Nem magunkért kiabálunk! – a tarthatatlan állapotokra akarják felhívni a figyelmet az egyházak

Létrehozás: 2009. szeptember 22., 11:21 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 22., 11:28

Budapest – Kedden délelőtt kezdődik a soron kívüli parlamenti bizottsági ülés, amelyet a magyarországi történelmi egyházak kezdeményeztek a 2008. évi zárszámadás és a 2010-es költségvetés ügyében. Az egyházi vezetők nevében Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke levélben fordult a parlament emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság elnökéhez. A református püspök Balog Zoltánhoz címzett levelében azt kérte, hogy a találkozóra hívja meg az egyházi kapcsolatokért felelős Hiller István oktatási minisztert is. Információink szerint a tárcavezető nem megy el a találkozóra. Forrás: reformatus.hu / Fekete Zsuzsa

Nem magunkért kiabálunk! – a tarthatatlan állapotokra akarják felhívni a figyelmet az egyházak

Bölcskei Gusztáv Fotó: Bolla Zsuzsanna

A tarthatatlan állapotokra akarják felhívni a figyelmet a magyarországi történelmi egyházak – mondta Bölcskei Gusztáv, a MRE zsinatának lelkészi elnöke, miután a múlt héten levélben fordult az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi civil-és vallásügyi bizottságának elnökéhez, Balogh Zoltánhoz. A külön ülést ma délelőtt tartják a Parlamentben, amelyre információink szerint nem megy el Hiller István oktatási miniszter. A téma a 2008-as zárszámadás és a jövő évi költségvetés lesz.

Bölcskei Gusztáv természetesnek tartja, hogy a megszorítások az egyházakat is érintik. A püspök azt furcsállja, hogy „éppen a kormány oktatja ki az egyházakat szolidaritásból, holott ennek a helyzetnek a kialakulásához a politikusok nagymértékben hozzájárultak.”

A püspök inkorrektnek tartja a szabályok időközbeni egyoldalú változtatását. Mint fogalmazott: „ez épp olyan, mintha egy labdarúgó mérkőzésen a második félidőre úgy futnának ki a játékosok, hogy valakik megváltoztatták a játékszabályokat a szünetben és az egyik csapatból csak 8-an mehetnek ki pályára, a másikból pedig 14-en.”

Bölcskei Gusztáv ezzel az egyszázalékos adófelajánlásokra utalt, ahol az 1+1-es modellben állapodtak meg a kormánnyal, vagyis abban, hogy amennyi pénzt az adózók felajánlanak az egyházak számára, azt az állam kiegészíti ugyanannyival a költségvetésből. A pénteken benyújtott költségvetés már nem ezt tükrözte, hanem azt, hogy a kiegészítés egy egészen más rendszer szerint történik majd.

Bölcskei Gusztáv elmondta, hogy a törvények alapján garantált állami támogatások mértéke 2003-tól 2009-ig úgy változott, hogy hat évvel ezelőtt 1,6 milliárd volt, most pedig 650 millió forint.
„Mi nem magunkért kiabálunk, – tette hozzá a püspök – hanem a ránk bízottakért, hiszen elképzelhetetlennek tartom, hogy megint azokon üssön ez a költségvetés, akik a legtehetetlenebbek.”

Az előzmények:

Visszatartott információk


A szeptember 8-án tartott egyházvezetőkkel folytatott megbeszélésén Hiller István oktatási miniszter tájékoztatta az egyházakat a költségvetés egyházakat érintő összegéről. A tanácskozás előtt az egyházak semmiféle anyagot, szóbeli információt nem kaptak.

Megvonások

A tárgyalás alkalmával a miniszter a költségvetésben tervezett végösszeget 23,7 milliárd Ft-ban jelölte meg és azt kérdezte az egyházi vezetőktől, hogy mit szólnának ahhoz ha ezt az összeget egyben, az eddig megszokott jogcím sorok nélkül szerepeltetik a költségvetésben és adják át az egyházaknak. Bár minden egyházi vezető gondolkodási időt kért a kérdés érdemi megfontolásához előzetesen valamennyien egyet nem értésüket fejezték ki az egyösszegű megjelenítés miatt, és kérték a kormány tételes javaslatát. Erre a tárcavezető azt jelezte, hogy erre nincsen módja, majd a kormány ülését követően küldi meg a javaslatot az egyházaknak. A táblázatot a minisztérium szeptember 11-én küldte, amikor a kormány benyújtotta költségvetési javaslatát az Országgyűlésnek és az már bárki számára hozzáférhetően megjelent a parlament.hu oldalon is.

Információ egy nappal a tárgyalás előtt

Hiller István oktatási miniszter szeptember 8-án az egyházak vezetőivel folytatott tárgyalás alkalmával tájékoztatást ígért a zárszámadásról, végül ezt elnapolta a szeptember 22-ére ígért következő találkozóra, jelezve, hogy lehetősége szerint előzetes információkat is küld majd. Információ, előkészítő anyag 2009. szeptember 21-én, hétfőn 14 órakor érkezett!

Ígéretek megszegése

A benyújtott törvényjavaslat egyik legmegdöbbentőbb eleme, hogy az 1%-os felajánlás kiegészítésénél a kormány eltér a megállapodás szerinti 1+1 elvtől és már csak 0,5%-ra egészíti ki a felajánlást. Ezt alátámasztja a T/10679. számú törvényjavaslatban található, Az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló 1997. évi CXXIV. törvény 21. § módosítása.
Ez a módosítás durva megszegése a miniszter egyházaknak tett 2008. évi ígéretének, amely az 1+1 elv hosszú távú megtartásáról szólt. Akkor az egyházak az 1+1 elv bevezetését tudomásul vették és abban állapodtak meg a miniszterrel, hogy az egyház-finanszírozás rendszere átalakításáról egyeztetés indul az egyházak és a kormány között.

34 százalékos megvonás a református egyháztól

A miniszter a szeptember 8-i személyes találkozás alkalmával nem jelezte a változásnak ezt a lehetséges forgatókönyvét. Az elv megváltozása az MRE esetében – a 2009. évi összeghez képest – 34%-kal kevesebb finanszírozást jelent, miközben az állam által közfeladatként finanszírozott hittanoktatásra és kistelepülésen szolgálatot teljesítő egyházi személyek támogatására 10%-kal kisebb összeg jut!

Alkalmatlanság

Az OKM, ezen belül az egyházi kapcsolatok titkársága nem tudja teljesíteni feladatát, ami az egyházakkal való kapcsolattartást illeti. Az elmúlt időben gyakorlatilag teljesen elmaradtak az egyeztetések, megbeszélések. Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „a szakértői beszélgetések azóta szünetelnek, mióta Magyarországon szakértői kormány van. Azóta nem volt egyetlen ülés vagy továbblépési lehetőség sem.”

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

OKM Egyh kapcs

Elküldte Stermeczki András idő 2009. szeptember 22., 12:08
A legutolsó bekezdésben leírtak azért is kínosak - a többivel együtt - mert joggal mutogathat a többi történelmi egyház ránk...
Mit tettek lelkészeink az ügy érdekében?