Tábori lelkész, hadsereg nélkül

Létrehozás: 2009. február 16., 13:07 Legutolsó módosítás: 2009. február 16., 13:08

A sorkatonaság megszüntetésével átalakult a lelkészek laktanyai tevékenysége. Vannak istentiszteletek, minden laktanyában van imaterem, ahová a katonák el tudnak menni, akár egyházi szertartásra, akár csendes elmélyülésre.A tábori lelkészek speciális szolgálatáról Berta Tiborral, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynökével beszélgettünk. Forrás: hirextra.hu

A helyőrségekben a tábori lelkészek alakítják ki azokat a módozatokat, ahogyan a lehető legjobban tudnak a katonákkal foglalkozni. Számos lehetőség és alkalom van arra, hogy a tábori lelkész egy-egy alakulat és helyőrség életében a maga egyéniségével és szakmai tudásával részt tudjon venni.

Mindig elérhetőnek, megtalálhatónak kell lennie, hogy a közkatonák, elöljáróik és parancsnokaik meg tudják keresni őt kérdéseikkel, kéréseikkel - tudatta Berta Tibor, s magyarázatként azt is elmondta, hogy a hitélet rendje nagyban függ az alakulat kiképzési rendjétől, a speciális tevékenységi köröktől, a szolgálati hely jellemzőitől és a tábori lelkésztől, utóbbiak ezekhez alakítják a hitéleti szolgálatokat.

- A hivatásos és szerződéses katonák más feladatrendben teljesítik szolgálatukat, mint a sorkatonák, ezért még határozottabban igyekszünk a hivatásos katonák és azok családjai felé fordulni. Ugyanez érvényes a szerződéses katonákra is, bár ők életkoruknál fogva nagyrészt még a családalapítás előtt állnak. A katonacsaládokkal való törődés nagyon szerény szolgálatát kezdtük el hét éve egy környezet- és természetvédelmi tábor megszervezésével, de húsvéti rajzpályázatot, Mikulás műsort, versmondó versenyt is szerveznek a katonák gyermekeinek. Ezenkívül részt veszünk a Magyar Honvédség Családsegítő Szolgálatának munkájában - közölte az általános helynök.

A Magyar Honvédség három külszolgálati missziójánál ugyancsak vannak tábori lelkészek. Ők feladatukat 1996, az első külföldi misszió kezdete óta végzik. Első rendű feladatuk mindenütt a katonák igény szerinti lelki gondozása, amihez nélkülözhetetlen a parancsnok, a kontingens vezetői állománya és a katonák, valamint a tábori lelkész közötti jó munkakapcsolat.

- A lelkészeknek fontos szerepük lehet a különböző állami, nemzeti, honvédségi és természetesen egyházi ünnepek megszervezésében és annak "szép és méltó végrehajtásában". Egy-egy misszió jó alapot teremthet a további együttműködésre a külszolgálat után - vélekedik Berta Tibor. A helynök a katolikus tábori lelkészek jelenlegi létszámát elégségesnek tartja, ezért - egyetértésben a Honvédelmi Minisztérium vezetésével - nem változtatnak rajta. Magyarországon nincs külön képzése a tábori lelkészeknek a teológián, ugyanakkor tudni kell, hogy a katolikus tábori lelkészek többsége úgy került a szolgálathoz, hogy előzőleg már pap volt valamelyik egyházmegyében. A speciális felkészítést elsősorban a katonai képzés adja meg, illetve az eltöltött idő tapasztalata.

Az 1994. január 10-én aláírt megállapodás a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék között azért jött létre, hogy a Magyar Honvédség és a Határőrség katolikus tagjai számára állandó és megfelelő módon biztosítsák a lelkipásztori ellátást. E dokumentum határoz arról is, hogy a Szentszék felállítja Magyarországon a Katonai Ordinariátust, azaz a Katolikus Tábori Püspökséget, amely immár másfél évtizede ezen dokumentum, s persze több más állami, honvédségi és egyházi rendelkezés szerint látja el feladatát a Magyar Honvédségben. A 2008 decemberében aláírt memorandum az 1994-es megállapodás értelmezésére jött létre, mert - mint a helynök fogalmazott - "az elmúlt években nagyban megváltozott a honvédség szervezete és feladatrendszere, valamint megszűnt a határőrség és az általános hadkötelezettség is". Megváltozott a katonai életforma, a katonákra vonatkozó törvényeket is átalakították, így megváltozott a katonalelkészi pályakép is.

Arra a kérdésre, hogy milyen kapcsolat alakult ki a protestáns tábori lelkészséggel, Berta Tibor kifejtette:

- Kapcsolatunk a kezdetektől az ökumené szellemében alakult. A missziókban együtt tevékenykedünk 6 hónapos váltásokban, de idehaza is számos rendezvényen együtt teljesítünk szolgálatot emlékbeszédek, megemlékező imák, csapatzászló átadás alkalmával. Több lelkész baráti kapcsolatot ápol református és evangélikus kollegákkal, hiszen az elmúlt 15 év során lehetőség nyílt egymás megismerésére a közös és együttműködő szolgálat során. A Tábori Rabbinátussal is jó kapcsolat alakult ki, melyet a kezdetektől jellemzett a baráti együttműködés és a közös szolgálat iránti elkötelezettség.

A Biblia évéhez kapcsolódóan szinte minden tábori lelkész tartott előadásokat a Szentírásról. A Katolikus Tábori Püspökség székházában Budapesten minden szerdán este van vetített képes előadás a Bibliával kapcsolatosan. A katonáknak és a honvédségben dolgozóknak a lelkészek igény szerint adnak Szentírást vagy a Bibliához kapcsolódó szakkönyveket, s rendszeresek az úgynevezett Bibliaórák is az egyes helyőrségekben - tudatta még a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben