Vallásrendőrséget akar a Jobbik

— Felvéve: , ,
Létrehozás: 2010. május 19., 14:04 Legutolsó módosítás: 2010. május 19., 14:05

A vallásra, a termékenységre és a nemzetiségre vonatkozó kérdéssel is kezdeményezi kiegészíteni a 2011. évi népszámlálásról szóló törvényt az Országgyűléshez kedden benyújtott módosító indítványában három Fidesz-KDNP-s képviselő. Indoklásuk rögzíti: a javaslat lehetőséget biztosít arra, hogy a 2011-ben esedékes népszámlálás adatai összehasonlíthatóak legyenek a tíz évvel korábbi népszámlálás során felvett adatokkal. Forrás: atv.hu / Morvay Péter

Önkéntes és felesleges

A Balog Zoltán fideszes, valamint Semjén Zsolt és Szászfalvi László kereszténydemokrata honatya által jegyzett előterjesztés alapján az adatszolgáltatás az egészségi állapotra, a vallásra, az anyanyelvre és a nemzetiségre vonatkozóan önkéntes lenne.

Az Országgyűlés október 5-én fogadta el a népszámlálást elrendelő törvényjavaslatot a kormánytöbbség támogatásával. A jogszabályból a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) állásfoglalása szerint azért maradt ki a vallásra vonatkozó kérdés, mert arra amúgy sem lehetne kötelező a válaszadás, így semmilyen, döntéseknél használható információhoz nem jutnának. Az egyházak egy része – a katolikusok, a reformátusok, az evangélikusok és a baptisták – az egyeztetések során támogatták a kérdést, ellenezték viszont a vallási adatok felmérését a kisebb egyházak, például a Hit Gyülekezete, a MAZSIHISZ, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége és a Buddhista Misszió.

A megfogalmazott fenntartások között szerepel többek között, hogy a népszámlálási adatokra hivatkozva át lehetne alakítani az egyházfinanszírozás jelenlegi rendszerét, amelyben az egyházak az adófizetők egyszázalékos támogatása alapján évente változó összegben támogatnának. Mivel a legnagyobb támogatottságú katolikus felekezet támogatottsága sem éri el a félmillió főt (holott a 2001. évi népszámláláson a válaszadók több mint 60 százaléka nevezte magát katolikusnak), ezért az egyházak többsége számára előnyösebb és kényelmesebb megoldás lenne, ha a felmérésre hivatkozva hosszabb időszakra – például tíz évre – bebetonoznák az egyházi támogatást.

Sólyom kontrázott

Sólyom László köztársasági elnök nem írta alá, hanem megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a törvényt.

Az államfő nem értett egyet azzal, hogy az Országgyűlés által elfogadott jogszabály alapján a 2011. évi népszámlálás során nem gyűjtenének a termékenységre, az egészségi állapotra és fogyatékosságra, valamint a vallásra vonatkozó adatot, holott a korábbi, 2001-ben tartott népszavazáson valamennyi kérdéskör szerepelt.

Sólyom László jelezte: egyrészt valamennyi adat fontos jellemzője a társadalomnak, másrészt a társadalmi folyamatok könnyebben megérthetőek és elemezhetőek, ha a tíz évente sorra kerülő népszámlálásokon ugyanazok a kérdéskörök szerepelnek, és így a felvett adatokat össze lehet vetni.

A Fidesz-KDNP-s javaslat az elfogadott törvény azon rendelkezését nem érinti, hogy a teljes körű megkérdezésen alapuló népszámlálást 2011 őszén tartják, az adatfelvételt 2011. október 1. és november 30. között kell végrehajtani.

Vallásrendőrséget akar a Jobbik

A választási kampányban a Jobbik Egyházügyi Bizottsága is élesen bírálta azt, hogy a népszámlálás során nem firtatják a vallási hovatartozást. A szélsőjobboldali párt szakértője ennél is tovább menne: ellenőriznék például a felekezetek – köztük a MAZSIHISZ és a kisegyházak – istentiszteleteit és karitatív tevékenységét is.

„A Jobbik szerint fontos, hogy minél pontosabb diagnózist lehessen fölállítani a magyar társadalomról a vallás területén is, hogy a szellemi, lelki élet gyógyítására is megfelelő lépéseket foganatosíthassunk, ezért fontos, hogy szerepeljen továbbra is a kérdés. Szükséges azt is megtudni, hogy a Magyarországon bejegyzett 231 egyház, amelynek többsége csak az anyagi lehetőségeket kihasználó destruktív szekta (...) pontosan hány állampolgárt tömörít, és annak fejében milyen összegű állami támogatást, adókedvezményt kap" – írta Mirkóczki Ádám, a Jobbik egyházügyi kabinetvezetője közleményében.

Mirkóczky tavaly ősszel a Hetek című lapnak elmondta, hogy szerintük a már bejegyzett egyházakat is vizsgálat alá kellene vonni, hogy képet kapjanak többek között „azok társadalmi-lelki tevékenységéről”. Ennek mikéntjéről Mirkóczki azt mondta: a felekezetek istentiszteleteit és karitatív tevékenységét is ellenőriznék. Ha valamelyik egyház nem megy át a vizsgálaton, akkor az megszűnne, mint intézmény, de „tagjait a vizsgálat nem érintené közvetlenül".

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

vallás,népszámlálás

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2010. május 20., 18:23
Amennyire örvendetes, hogy a vallásról önkéntesen nyilatkozni lehet majd a népszámláláskor, annyira elrémítő a Jobbik ötletcsomagja. Jó, hogy nem lesz belőle semmi, de még hallani/olvasni is kellemetlen, és koor még diplomatikus voltam.
Megjegyzem, az önkéntes nyilatkozatok semmiképpen nem tekinthetőek az egyházfinanszírozás objektív alapjának. Ha betartják az állam és az egyházak közt korábban létrejött megállapodásokat,márpedig erről van szó tudomásom szerint, akkor elégedettek lehetünk és megnyugodhatunk.