Nyitott otthon: A szeretet törvénye

Létrehozás: 2009. április 06., 11:31 Legutolsó módosítás: 2009. április 06., 11:33

Vankó Zsuzsa a hatvanas években végzett teológusként. Sokáig csak illegálisan működhetett, miután állami nyomásra kizárták a H. N. Adventista Egyházból. A rendszerváltás után megalapította a Sola Scriptura Lelkészképző és Teológiai Főiskolát, amelynek ma is rektora. Számára Isten létezésének bizonyítéka legfőképpen a Biblia. Forrás: 168 óra / Sándor Zsuzsanna

Nyitott otthon: A szeretet törvénye

Vankó Zsuzsa

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} @font-face {font-family:Georgia; panose-1:2 4 5 2 5 4 5 2 3 3; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} h1 {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; mso-outline-level:1; font-size:13.5pt; font-family:Georgia; mso-font-kerning:18.0pt; font-weight:bold;} h2 {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; mso-outline-level:2; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; font-weight:bold;} a:link, span.MsoHyperlink {color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {color:purple; text-decoration:underline; text-underline:single;} p {margin-right:0cm; mso-margin-top-alt:auto; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.date, li.date, div.date {mso-style-name:date; margin-right:0cm; mso-margin-top-alt:auto; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.lead, li.lead, div.lead {mso-style-name:lead; margin-right:0cm; mso-margin-top-alt:auto; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} span.createdate1 {mso-style-name:createdate1; mso-ansi-font-size:7.5pt; mso-bidi-font-size:7.5pt; mso-ascii-font-family:Tahoma; mso-hansi-font-family:Tahoma; mso-bidi-font-family:Tahoma; color:#FF6600; mso-text-animation:none; font-weight:normal; text-decoration:none; text-underline:none; text-decoration:none; text-line-through:none;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

A falakon sehol kereszt vagy Jézus-kép. Csak a könyvespolcon sorakozó Bibliák árulják el: hívő ember otthona a biatorbágyi ház. Vankó Zsuzsa teológusprofesszor szerint a hit az erkölccsel mérhető, nem a külsőségekkel. A vallásos élet törvényeit nem diktálhatják az egyházak, csak Isten.

– Számomra Isten személyes, valóságos, univerzális lény. Ő a tökéletes bölcsesség és erkölcsiség megtestesülése. Létezéséről sokszor megbizonyosodtam.

Vankó Zsuzsa tradicionális keresztény családban született 1945-ben Kőröshegyen. Mindkét nagyanyja és édesanyja is az adventista gyülekezet tagja volt. Zsuzsa – nővérével és öccsével együtt – rendszeresen járt istentiszteletekre, de akkoriban inkább csak engedelmességből kulcsolta imára a kezét.

A vándorló liba

Négyéves volt, amikor Budapestre költöztek. Szülei elváltak, édesanyja egyedül nevelte három gyerekét. Minden munkát elvállalt az asszony, hogy jusson kenyérre. Ám a szegénység miatt sosem bánkódtak. Gyakran mondogatta a mama: „A pénz a legutolsó dolog, amiért izgulni érdemes.” Adakozásra ebből a kevésből is futotta: otthonuk mindig tele volt. Befogadták a rászorulókat. Egyszer vidéki nagybácsitól érkezett élelmiszercsomag. S bár Vankóék nem sokszor láttak az asztalon libasültet, Zsuzsa nővére megszólalt: „Ezt nem ehetjük meg egyedül. Másoknak is adjunk belőle.” A szomszédban egy hatgyermekes család lakott: nekik vittek a kóstolóból.

– Édesanyánk igazi keresztény volt: emberszerető, életvidám. Péntek esténként mellé kuporodtunk az ágyban, s hallgattuk a történeteit arról, hogyan segítette őt az Isten a legnehezebb helyzetekben is.

A párt és az Isten

Zsuzsa gimnáziumba került, az irodalomért és a művészetekért lelkesedett, humánpályára készült. Bár akkor is eljárt anyjával az adventi gyülekezetbe, csak bosszankodott ott: nincsenek fiatalok, gyengék a prédikációk. Úgy döntött, megmondja anyjának, többé nem megy istentiszteletre. Ám meggondolta magát: mielőtt szakítana a vallással, utánajár, miről is szól ez az egész. Hiszen nem is olvasta a Bibliát, azt sem tudja, mire akar nemet mondani.

Kérte édesanyját, szerezzen valakit, aki elmagyarázza, mi is valójában a kereszténység. A mama Kiss János lelkészt, a képzőművészeti főiskola volt tanárát „szemelte ki” tanítónak. Zsuzsa minden vasárnap délutánt az idős festőművésznél töltött. Eleinte közönyösen kérdezgetett, de a férfi Biblia-magyarázatai megdöbbentették: a Szentírásban egy teljesen új világ tárult föl előtte.

– Abszolút logikus gondolati rendszer, amely minden végső kérdésre választ ad. Mélyebbet, igazabbat, mint bármely filozófia. Mert miféle tudomány lenne képes meghatározni például azt: mi is a bűn? A Biblia egyértelműen fogalmaz: a szeretettörvény megszegése az, amely „halált nemz”. Öröklött hajlamunk az önzés, az egocentrikusság. Ez a gyökere minden egyéni és társadalmi bűnnek. A szeretet nemcsak érzelem, hanem annak a felismerése: másokért kell élni.

Vankó Zsuzsa számára Isten létezésének bizonyítéka a Biblia lett. Szerinte abban valóban a Teremtő szólal meg emberi nyelven. Mi igazolja ezt? Olyan mély eszmeiség van a Szentírásban, amelyet szerinte halandó nem találhatott ki. És a Biblia tele van beteljesült jövendölésekkel is. Vajon ki „súgott” Dánielnek, amikor több száz évvel Jézus megjelenése előtt megjósolta: eljön a Messiás, de „kiirtattatik”. Hogyan kerülhettek háromezer évvel ezelőtti szent szövegekbe olyan látomások: „És betelik a föld erőszakkal?” Vagy: „Az emberek inkább a gyönyörnek, mint Istennek lesznek a szeretői, de fölveszik magukra a kegyesség látszatát, és megtagadják annak erejét.”

Vankó Zsuzsa életét gyökeresen megváltoztatta a Biblia. Az addig visszahúzódó lány nyitott lett, és bátor. Úgy érezte, olyan erős támaszt kapott, hogy többé már nem kell félnie semmitől. A korábban megunt adventi gyülekezetbe fiatalokat szervezett, és pezsgő hitélet indult. 1964-ben jelentkezett teológia szakra, ám meggyőződéses keresztény elvei miatt a diploma után nem helyezkedhetett el teológusként. Csak irodai munkát kapott. Talán azért, mert már hallgatóként tett néhány megjegyzést az egyházi vezetőknek a politikai szolgálataira.

A diktatúra Nyugat felé azt mutatta: itt lelkiismereti szabadság van. Közben egyházi ügynökhálózattal próbálták „jobb útra téríteni” azokat, akik a párt helyett az Istent szolgálták.

Jött egy százados

Az Állami Egyházügyi Hivatalnak ebben az időben az volt az óhaja, hogy az egyházakban ne szervezzenek ifjúsági csoportokat, hiszen a fiataloknak a KISZ-ben a helyük! Amikor a teológus mégis istenkereső diákokkal táborozott, büntetésből áthelyezték őt gondnoknak egy idősek otthonába.

A H. N. Adventista Egyház „politikai engedetlenség” miatt ’75-ben elbocsátotta, majd kizárta Vankót és öt lelkésztársát az egyházból. Az ítélet tiltakozást váltott ki a hívek között, több mint ezren értettek egyet a hat prédikátorral. Illegálisan találkozgattak különböző lakásokban, folytatták tovább az istentiszteleteket. Többször volt rendőrségi razzia, Vankó Zsuzsa még szocialista országokba sem utazhatott, mondván: tevékenysége különösen veszélyezteti a közérdeket. A belügyesek őt meg sem próbálták „bekötni”. Tudták, úgysem érdemes.

– A besúgás megfertőzte erkölcsileg az egyházakat. Szánalommal gondolok azokra, akik félelemből lettek ügynökök, ám sokan előnyökért tették ezt. Ha valakinek élő hite és szilárd erkölcse van, ilyenbe nem megy bele. Ötvenhat után már nem voltunk életveszélyben. Folyton fenyegettek ugyan minket, de végül semmiből nem lett nagy ügy.

A hetvenes évek végén adventista szülők keresték fel Vankót: fiukat többször behívták a rendőrségre, rá akarják venni, hogy jelentsen a gyülekezetről. A gyerek nem volt hajlandó erre, de már kikészül a zaklatástól. Vankó azt tanácsolta, írjanak levelet a rendőrkapitánynak: ha nem hagyják békén őket, értesítik erről a külföldi egyházvezetőket. Másnap egy százados jelent meg a családnál: „Mit képzelnek maguk?” De mivel a házaspár nem rettent meg, a rendőrtiszt távozott, és több beidézés nem jött.

Vankó Zsuzsa egyházi elbocsátása után munkanélküli lett. „Illegális gyülekezete” tartotta el. Járta az országot, híveknek és világiaknak magyarázta a Biblia tanításait. A politikai nyomás még inkább összekovácsolta közösségüket. A rendszerváltás után végre legálizálhatta teológusi munkáját. 1992-ben alapítója és rektora lett a Sola Scriptura – Egyedül az Írás – főiskolának. Fenntartója a Keresztény Advent Közösség, az intézmény működéséhez állami támogatást nem kérnek. Alapelvük: a hitélet költségeit a hívőknek kell fizetniük.

Adományokból már épül Biatorbágyon új tanintézetük. De hozzájuk felekezettől függetlenül bárki járhat tanulni, akit a Biblia érdekel. Gyakran elhangzik a kérdés: az Isten miért enged annyi szenvedést, történelmi tragédiát?
– Tévedés azt hinni, hogy e földi világot Isten kormányozza. Ő abszolút szabadságot adott nekünk. Egyedül a mi felelősségünk, ami itt történik.

A teológus asszonynak ma is akadnak ellenségei. Elmarasztalja az egyházakat, amiért tagjai nem néznek szembe ügynökmúltjukkal, nem lépnek fel a gyűlöletkeltés, a kirekesztés ellen. A jobboldaliak liberális kötődéssel vádolják őt, noha soha nem vett részt kampányokban, s elvből nem ír alá politikai nyilatkozatokat. A támadások nemigen foglalkoztatják, legfeljebb részvétet érez azok iránt, akiktől rosszat kapott. Úgy véli, az egyházak nagyobb bajban vannak, mint a múlt rendszerben, mert az üldöztetés sem árt annyit, mint a hatalom szövetségét keresni.

Nyitott otthon

Vankó Zsuzsa boldog embernek tartja magát: bármi baj, bánat érte, Isten mindig mutatott kivezető utat. Biatorbágyi házában egy rokonával él, s barátságból befogadta egyik tanítványát is.

Vankó Zsuzsának sok barátja van más vallásúak, ateisták között is. Rengetegen fordulnak hozzá lelki tanácsért. Úgy próbál élni, ahogy egykor az édesanyja: nyitott az otthona mások előtt.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben