Segítség a vasútmissziótól – A katolikus karitász nem szavakkal, hanem, mint mindig, a cselekvő szeretet tetteivel készül az ünnepre

Létrehozás: 2009. december 21., 11:07 Legutolsó módosítás: 2009. december 21., 11:10

Talán sokan nem tudják, de nagy hagyományra tekint vissza hazánkban az úgynevezett vasútmisszió. A fővárosban a Nyugati pályaudvaron működik a rászorulókat segítő iroda. A korábbi évekhez hasonlóan az idén is szerveznek karácsonyi ünnepséget, amelyen egyebek közt ajándékcsomagokat vehetnek át a hajléktalanok. Forrás: Magyar Hírlap / Kacsoh Dániel

Hol máshol lenne a leginkább szükség a cselekvő szeretet megnyilvánulására, mint a vasúti pályaudva­rokon. A hajléktalanok, a nincstelenek közül sokan – különösen a téli hónapokban – ezekben az épületekben keresnek menedéket a mostoha időjárás elől. Prohászka Ottokár püspök már az első világháború idején megszervezte a vasúti szeretetszolgálatot, Vasúti Üdítő Állomás néven a székesfehérvári állomásnál. A rendszerváltozás után is itt indult újra Kovács János gimnáziumi tanár kezdeményezése nyomán ez a speciális program, a keresztények egysége jegyében létrehozott Ökumenikus Vasútmisszió keretében. Takács Nándor akkori megyés püspök a szolgálatnak a Viator, vagyis: Utas nevet adta. A ferences rend által is támogatott program ma már nem működik. 1996 óta azonban a katolikus karitász a fővárosi Nyugati pályaudvaron tart fenn vasúti szociális szolgálatot, amelyet néhány éve az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Szent Erzsébet Karitászközpontja vett át.

Az úgynevezett krízisidőszakban, vagyis november és április között reggel héttől este tízig dolgoznak a MÁV által ingyenesen biztosított épületrészben a munkatársak. Szakmai programjuk szerint vállalt feladataik a vasútállomás területén, a Nyugati téren és az aluljáróban életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanok, munkanélküliek és más, peremre szorult emberek szociális helyzetének javítása, a társadalomba visszaillesztésük elősegítése. Naponta többször ételt, forró teát, olykor ruhát, pokrócot osztanak, illetve különböző szállodák által felajánlott egészségcsomagokat adnak a nekik. 

Vidéki Mária, a szolgálat vezetője szerint a fizikai mellett legalább olyan fontos a lelki segítségnyújtás. Erre azonban nem mindenki tart igényt. Érthető, hiszen nehéz bízni az Istenben, ha „ennyire kilátástalan minden”. A véges mennyiségű adományokon túl azonban a szeretetszolgálat mást nem tud felajánlani, mint a Teremtő gondoskodásába vetett bizalom lehetőségét. Vidéki szomo­rúan mondja: sajnos a legtöbben akaratgyengék, nem remélik sorsuk jobbra fordulását, ami érthető, mégis erre buzdítják őket.

„Emlékszem egy különösen megkapó esetre. Az ételosztás előtt imádkozunk, akik ismerik a fohászt, velünk mondják a Miatyánkot. Egy alkalommal valamennyi sorban álló hajléktalan szavalta az imát, szinte zengett a pályaudvar. Napokig nem tudtam kiverni a fejemből ezt a megrendítő élményt” – mondja Vidéki Mária. A mindennapos szolgálatból kiemelkedik a karácsonyi program, amelyet évek óta megrendeznek december utolsó felében. Ilyenkor szeretetcsomagokat adományoznak, Mádl Dalma, Mádl Ferenc volt köztársasági elnök felesége segítőivel közösen süteményeket süt, s azokat hozza el a jeles alkalomra. Az ünnepséget ezúttal jövő pénteken, késő délután rendezik, és várhatóan Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök is szól majd néhány szót az egybegyűltekhez. A hagyományokhoz híven ezúttal is lesz közös zenélés, versmondás, amelyben a fedélnélküliek is részt vállalnak. A hideg és a nehézségek ellenére Vidéki Mária szerint a program hívó szava mégiscsak az öröm.

Több tízezer csomag a rászorulóknak 

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat karácsony alkalmából csak a fővárosban csaknem kétezer-ötszáz, vidéken pedig 23 180 csomagot készít a rászorulóknak. Az ajándékcsomagok tartalmának alapjául az az Adni öröm! program szolgál, amit sok éve az Interspar, a Kaiser’s és a kijelölt Spar áruházak együttműködésével szervezünk. A hajléktalanokat a szeretetszolgálat melegedői hosszított nyitva tartással várják. „A szegények az év minden napján köztünk élnek, ezért fontosnak tartjuk, hogy ne csak a karácsony jelentse a rájuk figyelés egyetlen időszakát. Hosszú évek tapasztalatából tudjuk, hogy karácsonykor könyörületesebb az emberek, szívesebben adakoznak, de gondozottjaink az év hétköznapjain éppúgy rászorulnak a segítségre” – olvasható a szeretetszolgálat közleményében. 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben