Szepeskáptalan, a középkor mementója

Létrehozás: 2010. április 15., 10:47 Legutolsó módosítás: 2010. április 15., 10:48

Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű várának, Szepesvárnak az árnyékában találjuk a középkort tükröző, fallal körülvett kis várost, az egyházi központként ismert Szepeskáptalant. Az egyutcás település lakosságát egykor az apátság, illetve a püspökség személyzete jelenti. Forrás: Népszabadság / Kovács D. István

A Szepesség Szlovákia egyik leglátogatottabb vidéke. A Szlovák Paradicsom minden évszakban csalogatja a turistákat, a városok pedig jelentős történelmi emlékhelyekkel – várakkal, kastélyokkal, templomokkal és középületekkel – várják a látogatót. A régió talán legvonzóbb objektuma Szepesvár, ami Szepesváraljával és Szepeskáptalannal együtt UNESCO-védelem alatt áll, vagyis szerepelnek a világörökség listáján.

Szepeskáptalanon már a XII. században betelepült szászok templomot találtak, majd elkezdtek köré építkezni. A következő évszázadban, 1245–1273 között felépült a kéttornyú, késő román stílusú katedrális, a Szent Márton-székesegyház, amelyet az idők folyamán a Zápolya-kápolnával bővítettek.

A település a szepesi apátság székhelye és búcsújáró hely lett, lakóinak viszonylagos biztonságát a közeli vár jelentette. A történelmi események, a háborúk ennek ellenére gyakran elérték, ezért 1662–1665 között városfallal vették körül. Ezzel szó szerint behatárolták a területét, így maradt fenn egyetlen utcája, amely mellett 10 kanonoki ház, püspöki palota, papnevelő intézet és a székesegyház áll.

Az épületek gót, reneszánsz és barokk stílust képviselnek. A kis város 1776-tól a szepesi püspökség székhelye. A téli időszakban – november 1-jétől április 30-ig – hétköznapokon 9 órától 16.30-ig látogatható katedrális egykori 11 oltárából mára öt maradt fenn. Gazdag a levéltára, de értékes kelyhek, harangok, szobrok és sírtáblák is szerepelnek a bemutatandó tárgyak között. Különösen Zápolya Imre és István reneszánsz sírfelirata megy ritkaságszámba. Láthatóak az 1317-ben Károly Róbert koronázásáról készült freskók és ott tekinthető meg a Szlovákia területén található legrégebbi dombormű, a Leo albus (Fehér oroszlán), de áll az 1739-ben készült harangláb is.

Infó

Megközelítés: Lőcse felől autózva kilométereken keresztül látható a vár, majd letérve az E50-es főútról elénk tárul a középkorból fennmaradt Szepeskáptalan, ahová a magyar történelmi emlékek miatt is érdemes betérni.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben