Újra végig kell gondolni a szociális rendszert

Létrehozás: 2009. november 24., 11:04 Legutolsó módosítás: 2009. november 24., 11:24

Budapest – Bajnai Gordon szerint újra végig kell gondolni a szociális rendszert. A miniszterelnök erről a Magyar Demokratikus Charta hétfői rendezvényén beszélt Budapesten. Forrás: MTI

A kormányfő szerint a szociális rendszernél alapelvnek kell lennie, hogy a magyar társadalomnak kutya kötelessége gondoskodni azokról, akik nem képesek gondoskodni magukról. 

Hozzátette: aki fizikailag képes rá, attól három dolog mindenképpen elvárható; ide sorolta a társadalmi együttélés alapvető normáinak betartását, illetve azt, hogyha a társadalom esélyt kínál a kitörésre, akkor azzal éljen, aki megkapta ezt a lehetőséget. A harmadik dolognak azt tartja, hogy meg kell próbálni legalább a gyermekekre nem átörökíteni a szegénységet. 

Bajnai Gordon hangsúlyozta, megoldást kell találni arra, hogy az ország "ne ragadjon bele" az 57 százalékos foglalkoztatottságba, ami várhatóan még romlani fog.

Bajnai Gordon szerint ez nem roma probléma, több társadalmi csoportot is érint. Megismételte ugyanakkor korábbi kijelentését, miszerint Magyarországnak nincs esélye, ha a cigányság integrációját nem tudja véghez vinni. 

A miniszterelnök kitért arra, a válságkezelésnél érvényesíteni kell a szolidaritás, a társadalmi összetartozás és az értékmentés elvét.

Úgy fogalmazott: a válságkezelésnek az egyensúlyteremtés és a bizalom visszaállítása mellett az is fontos szempontja, hogy az életünk kereteit egyben tartsa mint például a foglalkoztatást, a lakhatást és a szociális ellátást. 

Emlékeztetett arra, a kormány foglalkozatási intézkedéseinek eredményeként 70 ezren kaptak munkát és az Út a Munkához Program segítségével 100 ezer ember dolgozhat.

A válságkezelés ezzel kapcsolatos intézkedései közül kiemelte a devizahitelesek érdekében tett lépéseket, többek közt a krízisalap elindítását, vagy például azt, hogy a közigazgatásban részmunkaidőben foglalkoztatni kell a kismamákat.

A 13. havi nyugdíj megszüntetésével összefüggésében annyit mondott: 2011-től esély van arra, hogy a gazdaság teljesítménye alapján nyugdíjprémiumot kaphassanak a nyugdíjasak. 

Bajnai Gordon előadásában megjegyezte, lehet, hogy nem csak banki kódexre, hanem demokrácia kódexre is szükség van Magyarországon. Véleménye szerint ugyanis az elmúlt hónapokban züllik a demokráciánk, és ezt egyre kevésbé veszik észre az emberek. 

Mint mondta: már fel sem kapjuk a fejünket arra, amikor nap mint nap fasiszta jelképeket mutatnak, fasiszta gondolatok, valamint cinikus politikai tartalmú hazugságok hangzanak el a médiában. Ide sorolta azt is, hogy az önkormányzatok tudatosan követnek el jogsértéseket vagy, hogy nyáron politikai terrorszervezetet számolt fel a rendőrség. 

Úgy látja, ebben, illetve a szélsőségek előretörésében valamennyi parlamenti pártnak van felelőssége.

A kormányfő szavai szerint a szélsőségek megerősödésének elsősorban az az oka, hogy valódi problémákat feszegetnek, amelyre a demokratikus közép nem talál választ, vagy még nyelvet sem ahhoz, hogy beszéljen róla. Ezek között említette a korrupciót, a közbiztonság kérdését, illetve a cigányság integrációját és az annak elmaradásából származó együttélési problémákat. 

Sajnálatosnak nevezte, hogy a pártok sokszor arra használják ezeket a problémákat, hogy egymásra mutogassanak, ahelyett, hogy közösen lépjenek fel a szélsőségek ellen. Bajnai Gordon elmondott egy idézetet annak érdekében, hogy – mint fogalmazott – mindenki megértse milyen iszonyú sok vesztenivalónk van. 

Felidézte, Horthy Miklós egyszer azt mondta: ebben az országban rendnek kell lennie, én itt rendet fogok tartani és ha nem lesz rend lövetni fogok. Ha jobbról, fájó szívvel, ha balról, akkor passzióból – idézte Horthy Miklós szavait a miniszterelnök.

Bajnai Gordon leszögezte: meg kell találni azoknak a problémáknak a gyökereit, amelyek táptalajt adnak a szélsőségeseknek.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

szociális rendszer

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2009. november 24., 16:02
Legfőbb ideje volt végre leszögezni, hogy aki igényt tart a társadalom segítségére, gondoskodására, annak bizonyos kötelességei is vannak!
Mi, akik adót fizetünk, azt is elvárjuk azonban, hogy az állam a kényszerítő erejét is hatékonyan alkalmazza, pl. ha valaki nem tartja be az együttélési normákat, vagy nem járatja oktatási intézménybe a gyermekét, akkor ne csak látszat-büntetést vagy ejnye-bejnyét kapjon. A szociális kártya nagyon okos ötlet, bárcsak terjedne!