak bele honfoglaló őseink is Szent István vezetésével. Örök értékrend, mindenkire kiterjedően. 

Szilárd Leó gondolatainak tanulmányozásakor azonban bátran vonatkoztassunk el a címadás bibliai jellegétől, ne fontolgassuk, indokolt-e a szóhasználat. Inkább tekintsünk erre a tíz, felszólító módban leírt mondatra úgy, mint a XX-XXI. századi gondolkodó ember, alkotó értelmiségitől elvárt erkölcsi magatartás meghatározásának.. Összekuszálódott mai világunkban, amelyben az értékrendi válság egyre inkább terjed, ez a szöveg megrendít, és önvizsgálatra késztet. Szilárd Leó, a világhírű magyar fizikus berlini emigrációja idején, az 1920-30-as években összegezte magának ebben a tíz mondatban tudósi és emberi magatartása, gondolkodása vezérfonalát. A tömör mondatok mögött gazdag, értékes mondanivaló rejtőzik. A szűkszavú tudósnak a teremtés iránti alázata, a tudományban és az életben megnyilvánuló erkölcsi tartása csak a kommentárok nyomán bontakozik ki előttünk teljes szélességében és mélységében. 

A kommentátor Georg Klein Budapesten született Klein Györgyként. Mélységes fájdalommal élte meg, és élte túl a holocaustot, emigrált Svédországba, ahol világhírű rákkutató lett, a stockholmi Karolinska Egyetem professzora. Baráti kapcsolat fűzte Szilárd Leóhoz. Kommentárjai egyrészt Szilárd Leó jellemének, kutatói magatartásának ismertetésével segítik a mondatok értelmezését, másrészt, több évtizedes gyakorlati tapasztalatokkal mintegy igazolja Szilárd megállapításának mindmáig helytálló voltát. A briliáns gondolatokat évtizedek sem halványították el, ma még inkább, mint leírásukkor, belevilágítanak emberi gyengeségeink szövetébe, és megvilágítják a gondolkodó ember útját. 

Kúnos Linda értő, szép, magyaros fordítása megkönnyíti a nehéz szöveg olvasását. Ritka írás az, aminek minden szavát figyelemmel kell tanulmányozni, a szavak értelmét kibontva.

Georg Klein - Klein Györgynek vannak mondatai, amelyekkel vitázni támad kedvünk. Nosza, szerezzük meg a közös gondolkodás örömét a szerzőnek! Értő közegben megbeszélni, evangélikus szemszögből elemezni Szilárd Leó, és a kommentátor mondanivalóját: szellemi csemege, szép kihívás!  

Utóirat: A könyv 2008. karácsonyán jelent meg, és rövid idő alatt sok boltból kifogyott. Az érdeklődésre való tekintettel a változatlan utánnyomás folyamatban van, a kiadó információja szerint február közepére a könyvesboltokba kerül. A Huszár Gál Könyvesbolt (1052 Budapest, Deák tér 4.) kérésre utánvéttel postázza vidékieknek.

Pár gondolat a könyvből:

Ismerd fel a dolgok közti összefüggéseket és az emberi viselkedés törvényeit, hogy tisztában legyél vele, mit teszel! 

Tetteid méltó célra irányuljanak, ám ne kérdezd, hogy befutnak-e a célba; legyen minden tetted  minta és példa, nem pedig a célhoz vezető eszköz! 

Ugyanúgy szólj az emberekhez, mint magadhoz, és ne törődj a benyomással, amit szavaid másokban keltenek, mert különben kizárod őket világodból, elszigeteltségben pedig az élet értelme eltűnik a szemed elől, és elveszíted a teremtés tökéletességébe vetett hitedet! 

Ne rombold le, amit meg nem alkothattál!

Csak akkor nyúlj az ételhez, ha éhes vagy! 

Ne kívánj olyat, amit nem kaphatsz meg! 

Ne hazudj szükségtelenül! 

Tiszteld a gyermekeket. Áhítattal figyelj szavukra és végtelen szeretettel szólj hozzájuk! 

Végezd a munkádat hat éven  át, de a hetedik évben vonulj el magányba vagy menj idegenek közé, hogy barátaid hozzád fűződő emlékei ne akadályozzanak meg abban, hogy az legyél, amivé már lettél! 

Könnyű kézzel kormányozd életed, és légy kész a távozásra, amikor elhangzik a hívó szó! 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben