Szükségünk van Istenre!

Létrehozás: 2009. június 29., 09:01 Legutolsó módosítás: 2009. június 29., 09:36

Budapest – Civilek tömegközlekedési ellenkampányt indítottak az élvezetek vallásával szemben, ám több nagyvárosban tiltakozásba ütköztek. Forrás: Magyar Hírlap / Kacsoh Dániel

„Ha nem lenne Isten, akkor kellene igazán aggódnunk!” – ez a felirat olvasható mostanában több fővárosi buszon és villamoson. Az üzeneteket civilek helyezték el, és a több európai nagyvárosban is feltűnő ateista kampányra reagálnak vele, mert úgy tartják, a társadalom gondjait nem a földi örömök hajhászása oldja meg. Londonban ugyanis például azt írták a járművekre, hogy valószínűleg nincs Isten, ezért élvezni kell az életet.

Kisebb botrány kerekedett év elején abból, hogy Londonban úgynevezett ateista buszok tűntek fel az utcákon. Az ötlet a brit The Guardian egyik munkatársától származik, és az a lényege, hogy a járművek oldalára a következő feliratot tették fel: „Valószínűleg nincs Isten. Ne aggódj, inkább élvezd az életet!” Az akció – amelyhez hasonlót nem sokkal később spanyol nagyvárosokban is elindítottak – mintegy negyedmillió dollárba került, és állítólag adományokból fedezték. Érdekesség, hogy egy londoni buszsofőr megtagadta a munka felvételét, mert nem volt hajlandó ilyen felirattal vezetni a járművét.

Budapesten egy ideje találkozunk olyan buszokkal és villamosokkal, amelyeken egészen más üzenet kapott helyett egy civil kezdeményezés jóvoltából: „Ha nem lenne Isten, akkor kellene igazán aggódnunk!” Kovács Tibor ötletgazda lapunknak elmondta: a londoni és más városokban is feltűnő kampányról szóló híreket olvasva az első gondolata az volt, hogy éppen a feliratok ellenkezője igaz. „Magyarországon szétesőben van a társadalom, sokan nem találják a helyüket a világban. A lelki krízis abból fakad, hogy az emberek azt hiszik és azt is sugallják nekik, hogy mindenre képesek, önmagukat istenné teszik. Kiderült azonban, hogy nem vagyunk mindenhatók.” A többgyermekes családapa elmondása szerint barátaival határozta el, hogy „ellenkampányt” indít, legalábbis hazánkban. Az ehhez szükséges mintegy másfél millió forintot összedobták, összekalapozták, és a fővárosi közlekedési járművekre elhelyezték üzeneteiket. Honlapot is indítottak, hogy a világhálón diskurzust kezdjenek a témáról. Kovács vitaindító dolgozatában egyebek mellett azt írja, hogy éppen az értékek élvezettel való helyettesítése juttatta Európát válságba, és hozta magával az elmagányosodást, a közösségek, családok szétesését. Sok nőtől elvették az anyaság örömét és büszkeségét, csökkentve a gyermekszámot, s ez súlyos gondokat okoz. Mértéktelen fogyasztást hirdettek, és ezzel környezeti katasztrófa küszöbére vitték a világot. Mindezt Isten nélkül, egyedül érte el az ember, de büszke nem lehet rá.

„Ki állítja, hogy szenvedés nélkül van boldogság, hogy a szenvedés nem tesz erősebbé, bölcsebbé, jobbá, sőt boldogabbá? Valaki azt gondolja, a több élvezet jobb világot eredményez? Hogy már csak »az élvezd az életed« parancsa hiányzott a buszok oldaláról ahhoz, hogy az emberek gondjai megoldódjanak?” – teszi fel kérdéseit a családapa. Mint írja, ha az emberek nem hihetnek Istenben, akkor hisznek az élvezet vallásában, a fitnesz vallásában, az internet vallásában, a kuruzslókban, a horoszkópban, a fociban. „Nem Istennek van szüksége ránk, nekünk van szükségünk rá” – állítja Kovács Tibor. A kezdeményezők szerettek volna hasonló akciót indítani más nagyvárosokban is, ám ezt a legtöbb helyen visszautasították, mondván, ideológiai befolyást hordoz az üzenet. Azóta a budapesti plakátok miatt is érkeztek hasonló kifogások, s ezek előtt értetlenül állnak a civilek. Kovács Tibor elmondta: „Mi senkit sem akarunk meggyőzni, semmit sem akarunk rásózni a városlakókra. Már az is probléma, ha azt hirdetjük, hogy van Isten?”


Ahol hiába próbálkoztak az ateisták

„A rossz hír az, hogy nincs Isten. A jó hír pedig, hogy nincs is szükség rá” – Genovában az olaszországi Racionalista Ateisták és Agnosztikusok Egyesülete által kezdeményezett kampány keretében ezt írták volna a buszokra. De Angelo Bagnasco bíboros és a helyi vallási közösség tiltakozása miatt kénytelenek voltak elállni az ötlettől. A társadalom egyet nem értése más városokban is kiütközött. Az Euroweeklynews.com internetes újság tudósítása szerint a barcelonai evangéliumi keresztény közösség „Van Isten. Élvezd az életet Krisztussal!” feliratot helyeztetett el a buszokon.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben