Vallás és giccs – Hol készült a pápanyalóka?

Létrehozás: 2009. szeptember 02., 10:20 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 02., 10:25

Vajon létezik hívő, aki üres kézzel tér haza a nyári zarándoklatról? Van templom, melyet elkerül a kegytárgyárusok hada a Mária-naptól Márton-napig tartó búcsúszezonban? Lehetünk bár rajongói, vagy éppen menekülhetünk előle, ám tény: a vallásos giccs, a búcsúgagyi egyre nagyobb felületen látszik. Forrás: Heti Válasz / Borbás Barnabás

A vallásos giccs régóta komoly fejtörést okoz a gondolkodó hívőnek. Például nehezen értelmezzük olyan helyzetekben, amikor általunk tisztelt és nagyra tartott ismerősünk lakásán feltűnik egy cukormáz-csillogású, színes szentet ábrázoló nipp – törékeny porcelán szobrocska. Vajon mély hitre utal? De akkor miért van szükség rá? Vagy teljesült kívánságra? Akkor miért ilyen ronda?

Noha érezzük, hogy a giccs valamiféle csökkent, érzelgős ízlés, melyhez egyszerűbb befogadás szükséges, ám egyszeri és gyors ítéletként nem tudnánk bármiről pontosan megmondani, hogy az-e vagy sem. Az esztétika értelmezése sem ad túl sok fogódzót: az általánosan elfogadott giccsfilozófia szerint a giccs nem tárgy, nem stílus – hanem létezési mód. Hordozhatja tehát termék, zene vagy akár emberi magatartás is, ilyen formában pedig időtlen, örök kísérője az emberi kultúrának.

Lourdes, Mariazell, Medjugorje – tömegével látjuk vásárolni a zarándokokat (vagy talán vásárolunk keveset magunk is). Egymást érik a szuvenírboltok, néha már kínos elkapni a tekintet egy kulcstartón logó Szűzanya, vagy fröccsöntött szenteltvíztartó láttán. Meggyökeresedhet a felismerés: a vallási giccs egyike a giccs legelterjedtebb megjelenési formáinak.

Persze nem tabu hívő körökben a keresztény limonádé-művészet és a nyereségorientált kegytárgyipar problémájának feszegetése; 2008-ban például az Evangélikus Országos Múzeum (EOM) rendezett kiállítást vallási giccsekből Szent és profán címmel, nemrég pedig az IGEN.hu (a katolikus IGEN weblapja) nyitott teret a vallásos giccseknek, valamint a hozzájuk kapcsolódó esztétikai vitáknak az interneten. A Pápanyalóka című blogra egyre több olvasó küld fotókat giccsélményéről - az oldal bőséges termését böngészni igen tanulságos.

Az említett blog szemléjéből kiemelkedik a pápás nyalóka (a blog címadója), melyből már II. János Pált és XVI. Benedeket ábrázoló változat is készült. A legnagyobb kérdés, hogy hol: hiszen ha a sarki vegyesben árulnak ilyet, azt a hívők esetlegesen valami ízléstelen provokációnak is vélhetik. Azonban pápanyalókát éppen Rómában és a Vatikánban, a kegytárgyak és „hivatalos" pápai szuvenírek közt lehet vásárolni.

A blogon működő közönségszavazás szerint népszerű giccs „Rubik Mária", vagyis egy Rubik-kocka Szűz Mária arcképével díszítve, mely szintén olvasói küldemény, Međugorjéből. Szándékos ízléstelenségre, provokációra tehát ebben az esetben sem lehet gyanú.

A Plüss tóra és további giccsek itt tekinthetők meg: Pápanyalóka blog .

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben