„Annyit szülj, amennyit nevelni, iskoláztatni tudsz!”

Létrehozás: 2009. április 15., 10:43 Legutolsó módosítás: 2009. április 15., 10:44

„Octomom” néven vált ismerté Nadya Suleman az amerikai médiában, miután januárban nyolcasikreket hozott világra. A 33 éves dél-kaliforniai hölgy ekkor már hatszoros anyuka volt, munkanélküli, szüleinél élt, és élelmiszerjegy támogatásban részesült. Mind a 14 gyermeke mesterséges megtermékenyítés útján fogant. Amerikában nem szabályozza a törvény a beültethető embriók számát, csupán irányelv létezik, amely 35 év alatti nők esetében két megtermékenyített sejtet javasol. Nadya Suleman esete kapcsán kitört az etikai vita tört ki, hogy szabályozni kellene-e, hány gyereke legyen egy nőnek? Hécz-Obermann Andrea Roland Youngot, a houstoni Baylor College of Medicine szülész-nőgyógyászát, meddőségkutató szakembert kérdezte. Forrás: 168óra

Mi volt az első reakciója, amikor tudomást szerzett a nyolcas ikrek születéséről?

A kollégáimhoz hasonlóan én is úgy gondoltam, hogy helytelen dolog történt. Túl sok embriót ültettek vissza a méhbe, és ez már sérti az orvosi szakmai előírásokat. Néhány európai országban az ilyen beavatkozás illegálisnak minősülne.

És amikor megtudta, hogy Nadya Sulemannak már van hat gyermeke, ráadásul munkanélküli?

Nemcsak orvosként merültek fel kételyeim. Amerikában szinte bátorítják az embert, hogy élje ki a fantáziáját, mintha veleszületett joga lenne. Számomra ez már túllépett a felelősségérzet határain. Azon gondolkodom, hogy egy egyedülálló, rossz anyagi körülmények között élő asszony hogyan fog ekkora családot eltartani.

Mivel magyarázható, hogy mind a nyolc embrió kifejlődött?

A modern perinatológiai és neonatológiai kutatásoknak köszönhetően ez néha megtörténhet.

Mindennapi nyelvezetre lefordítva ez mit jelent?

Az első tudomány a terhesség 29. hete és a születést követő hetedik nap közötti időszakkal, a neonatológia pedig a kora- és újszülöttekkel foglalkozik. Az elért kutatási eredményeknek hála ma már az egészen apró babáknak is jó esélye van a túlélésre. De hozzá kell tennem, ennek időnként nagy ára van. Például idegi sérülések, illetve zavarok a kognitív fejlődésben. Egyébként az első amerikai nyolcas ikrek itt, Houstonban születtek 1998-ban, szintén mesterséges megtermékenyítés útján. Egyikük a születést követő héten meghalt, de a többi hét ma virgonc ötödik osztályos tanuló. A 20. század közepén is voltak már többes ikerszülések – mindenféle mesterséges megtermékenyítés nélkül, gondolok itt a kanadai és argentin ötös ikrekre.

Felmerül az erkölcsi-etikai kérdés: lehet-e hivatalosan szabályozni, hogy egy nőnek hány gyermeke lehet?

Jelenleg ezt Nyugaton még fontolgatni sem lehet. Egyrészt sok országban alacsony a születések száma; másrészt az amerikai politikai és vallási szabadság ezt nem is engedélyezné. Mindenki maga mérlegelje, az anyagi körülményeit is figyelembe véve, hogy hány gyermek vállalására képes.

Előbb karrier, aztán a baba. A nők egyre későbbre tolják a szülés időpontját. Ezt a trendet azok a erősítik a hollywoodi sztárok is, akik a negyedik X után válnak anyává.

A feminista mozgalom erősen megváltoztatta a családmodellt, ma férfi és nő egyenlő esélyekkel építheti a karrierjét. Ez rendben is van. A baj akkor kezdődik, amikor a cél elérése túl sok időt igényel.

A hölgyek biológiai órája pedig ketyeg.

Negyven felett teherbe esni már lényegesebben nehezebb.

A pénz mindent megold?

A mesterséges megtermékenyítésnek és a vele járó kezelésnek Amerikában borsos ára van: 15.000 dollárba is belekerülhet, a betegbiztosítás pedig nem fedezi.

Akinek tehát nem hollywoodi a havi keresete...


...az megbánhatja és sajnálhatja, hogy nem próbált teherbe esni fiatalabb korban. Ezt szoktam mondani a pácienseimnek is, mikor közlik velem: még nem, majd ha elértem ezt és ezt.

Hány páciense élt a mesterséges megtermékenyítés lehetőségével?

Sokan jönnek hozzánk meddőségi kezelésre. Körülbelül 2000-re becsülöm az éves számot; további több ezerre azokét, akik meddőségét gyógyszerrel vagy operációs beavatkozás útján kezeljük.

(A Baylor College of Medicine a Texas Medical Centerhez tartozik, amely a világ legnagyobb orvostudományi központja: 46 intézményt foglal magába, több mint 10 000 orvost, kutatót foglalkoztat. Évi átlagban körülbelül 5,5 millió beteget kezelnek, közülük több mint 10 000 külföldről érkezik.)

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben