Tizenöt templomot újítanak fel uniós támogatással a Szombathelyi Egyházmegyében

Létrehozás: 2010. július 09., 08:27 Legutolsó módosítás: 2010. július 09., 08:28

Szombathely – Tizenöt római katolikus templom újulhat meg a Szombathelyi Egyházmegyében több mint 295 millió forintnyi támogatásból – közölte Varga Dezső, a Szombathelyi Egyházmegye vagyonkezelője csütörtökön. Forrás: MTI

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által koordinált támogatás célja a települések kulturális örökségének fenntartása, a helyi identitás erősítése és a települések idegenforgalmi vonzerejének növelése – fűzte hozzá szombathelyi sajtótájékoztatóján Varga Dezső.

Az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap forrásaira még 2009 elején pályázhattak az egyházközségek. A támogatásnak köszönhetően a Vas és Zala megyét magában foglaló Szombathelyi Egyházmegye 300 temploma és 48 kápolnája közül nyolc vasi és hét zalai templom külső felújítását, elsősorban a tetőszerkezetek cseréjét végezhetik el.

Vas megyében felújítják az oszkói, a pácsonyi, a séi, a rábahídvégi, a táplánszentkereszti, a gersekaráti, a nemeskoltai és a pinkamindszenti templomot. Zala megyében a reszneki, tornyiszentmiklósi, a bagodi, a szécsiszigeti, a gősfai és a nagypáli templom, valamint a csesztregi plébánia újulhat meg.

A vagyonkezelő szólt arról is, hogy az uniós utófinanszírozás komoly anyagi terhet ró az egyházmegyére, mivel a felújítási költségek jelentős részét meghitelezte a szűkös keretek között működő plébániáknak, egyházközségeknek. Szavai szerint nagy könnyebbséget jelentene, ha a vidékfejlesztési pályázatoknál is alkalmaznák a más uniós pályázatok finanszírozásánál már bevált 35 százalékos előleg kifizetését.
Varga Dezső az MTI kérdésére elmondta: az egyházmegye egyik legismertebb temploma, a jáki felújításához is nyújtottak be pályázatot, de az formai okokból most nem nyert támogatást.

Kitért arra is, hogy a 2010-es támogatási keretre újabb 11 templom felújításához nyújtottak be igényt. Mint mondta, eddig az egyházmegye templomainak 60 százalékát tudták többé-kevésbé felújítani, és szinte mindenütt gondoskodtak legalább az állagmegóvásról.

Varga Dezső hangsúlyozta: a templomok felújításával, karbantartásával olyan értékeket óvnak meg, amelyek nem csupán a hívők számára fontosak, hanem országos kulturális jelentőségük is van, hiszen a legtöbb közülük műemléki védettség alatt áll.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben