Újra imádkoznak a kánai templomban

Létrehozás: 2009. szeptember 02., 10:10 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 02., 10:11

2003-ban Újbudán tárták fel hazánk legnagyobb egybefüggő középkori faluját, Kánát. A település templomának alapjaira épített kis amfiteátrumot az MLSZ székháza, egy FIFA minősítésű műfüves pálya és Budapest egyik legnagyobb fitneszterme övezi, na meg némi parlagfű. Szeptember 4-én azonban sok évszázad elmúltával újra misét tartanak a kis dombon. Forrás: Népszabadság / Lorenz Péter

Annak idején, amikor a Tóváros-lakópark építésekor felfedezték a kis középkori települést, nagy ígéretek hangzottak el: a földbevájt házakat bemutató skanzenváros épül majd a patakparton, sőt a környéket a feltárt tárgyak alapján készült szobrokkal tervezték díszíteni. Ebből egyelőre annyi valósult meg, hogy egy száz négyzetméteres helyiségben kiállítottak néhány leletet, a falu templomának alapjait pedig márványlapokkal burkolták le. Funkciót azonban legfeljebb a biciklisek találtak a combközépig érő falaknak: ezeken tökéletesítik technikai tudásukat.

„Néha lementem szólni a srácoknak, hogy ezt talán nem itt kéne, és kicsit gyomláltam is. Úgy érzem, méltatlan ez a helyzet egy ilyen sok száz éves örökséghez. Szeretném felhívni a lakók figyelmét az itt rejlő értékekre, ezért döntöttem úgy, hogy egy istentiszteletet szervezek ide, a kánai templomba. Talán ha az itt lakók közelebb kerülnek ehhez az épülethez, jobban is vigyáznak majd rá” – meséli Vujity Tvrtko, aki mindennap elsétál a templom maradványai mellett, mivel csak nyolcvan méterre lakik tőle.

„Egyrészt azt szeretném, ha a tatárjárás óta először, csaknem nyolcszáz év múltán ismét istentiszteletet tarthatnánk a templomban. Nem hittérítő feladatot szeretnék ellátni, az a célom, hogy mindenki jól érezze magát. Ezért hívtuk meg a misére Pintér Béla énekest és gospel kórusát, valamint Bolyki Balázst, a Bolyki Brothers szólistáját is. Az istentiszteletet Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat vezetője tartja, aki biztos nem jön majd zavarba a szokatlan helyszíntől, hiszen a Fehér Háztól kezdve a brazil esőerdőig mindenféle környezetben prédikált már. Hogy a látogatók tudják, tulajdonképpen miért is a felhajtás, egy régész rövid tárlatvezetést is tart majd a történelmi leletek kiállítóhelyén. Jó lenne, hogyha sikerülne összehozni a Tóváros lakóit, akik sajnos alig-alig ismerik egymást, legfeljebb annyira, mint a metrón egymás mellett zötykölődő utasok” – mondja Vujity Tvrtko. Reméli, hogy akik elmennek a templomromhoz szeptember 4-én este hét órakor, a következő nap legalább köszönnek majd egymásnak. Örülne annak is, hogy ha a sikerük lendületet adna a korábban beígért kulturális fejlesztések, például a skanzenváros megvalósításához is.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben