Gyerekek a pokol kapujában – Nemet mondanak a segítségre

Létrehozás: 2010. február 18., 11:56 Legutolsó módosítás: 2010. február 18., 12:13

Haitin számtalan gyermek tengődik fedél- és gondoskodás nélkül olyan körülmények között, amit el sem tudunk képzelni. Bár több száz magyar jelezte, hogy örökbefogadással segítene, ám sem a haiti kormány, sem a magyar törvények nem kedveznek az ügynek. Forrás: stop.hu / Oroszi Babett

Sokáig úgy tűnt, hogy a magyaroknak is lesz lehetőségük haiti árvát magukhoz venni, a legújabb fejlemények szerint viszont ez egyelőre csupán szép álom marad. A haiti kormány ugyanis úgy döntött: csak azoknak a gyermekeknek az örökbefogadását engedélyezi, akik esetében már korábban egyértelműen megállapították, hogy örökbefogadhatóak, őket leendő örökbefogadó szüleik megismerték, továbbá az örökbefogadást már engedélyezték is a haiti bíróságok, csak valamilyen adminisztratív okból még nem került sor arra, hogy a gyermekek új szüleikhez kerüljenek.

Becslések szerint ez mintegy ezer gyermeket jelent, ám a földrengés miatt további több ezer kicsi vált árvává. Nekik a kormány döntése miatt esélyük sincs az újrakezdésre, őket a külföldiek nem fogadhatják örökbe. Pedig rengetegen érdeklődnek a megsegítésük iránt, csak Magyarországon a Baptista Szeretetszolgálatnál 2-300 ember jelentkezett.

„Mi, mint szervezet egyelőre nem tudunk segíteni az örökbefogadásban, erre önállóan, a nemzetközi örökbefogadásnál szokásos utat végigjárva van lehetőség. Közvetítő szervezet most még nem segíthet” – tájékoztatott Révész Szilvia, a Baptista Szeretetszolgálat szóvivője.

Ennek oka – a haiti kormány ódzkodásán túl –, hogy a magyar gyermekvédelmi törvény csak a belföldi örökbefogadásra terjed ki, a közvetítők csak belföldön tevékenykedhetnek. A Baptista Szeretetszolgálat egyébként már kezdeményezte a módosítást, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium viszont arról tájékoztatott, hogy erre legkorábban ősszel kerülhet sor.

Ha a törvény módosítják, akkor egy fokkal könnyebb lesz majd a procedúra. Jelenleg ugyanis a helyzet az, hogy mivel az ország nem tagja a Hágai Egyezménynek, ezért a szülőknek kell mindent intézni. Nekik kell árvaházat találni, nekik kell a kapcsolatot tartani, és a jogi procedúrát is nekik kell végigjárni. Ellenben ha egy szervezet is bekapcsolódhatna a képbe, akkor az adminisztratív teendők már nem (csak) rájuk hárulnának, ez pedig különösen a külföldi örökbefogadások esetében óriási segítség lenne.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben