Keresztény szellemiségű magyar blogok – Üdvözlégy az interneten!

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2010. december 27., 13:06 Legutolsó módosítás: 2010. december 27., 13:07

Internetet lehet rekeszteni a sokféle keresztény bloggal, honlappal. Ezek némelyike magas színvonalú teológiai reflexió, de vannak könnyed szájtok is, ahogyan missziós ihletettségű „észosztó” honlapok. Forrás: mindennapi.hu / Méhes Károly

Kiindulópontnak a www.kereszteny.blog.hu oldalt választottuk. Innen aztán többféle szálon indulhatunk tovább, mehetünk az élmények menüpont felé, klikkelhetünk az imádkozásra, napi evangéliumi gondolatokra, de tanulhatunk akár a szentekről is. Tovább keresgélve nem ritkán hitelesnek tűnő személyes élményekre bukkanunk. Az a véleményem, hogy a szentmise felépítése nem hiába olyan, amilyen. Nagyon jól van összerakva – szól az egyik szerző, és ez már egy jó felütés, érdemes tovább olvasgatni. A kommentek között is gyakran bukkanni elgondolkodtató felvetésekre. Honnan van az egyháznak joga arra, hogy Jézus rendeléseit magyarázza? – ki ne tenne fel néha ilyen kérdéseket?

A neten írják tovább az Apostolok Cselekedeit

A www.apcsel29.hu/ meglehetős alapossággal tanulmányozza az általa vizsgált kérdéseket, méghozzá igencsak 21. századi hozzáállással. A szerkesztők nyilván tisztában vannak azzal, hogy a szörfözgető érdeklődőket csak így lehet „behálózni”, gondolkodásra serkenteni. A minden lázadástól mentes, hagyományos rovatcímek (Misszió, Prédikálás, Személyiségfejlesztés, Kultúra) alatt komoly írások sorakoznak, de a legtöbb esetben olyan stílusú feldolgozásban, ami talán nemcsak a szerzők elgondolása szerint hathat a posztmodern netgenerációra. A Jézus és a facebook című cikk például már inkább tanulmány, mint afféle habókos szösszenet – érdemes magunkat végigrágni rajta.

Népszerű kifejezéssel, az itt található anyagok jó része afféle vitaanyag. Néhányan talán megbotránkoznak a Gyülekezeti marketing és PR rovaton, de nem haszontalan átböngészni a tartalmát. Még akkor sem, ha pár embert idegesíthet a felvetés, hogy a keresztény közösségek esetlegesen tanulhatnak valamit a Coca Colától, legalábbis a csomagolás, a marketing területén. Még egy példa ugyaninnen: Milyen honlap kell a gyülekezetnek?! Senki nem gondolja ma már, hogy ez ne lenne fontos kérdés. Pláne, ha egy honlapon olvasható.

Ember- és tonhalhalászat

Még mélyebbre ás a TONHAL, a www.theologion.hu, amely a legnagyobb honi prédikációs adabázisként hirdeti magát. A honlap a hitélet háttérországa kíván lenni, és számolatlanul kínálja a prédikációkat, elmélkedési anyagokat, hanganyagokat, továbbá magyarra fordított cikkeket, tanulmányokat. A Fórumban elég kemény, egyesek számára érzékeny témák kerülnek terítékre, mint például Hol a határ a biblikus karizmatikusság és a rajongás között?; s nyilván nem véletlen, hogy itt is téma: Szüksége van-e Jézusnak reklámra?, Mi a szerepe a médiának a kereszténységben? Igaz, a szemináriumi kisdolgozattá dagadó fórumbejegyzések nem minden esetben segítik a téma érdekes, élvezhető „pörgetését”. Ez persze nem a honlap szerkesztőinek a hibája.

Szimpatikusan sokoldalúak a jezsuita.blog.hu bloggerei. Ha végiglapozunk az utóbbi hetek bejegyzéseiben, találunk írást a lombikbébi-módszert kitaláló, idei orvosi Nobel-díjas Edwards professzorról éppúgy, mint a hajléktalan koldusok sorsáról vagy a csipkelődő hangvételű kérdésfelvetésről, Újabban már a nők is üdvözülhetnek...? Érdemes egy pillantást vetni a jobb oldali tartalomjegyzékre is: itt a-z-ig felsorolták a feldolgozott témákat. Csak pár címszó: abortusz, Beatles, csoportdinamika, homoszexualitás, költészet, lelkizés, Obama, ráolvasás, szomorúság, választások. Az írások színvonala egyenletes magas, érezhető, olyan személy kezd el egy-egy téma megírásába, akinek ez nem házi feladat, hanem valamiért fontos a számára és emiatt valamelyest szakértőnek tekinthető.

Nem cél a böjtcelebség

Akadnak tematikus blogok is, mint az Ima és böjt, a imabojt.blog.hu-n. Nem árulnak zsákbamacskát a szerkesztők. Kemény, szikár véleményekkel is találkozni, némely esetleírás nyilvános gyónásnak is betudható. Nem ritka a mély önreflexió, önelemzés, aminél kevés érdekesebb dolog létezik. Pláne, hogy érződik, valóban őszinte a megnyilatkozás, nem önmutogatás, böjtcelebségre vágyódás, hanem inkább egy-egy személyes életszakasz rögzítése, egy jól-rosszul megoldott probléma tanulságának az ismertetése a cél. Sokak számára itt kezdődik a közösség.

Meg a pilisi evangélikusok www.pilisievgyul.blogspot.com-jával. Hogy is ne lenne fontos tudni, mikor lesz táncház, milyen karácsonyi előkészületek történnek az advent során. De jut hely egy kirándulás felidézésének, ezek bizony a rögzítés, a megőrzés 21. századi formái. Így is ki lehet lépni a világba: élünk, vagyunk, igyekszünk.

A Blog emberekért (blogemberekert.blogspot.com) azt hirdeti ugyan magáról, hogy olyan embereket vár, akik kicsit kényelmetlenebb dolgokról is hajlandóak gondolkodni, de a megvalósítás kicsit fapados. Alaptételekről, kissé alapszinten szólnak az értekezések, élet és halál, jó és rossz, Jézus és pokol. De mint majdnem mindenütt, itt is lelni érdekes kérdésfelvetést: Hogyan lehet érvelni egy rosszul csengő szó, a teológia védelmében? A közepesen hosszú gondolatsor azonban nem igazán visz sehová, ezért is végződhet így: Úgy írom most ezt, hogy tudom, nem én fogom megvédeni a teológiát, hanem a jó teológia fog megvédeni engem a rossz teológiától. És nem csak engem, hanem mindazokat, akik Istent komolyan meg akarják ismerni. E kijelentést eddig nem is kommentelte senki.

Azt talán mondani sem kell, hogy a honlapok, blogoldalak mind lájkolhatóak, bejelölhetők, megbökhetők a nagy közösségi portálokon, amivel automatikusan mindenki része lesz egy óriási hálónak. Ezzel pedig a honlapok készítői tulajdonképpen embereket halásznak össze. Ez pedig, tetszik, nem tetszik, misszió.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben