Fal a városban és a tengeren

Létrehozás: 2009. szeptember 04., 08:52 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 04., 09:01

Családi emlékfotóra összeállt török vendégmunkás-família, csókolózó fiatal pár, az elhunytat utolsó útjára elkísérő temetési menet, gázmaszkban Nyugatra átnéző keletnémet katonák, a graffitizés közben meglesett amerikai pop-art művész. Forrás: Népszabadság / Dési András

A Mauer Absurd (Abszurd fal) címet viselő tárlaton több mint ötven fekete-fehér fotó látható. Döntő többségük az 1961 augusztusában „született” és 1989 novemberében „ledőlt” fal nyugati oldaláról készült. Keletről tilos volt a szögesdrótokkal, elektromos jelzőrendszerrel és aknazárral "őrzött" építményt fényképezni.

A Kelet-Berlint megörökítő albumon dolgozó nyugat-berlini fotós, Udo Hesse ezt 1981-ben és 1982-ben mégis megtette. Az utóbbi partizánakció során a keletnémet állambiztonság, a Stasi lecsapott Hessére. Több órán át hallgatták ki, filmjeit elkobozták. Hesse az NDK bukása után sokáig kutatott a tekercsek után, s azokat csodák csodájára két évvel ezelőtt visszakapta a Stasi-iratokat kezelő hivataltól.

„Mi, magyarok és kelet-európaiak nem látni, hanem a falon átlátni akartunk. Minél közelebb ment az ember a falhoz, annál egyértelműbbé vált annak abszurditása” – mondta a berlini falomlás közelgő huszadik évfordulója alkalmából, a Német Történeti Múzeummal közösen rendezett tárlat megnyitóján Can Togay János, a CHB igazgatója.

Olyan neves fotósok, mint a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak több évtizeden át dolgozó Barbara Klemm, vagy a Stern, a Die Zeit és a The New York Times által foglalkoztatott Herlinde Koelbl képei Joachim Gauckból családi emlékeket hívtak elő. Mint az egykori neves keletnémet polgárjogi aktivista és a Stasi-iratokat megőrző-feldolgozó hivatal első vezetője a megnyitón elmesélte, Rostockban élő NDK-s állampolgárként neki a Keleti-tenger volt a fal.

„Szép, de áthatolhatatlan látvány volt – tette hozzá az evangélikus lelkész, akinek gyermekei anno nehezen értették meg, hogy ők miért nem szállhatnak fel a Dániába tartó kompra. – Nézzétek, mi más emberek vagyunk, mi nem vagyunk nyugatiak” – próbálta megmagyarázni a helyzetet Gauck, aki ma is tisztában van vele: ennél abszurdabb választ nehezen találhatott volna ki.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben