Tó keletkezett a katolikus templom körül

Létrehozás: 2010. június 02., 13:49 Legutolsó módosítás: 2010. június 02., 13:50

Edelény – Budapest – Az eddig mért legnagyobb vízállásokra, vagy ahhoz közeli értékekre számítanak a Sajón, a Bódván és a Hernádon, de szinte valamennyi folyón – a Bodrog és a Tisza felső szakaszának kivételével – harmadfokú a készültség. Borsod megyében több település megközelíthetetlen közúton. Emellett a belvíz is gondot okoz a Borsod megyei Edelényben, a településre vezető utat szinte elöntötte a víz. Forrás: MTI

Az MTI tudósítójának tapasztalata szerint a 27-es számú főúton több helyen vízátfolyások nehezítik a közlekedést, a helyi római katolikus templom körül kisebb tó keletkezett; víz borítja a járdát, az utat, illetve a Kincsem-patak is kilépett a medréből. Az edelényi Markovics-tanyáról is kiköltöztetik a lakókat, a hét embert az önkormányzat vendégházában helyezik el. 

A borsodi város mellett a környező településeken is gondot okoz a hatalmas mennyiségű csapadék, több helyi patak és vízfolyás kilépett a medréből. Az MTI információi szerint védekeznek Damakon, Ládbesenyőn, Rakacaszenden és Szendrőben, ahol a Bódva áradása, illetve a Szuhony felé vezető út mellett keletkezett belvíz jelent problémát. 

Szaniszló János, Szendrő független polgármestere az MTI-nek azt mondta: a Bódva óránként 3-4 centimétert emelkedik, ráadásul a rakacai víztározó is hatalmas víztömeget tart. Információi szerint jelenleg 786 centiméter a vízállás a tározóban, 840 centiméternél indulnak be az úgynevezett szifonok, amelyek az árapasztást végzik.

A Sajón Sajópüspökinél reggel 370 centiméteres vízállást mértek (harmadfok van 300 centimétertől), a folyó árad. A számítások szerint itt 390 centiméter körüli tetőzés várható szerdán dél körül. Itt a legnagyobb eddig mért vízszint 400 centiméter volt. Sajószentpéternél szintén rekordot dönthet a folyó, ez az ár Sajóecsegnél, illetve Miskolc térségében is gondot jelent majd. Sajóecsegnél, mivel nincs védmű, megerősítik a május közepén kialakított nyúlgátat.

A Hernádon szintén óriási árhullám érkezik. A folyó szlovákiai szakasza és mellékvizei tovább áradnak, hazai területen Hidasnémetinél a vízállás éjfélre átlépte a harmadfokú (300 centiméter) készültségi szintet, 384 centis vízszintet regisztráltak, és továbbra is intenzíven árad. Hidasnémetinél 470 centiméteres – plusz, mínusz húsz centi – tetőző vízállásra számítanak, korábban az itt mért legnagyobb vízszint 434 centiméternyi volt. A gesztelyi tetőző vízállást egyelőre meghatározni sem lehet, 500 centiméter körül lehet majd az áradat.

A Bódva szerdán hajnali 5 órakor Szepsinél 236 (másodfok 270 centiméter), az Idán Janiknál 372 centiméteres (harmadfok 320 centi) értékkel stagnált a vízszint. A vízfolyás hazai szakaszán a Rakacai-víztározó vízszintje tovább emelkedett, és a hajnali 2 órától az árapasztással lebocsátott vízsugár 50 köbméter/másodpercre nőtt. A Rakaca-patak vízállása Meszesnél hajnal fél ötkor 335 centiméteres volt (korábbi legmagasabb vízállás 330 centi), és további áradás várható. Ennek a hatása Szendrőnél és Edelényben már szerdán jelentkezni fog.

Szinte biztos, hogy a Bódva Hídvégardónál újra rekordot dönt, itt 305 centiméter volt a korábbi legmagasbb vízszint, a folyó árad, és szerdán reggel hat órakor 304 centiméteres vízszintet mértek. A várható tetőzési érték szerdán 320 centiméter körül lesz.

Harmadfokú riasztás van érvényben a Taktán és a Tarnán is, ezzel az igazgatóság működési területén egy időben mintegy 630 kilométernyi szakaszon kell védekezni. Szerdára virradóra már mindenkit mozgósítottak, akit csak lehetett, 1200 ember dolgozott a töltések mentén.

A Ronyva-patak tovább árad, vízszintje szerdán napközben Sátoraljaújhelynél elérheti, sőt meghaladhatja a május 17-i árhullám 460 centiméteres tetőzési szintjét. Itt reggel hat órakor 448 centiméteres volt a víz állása. Szerdára virradóra az éjszaka folyamán volt némi csapadékmentes időszak a térségben, azonban további eső kialakulására lehet számítani, amelynek mennyisége nem ígérkezik jelentősnek, ugyanakkor a jelenlegi hidrológiai állapotot tekintve 5-10 milliméternyi csapadéknak is számottevő hatása lehet. 

Tizenhétre emelkedett a víz fogságában lévő települések száma Borsod-Abaúj-Zemplénben, szerdán délelőtt 9 óra után Tornaszentandrás és Tornabarakony is megközelíthetetlenné vált. Itt a Bódva áradata öntötte el utat.

A közlés szerint Tornaszentandrás és Tornabarakony településeken kívül további tizenöt falu van a víz fogságában a megyében. Vízátfolyás, illetve áradás miatt Viszló, Debréte, Rakacaszend, Rakaca, Szászfa, Pamlény, Keresztéte, Dédestapolcsány, Csokvaomány, Kishuta, Nagyhuta, Sajóvelezd településekre, valamint Nekézseny, Nagybarca és Bánhorváti nevű községekbe nem lehet bejutni. Emellett több közút járhatatlan az Észak-magyarországi Régióban, illetve számos helyen csak félpályán haladhat a forgalom.

A Borsod megyei Rakacaszend gyakorlatilag minden irányból megközelíthetetlen, szerdára virradóra 15 családot, mintegy 45 embert kellett kiköltöztetni. Lukács Attiláné, a település független polgármestere az MTI-nek azt mondta: szerda hajnalban két melléképület már romba dőlt. A lakóházakat körbe vette a víz, ezek között van vályogház is, és olyan is, amely már meg is roggyant. Az érintettek többségét az iskolában szállásolták el, másokat rokonok fogadtak be. „Ilyen víz még soha nem volt" – fűzte hozzá a polgármester. Mint mondta, volt olyan család, amelyet éjszaka csónakkal kellett kimenekíteni az otthonából.

Baranyában eddig 39 embert kellett kiköltöztetni az elmúlt napok esőzései miatt és Továbbra is Sásdon és környékén legkritikusabb az árvízi helyzet.
A közlés szerint az elmúlt egy órában nem emelkedett a Baranya-csatorna vízszintje, ennek ellenére továbbra is Sásd és Vásárosdombó környékén a legkritikusabb a helyzet. Az éjszaka gátat kellett átvágni, a vizet szántóföldre engedték. Eddig három embert kellett kiköltöztetni az áradás miatt. Mánfán egy embert költöztettek el, miután leomlott egy átázott partfal. Szerda reggel Királyegyházán kezdtek el védekezni homokzsákokkal. 

A megyei katasztrófavédelem tájékoztatása szerint eddig 39 embert kellett kiköltöztetni az elmúlt napok esőzései miatt. Lezárt útszakasz nincs Baranyában, de több helyen sebességkorlátozás van érvényben a vízátfolyások miatt. 

Folyamatosan apad a vízszint a hasznosi víztározóban, de a kedden kihirdetett veszélyhelyzet továbbra is érvényben van – közölte a Nógrád Megyei Védelmi Bizottság elnöke szerdán az MTI-vel.

Becsó Zsolt elmondta: a kétmillió köbméter vizet gyűjtő hasznosi víztározó szintje reggel 7 órakor 16 méter 24 centiméteren tetőzött, és folyamatos az apadás. Kedvezőnek nevezte, hogy kedd este fél 10 óta nem esik az eső. 

Az elnök hozzátette: a Kormányzati Koordinációs Bizottság által kihirdetett, rendkívüli intézkedésekre lehetőséget nyújtó veszélyhelyzet továbbra is fennáll, és annak felfüggesztését a megyei védelmi bizottság sem kezdeményezte. Pásztó városában és a hasznosi városrészben kedden mintegy kétezer lakost kellett kiköltöztetni, mert a tározó vízszintnövekedése azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy a többletvíz rázúdulhat a városra. 

Becsó Zsolt elmondta: a befogadó helyeken mindössze 184-en kértek elszállásolást, az érintett lakosok többsége rokonokhoz, ismerősökhöz költözött. 

Monor, Nagykáta, Érd, Szentendre és Gödöllő térségében is rengeteg munkát ad a tűzoltóknak az áradás – mondta Kis-Guczi Péter. Kedd este egy vecsési vályogház egyik lakrészének konyhája szinte megsemmisült a valószínűleg a falakat alámosó csapadék miatt. Az összedőlt lakrészből egy idős házaspár még időben ki tudott menekülni. A monori tűzoltók két gázpalackot hoztak ki az ingatlanból, míg a vezetékes gáz elzárásáról a szolgáltató gondoskodott – közölte. 

Turán a Kossuth Lajos utca mélyebben fekvő részén a vízelvezető árkokból a környék házaiba, kertjeibe folyt be a víz, míg Monoron jó néhány állattartásra szolgáló ingatlant is elöntött az ár. Több lakóépületet csak homokzsákokkal tudtak megvédeni a kivonuló tűzoltók – tette hozzá a sajtóügyletes, aki szerint szerdán Pest megyében a szivattyúzásé a „főszerep”. 

Folyamatosan szivattyúznak Szentendrén is, miután homokzsákokkal állták útját a megáradt Bükkös-patak környékén a házakba befolyó víznek - mondta a helyi tűzoltóság szóvivője az MTI-nek. Benke Donát hozzátette: a Duna vízszintjének emelkedése miatt – megelőző intézkedésként – fóliával vonták be a Duna-korzónál lévő gátat, hogy megakadályozzák az esetleges szivárgásokat. 

Szerdára valamelyest visszahúzódott a Bükkös-patak, de a mederbe dőlt fák és a rájuk tapadt hordalék eltávolítása sok munkát ad a szakembereknek. „Aki él és mozog, az a védekezésen dolgozik” – közölte a szóvivő. 

Tizenöt Tolna megyei településen védekeznek szerdán az árvíz ellen, a munkában eddig kétezer-ötszázan vettek részt – közölte a megyei katasztrófavédelem vezetője szekszárdi sajtótájékoztatóján. 

Mácsai Antal, a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója arról számolt be, hogy Bátaszéken és Csikóstőttősön kedd éjszaka is dolgoztak a védműveken, másutt figyelőszolgálatot működtettek. Mint mondta, több településen lakóházak kerültek veszélybe; kedd este Pakson egy megcsúszott löszfal miatt megrepedt egy ház fala, de az ott élőket nem kellett kiköltöztetni. 

Csikóstőttősön harmincnyolc embert helyeztek el ideiglenesen hozzátartozóknál az árvíz által veszélyeztetett Petőfi utcából. A Hábi-árok és a Baranya-csatorna vizének emelkedése miatt éjszaka húsz fő vett részt gátépítésben, a községben háromszáz méter hosszan építettek nyúlgátat. Az előrejelzések szerint a Kapos tetőzése a Tolna megyei szakaszon szerdán és csütörtökön várható. A folyó vízszintje Dombóvárnál 24 óra alatt 170 centimétert emelkedett. 

A megyei védelmi bizottság jelentése szerint Tolna megyében 24 óra alatt átlagosan 35-50 milliméter eső hullott, szerdán további húsz milliméter csapadékra számítanak. Mácsai Antal elmondta: eddig 15 ezer homokzsákot használtak fel a védekezéshez, és további 35 ezer van készenlétben.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben