Posztumusz vita Molnár Ferenc jóvátételi örökségéről

Létrehozás: 2009. augusztus 04., 09:34 Legutolsó módosítás: 2009. augusztus 04., 09:35

Minden család története tartalmaz buktatókat és felmagasztalásokat. De ha ez a történet egy holokauszt által megosztott családé, és generációkat, kontinenseket, régiókat, vallásokat hidal át, ott az igazságot a mítoszoktól nehéz elválasztani – írja a The New York Times. Forrás: The New York Times, dunatv.hu / Pagonyi Judit

Ez az egyik oka az 1952-ben elhunyt Molnár Ferenc író és novellista jóvátétele fölötti csatának, amely Elisabeth Rhodes és Lukin Gábor között folyik. 2001-ben Ms. Rhodes, mint az író állítólagos féltestvérének (aki zsidóként, Hitler hatalomra jutásakor Amerikába menekült), dédunokája 225 ezer dolláros kárpótlást kapott. Lukin Gábor, Molnár Ferenc dédunokája, aki jogos örökösként minden évben jogdíjat kap, 2007-ig nem tudott a jóvátételi bíróságról. Nemrég ő is beadta igényét, de még semmit sem kapott.

Molnár Ferenc, akit az amerikai olvasók már jórészt elfelejtettek, a XX. század egyik legnagyobb magyar írója volt. A Pál utcai fiúk című regénye a magyar irodalomtörténet szinte legismertebb alkotása. Életművéből kiemelkednek a Testőr, a Játék a kastélyban, a Liliom – ez utóbbit a Brodway-n is bemutatták, „Carousel” (Körhinta) címmel.

Molnár Ferenc élete elragadó volt. Amikor a 20-as években, harmadik feleségével, Darvas Lili színésznővel először látogatott az Egyesült Államokba, a New York Times lelkesen foglalkozott társadalmi napirendjükkel, Condé Nast megtisztelte őket egy táncos-zenés vacsorával szállásukon, a Park Avenue-n. A vendégek között voltak Gerswinék és Vanderbilték is.

A Molnár Erzsébetként született Ms. Rhodes, önálló üzleti tanácsadóként férjével és két gyermekével él San Diegóban. Dédapja, Sándor von Molnár vegyész volt, állítólag Molnár Ferenc féltestvére. „Ezt tudtam meg apámtól és a nagynénémtől” – mondta el egy interjúban. „Soha nem volt tisztázott, mi tette őket féltestvérekké, és ki tud valamit azokról az időkről? Hallottunk egy nagybácsiról, Ferencről, akit vadnak, különcnek, híres embernek írtak le. Amikor róla volt szó, mindig olyan kontextusban emlegették: neked van egy rokonod, aki zseni volt” - jegyezte meg. Ms. Rhodes elmondta, hogy apja, Peter von Molnar félzsidó családban nőtt fel Staten Islanden, és sok vallást kipróbált, mielőtt az anglikán egyház püspöke lett. „De mindig fontos volt számára a judaizmussal való kapcsolat” – tette hozzá.

A nő akkor kezdett  érdeklődni az esetleges jóvátétel iránt, amikor a nemzetközi Claims Resolution Tribunal (CRT - jóvátételi bíróság) listáján - amely a náci rezsim olyan lehetséges üldözötteinek nevét tartalmazta, akik svájci bankszámlákkal rendelkeztek - felbukkant Darvas Lili neve. „Elgondolkodtam” – nyilatkozta Ms. Rhodes – „Istenem, ez valóban egy távoli rokonság, hogyan is kaphatnék bármit ennek alapján?” De aztán annak reményében, hogy legalább egy személyes jellegű emléktárgyhoz juthat, beadta az igénylést. Családja és ő maga is megdöbbent, amikor 2003-ban 38 ezer dollárt kapott Darvas Lili, a következő évben pedig 185 ezer dollárt Molnár Ferenc számlája után.

Nemcsak ők lepődtek meg: Lukin Gábor, Molnár dédunokája is: „Nem tudtam a jóvátételről, nem hallottam soha Elisabeth Rhodes-ról, nem tudtam, hogy a dédapámnak volt egy féltestvére, vagy testvére” - nyilatkozta. Az 51 éves zenész, aki Magyarországon nőtt fel, de Los Angelesben él, hangsúlyozta, hogy az írónak volt végrendelete: „Nagybátyáimmal és testvéreimmel együtt minden évben kapunk szerzői jogdíjakat”. Mint elmondta, beadta saját igényét is a bírósághoz, bár tájékoztatták, hogy a határidő évekkel korábban letelt. Kitartott és Michael Bradfield személyében talált egy együttérző bírót, aki, miután áttekintette az ügyet, megkérte Ms. Rhodest és a családját, hogy küldjék vissza a pénzt.

De ők nem tudták visszaadni, mivel már elköltötték. Ms. Rhodes viszont megjegyezte, hogy „ha meglenne, és találnának egy valóban közelebbi hozzátartozót, a bíróság kérésére átadnák neki a pénzt.”

Hozzátette ugyanakkor, hogy mindenképpen megvédik a pénzhez fűződő jogaikat, hiszen ügyvédjük szerint a törvényszék követeléseinek eleget tett az általuk benyújtott kérelem. Elismerte ugyan, hogy egy általa felbérelt magyarországi családfakutató is képtelen volt arra, hogy megállapítsa, volt-e egyáltalán Molnár Ferencnek féltestvére, de szerinte ez a „szakember” másban is tévedett – négy feleségét találta meg az írónak, pedig csak három volt neki – tehát a kutatásnak ebben a részletében is hibázhatott.

Bradfield, a CRT bírája egyelőre nem adott ki hivatalos állásfoglalást az ügyben, csak annyit mondott, mindenképpen beszélnie kell Ms. Rhodes-szel és családjával. Mindenesetre az áprilisi tárgyaláson nagyon kemény volt a nővel, arról kérdezte, hogy a szóbeszéden kívül milyen bizonyítéka van a kapcsolatra és arról, hogyan lehet, hogy Molnár Ferenc közvetlen leszármazottai egyáltalán nem tudnak a rokonságról.

Mint kiderült, Elisabeth Rhodes apja szerint úgy szakadt meg a kapcsolat a család két fele között, hogy szülei egyszer a Broadway-n egy előadás után hátramentek az öltözőkhöz, hogy gratuláljanak Darvas Lilinek, aki meztelenül nyitott nekik ajtót. A családi legenda szerint ezt követően szakadt meg minden kapcsolatuk a híres íróval és színésznő feleségével.

Most pedig az örökösök és a bíróság dolga lesz kideríteni, volt-e egyáltalán Molnár Ferencnek Sándor nevű féltestvére.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

Molnár Ferenc, örökség

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2009. augusztus 04., 15:34
Itthon köztudott, hogy Molnár Ferencnek egyetlen élő testvére volt, Erzsébet. Molnár idősebb testvére gyermekkorában meghalt. Minden "nagy név" hordozójának támadnak vélt leszármazottai. Különösen durva tévedés ez a gyakori Molnár név esetében, ráadásul az író eredeti neve Neumann volt, ami szintén gyakori név. Elszomorító, hogy Amerikában komolyan vették valaha is ezt az "örököst", főleg akkor, amikor az író első felesége, Vészi Margit, és harmadik felesége, Darvas Lili is Amerikában élt, nem túl fényes anyagi körülmények közt. Az író itthon élt leánya, Sárközi Györgyné Molnár Márta szorongató szegénységben élt. Az ő unokája Lukin Gábor, illetve fia Sárközi Mátyás, az Angliában élő rádiós újságíró. Ez az örökség-témafelvetés Amerikában ugyanolyan nevetséges, mint amikor itthon többen is bizonygatni próbálták, hogy ők azonosak a regénybeli Nemecsekkel. Nemecsek egy regényfigura, a képzelt örökösök pedig ostoba, kapzsi emberek.Szégyen, hogy valaha is komolyan foglalkoztak velük, mikor a jogos örökösök nyomorogtak.