Imalánc és választás: Hogyan kampányol az egyház?

— Felvéve: , , , ,
Létrehozás: 2010. március 04., 11:42 Legutolsó módosítás: 2010. március 04., 11:48

Egyre izgalmasabb vita alakul ki az egyház és a politika viszonyáról. Örökzöld téma főleg a választások közeledtével. Az ügyben megszólalt az Esztergomi Közgyűlés is, de Meggyes Tamás nem kíván többet erről nyilatkozni. Forrás: hirextra.hu / Pénzes Dávid

Kiss-Rigó László esztergomi püspök és Nyakó István MSZP szóvivő csörtéjétől hangos a baloldali sajtó. A vihart az kavarta, hogy Kiss-Rigó egy fideszes rendezvényen adott hangot politikai álláspontjának, miszerint jelenleg egyetlen politikai tömörülés képviseli valóban a keresztény értékeket, az pedig a Fidesz-KDNP pártszövetség.

Az Imalánc felhívása:

2010. április 11-én, Irgalmasság Vasárnapján a magyar nemzet négy év után újra kezébe veheti a saját sorsát, és dönthet olyan politikusok és parlament megválasztásáról, amelynek elsődleges dolga és felelőssége lesz, hogy – Isten Akarata szerint – kivezesse az országot az erkölcsi és gazdasági válság állapotából. A magyar nemzet számára létfontosságú, hogy végre megérezze, hogy minden valódi előrelépésnek az alapja az Isten végtelen szeretetére épülő őszinte bűnbánat, erkölcsi tisztaságra való törekvés és irgalmasság.Ha mindez megvan, mindenünk megvan. A kapcsolatok, közösségek, családok hálójában átitatódva a kultúra, a gazdaság és az egész magyar társadalom megújul, és elindul azon az úton, amire igazán hivatottak vagyunk. Mert jók az alapok, mivel az Istenre épülnek.Ezt támasztják alá azok a szent és szentéletű látnokok, akik Magyarország – szenvedés utáni – csodálatos jövőjéről beszélnek. A leghíresebb talán a 2002-ben szentté avatott Pió atya üzenete, amely szerint “Magyarország egy olyan kalitka, amelyből egyszer még egy gyönyörű madár fog kirepülni. Sok szenvedés vár még rájuk, de egész Európában páratlan dicsőségben lesz részük. Irigylem a magyarokat, mert általuk nagy boldogság árad majd az emberiségre. Kevés nemzetnek van olyan nagyhatalmú őrangyala, mint a magyaroknak és bizony helyes lenne erősebben kérniük hathatós oltalmát országukra!

Nyakó szerint ezzel „a püspök úr nem kevesebbet állított, mint azt, hogy csak az követ keresztényi értékrendet, aki a Fideszt választja. Ez elfogadhatatlan. Ez lelki zsarolás.”

Ebből bontakozott ki a sajtóban egyfajta üzengetés a két személyiség között, és a Népszabadság is behatóan foglalkozott a témával. Esztergom város képviselőtestülete hétfőn elfogadott egy határozatot, „mellyel a város kiáll díszpolgára, az elmúlt napokban a médiában többször támadott Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke mellett.”

A képviselőtestület szerint a baloldali sajtótermékek támadást indítottak a magyar katolikus egyház ellen, ezért a határozat leszögezi, „a város polgármestere és jegyzője útján felajánlja segítségét Kiss-Rigó Lászlónak, hogy az őt ért támadásokért jogi úton elégtételt vegyen.”

Kerestük Meggyes Tamást, Esztergom polgármesterét az ügyben, de ő azt a választ adta, hogy az MSZP- Kiss-Rigó László vitát nem kívánja tovább folytatni a sajtóban. Megjegyezte, a Népszava, amely támadást indított a püspök ellen egy párt utasításait követi, hajtja végre.

Egyház és politika

Az egyházak közéletbeli tevékenységével kapcsolatban első körben nehéz állástfoglalni. Valójában azonban rém egyszerű a dolog. Az egyházak tagjainak ugyanúgy megengedhető a véleménynyilvánítás, mint bárkinek. Egyedül a lelkiismeretüknek és Istenünknek tartoznak felelősséggel. Nem lehet tiltani, hogy egy pap, püspök vagy rabbi nyíltan vagy burkoltan valamelyik párt mellett kampányol.

Nyilvánvaló, hogy a pártszimpátia nem esik egybe a hittel. Vannak tehát baloldali értékeket valló papok, vagy jobboldali értékek alapján élő lelkészek. Ők is elmondhatják, miért érdemes a bal vagy jobboldali pártokat támogatni. Az nagyon veszélyes, ha a véleménynek gátat szabunk.

Egész más lenne, ha a Magyar Katolikus Egyház adna ki közleményt, amelyben kijelentenék: minden hívő adja a voksát a Jobbikra. Ez nyilvánvalóan elitélendő. De ilyen nem volt és bizonyos hogy nem is lesz. A papok véleményét, és az egyházat ketté kell választani. Őket nem a közös vélemény, hanem a közös hit tartja össze!

Imalánc

Izgalmas ötlet az imalánc, amely éppen a kampányidőszakról és a választásokról szól. Az egyház hivatalos felhívásában még csak a látszatát sem adja meg, hogy milyen pártot tartana megfelelő kormányalkotó erőnek, csupán híveit buzdítja imádságra, mondván, ha imádkozunk az ország sorsáért, bizonyosan a legjobb módon alakulhat a jövő.

Bárhogy is van, az egyház és állam viszonya – amíg lesz demokrácia Magyarországon – mindig is elő fog kerülni a kampányok idején, és mindig a szőnyeg alá lesz söpörve miután lezajlott a választás. A dohány utcában is, és Esztergomban is.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben