Imádkoztak és nem hívtak orvost – ítélet vár a szülőkre

Létrehozás: 2010. december 30., 09:40 Legutolsó módosítás: 2010. december 30., 09:41

Bűnösnek találta a bíróság a philadelphiai házaspárt, akik nem vitték orvoshoz kétéves kisfiukat, gondolván, hogy az ima meggyógyítja. A szülőket gondatlanságból elkövetett emberölés és a gyermek veszélyeztetése miatt marasztalták el. Forrás: mindennapi.hu / Szabó Edit

A kétéves Kent betegsége tavaly januárban egy egyszerű megfázással kezdődött, amely majd két hét alatt bakteriális tüdőgyulladássá fejlődött, s a kisfiú halálát okozta. A törvényszéki patológus megállapította, a gyermek szinte biztos, hogy életben maradt volna, ha a szülők időben orvoshoz fordulnak, s leszögezte, a tüdőgyulladás ezen típusa megelőzhető oltással és kezelhető antibiotikummal. Emellett a gyermek tünetei – láz, köhögés, hasmenés, étvágytalanság és letargia – súlyosabbak voltak egy nátha tüneteinél.

A szülők, Catherine és Herbert Schaible egy fundamentalista vallási közösség, a First Century Gospel Egyház tagjai. A közösség tanítása szerint bűnt követ el, aki orvosi ellátást vesz igénybe, mert nem bízik hite gyógyító erejében.

A kulcskérdés a tárgyaláson az volt, hogy a Schaible házaspár tudta-e, hogy a kisfiú élete veszélyben van. A védőügyvédek nem fogadták el a törvényszéki patológus szakvéleményét, s egy másik szakértőhöz, Cyril Wecht patológushoz fordultak. Wecht megállapította, hogy a gyermek halálát egy rendkívül gyors lefolyású bakteriális tüdőgyulladás okozta, amely valószínűleg csak a halált megelőző 12-24 órában jelentkezett, így feltehetően akkor sem élte volna túl a kisfiú, ha a szülők orvoshoz fordulnak. A védők szerint a kilenc osztályt végzett védenceiktől nem várható el, hogy felismerjék a veszélyes betegség tüneteit.

 A tárgyaláson nem a hit gyógyító erejét és az orvostudomány gyógyító képességét állították szembe, hanem a szülői felelősség kérdése állt a középpontban. Az ügyész leszögezte, hogy egy felnőtt embernek joga van eldönteni, igénybe vesz-e orvosi ellátást vagy sem, de a gyermekeket óvni kell. Egy kétéves nem tudja azt mondani, hogy "anya, apa, beteg vagyok, orvosra van szükségem", ezért a szülők kötelessége, hogy gondoskodjanak gyermekeik egészségéről.

A szülők mindketten az egyházuk által működtetett iskolában tanítottak, és hitüket követve soha nem láttak orvost. Az asszony hét gyermekét otthon, bába segédletével hozta világra. Lelkipásztoruk elmondása szerint nem ítélik el azokat, akik esetleg orvoshoz fordulnak, de imádkoznak azért, hogy legközelebb másként döntsenek.

Azzal érvelnek az egészségügyi ellátással szemben, hogy sok ember halálát okozzák az orvosi műhibák, egy tanulmányt idézve: egy évben százezer ilyen eset is történik. Ezért a hibás egészségügyi rendszer helyett inkább a hibátlan Istenre bízzák magukat.

Nem ez az első eset a First Century Gospel Egyház fennállása óta, amikor követői összetűzésbe kerültek a hatóságokkal. 1993-ban egy 12 éves fiú halt meg, miután elütötte egy autó és súlyosan megsérült, szülei pedig otthon imádkoztak érte, ahelyett, hogy a sürgősségire vitték vagy mentőt hívtak volna. 1991-ben pedig nyolc gyermek halálát okozta egy kanyarójárvány, mert szüleik megtagadták a védőoltást. Egy szakértő szerint évente legalább egy tucat gyermek hal meg azért, mert szüleik hite miatt nem kapnak orvosi ellátást.

Az emberölésért öttől tíz évig, a gyermek veszélyeztetéséért háromtól hét évig terjedő börtönbüntetést szabhatnak ki a házaspárra. Az ügyész elmondása szerint még nem biztos abban, hogy börtönbüntetést kér a vádlottaknak, de azt azonnal indítványozta, hogy rendeljék el a házaspár másik hat gyermekének rendszeres orvosi kivizsgálását. Az ítélethozatal februárban várható.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben