EP-állásfoglalás a vallási kisebbségek védelmében

Létrehozás: 2010. január 28., 10:15 Legutolsó módosítás: 2010. január 28., 10:16

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén sürgősségi vitára került sor a keresztény közösségeket nemrégiben ért támadások miatt. Forrás: Esti Hírlap

A halaszthatatlanságot az egyiptomi koptokat sújtó erőszakos cselekmények, valamint a malajziai keresztények hátrányos megkülönböztetése váltott ki.

Az egyiptomi kopt keresztények üldöztetésének története közel másfél évezredre nyúlik vissza. A 640-ben bekövetkezett arab hódítás óta folyamatosan a muzulmán türelmetlenség és kegyetlen elnyomás váltakozó erejű ostromát kell elszenvedniük. Mivel – a XVIII. században – anyanyelvük kihalt, azóta is hitbeli különbözőségük miatt részesülnek hátrányos megkülönböztetésben.

Az emberi jogok védelmének liberális egyoldalúsága kevésnek bizonyul megvédelmezésükre. A muzulmán világ nem egyszer terrorisztikus keresztény-ellenességével szemben a kisebbségi, illetve vallási kollektív jogok biztosítására volna szükség. A kopt kérdés ilyen értelemben vár megoldásra, és igényel nemzetközi rendezést.

A plenáris vitában a felszólalók közül néhányan a vallásszabadság általános jogának álláspontjáról érveltek minden vallási közösség védelme mellett. Ugyanakkor több fontos megállapítás is elhangzott, többek között Bernd Posselt német képviselő az Európai Néppárt (EPP) szónokaként rámutatott: a keresztény gyökerű Európának meg kell védenie a világ minden táján élő keresztényeket, hiszen ki más tenné meg ezt helyettünk?

Filip Kaczmarek lengyel néppárti képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy az EP-ben többször vitáznak különféle fóbiákról, úgymint homofóbia, xenofóbia – ellenben a „christofóbiáról" nem esik szó, márpedig ez – és ezt nem csak Egyiptom vagy Malajzia országaiban tapasztalhatjuk – létező jelenség. Fiorello Provero, a Szabadság és Demokrácia Európája (EFD) frakciójának olasz képviselője és Sonik Boguslaw néppárti lengyel képviselők azt javasolták, hogy az EU készítsen egy átfogó jelentést a vallásszabadság világszintű helyzetéről.

Az Európai Bizottság részéről Neelie Kroes biztos összegző válaszában a vallásszabadság védelme mellett tett hitet. „Az EB támogatja a vallásszabadságot - a problémát fel kell vetni, elemezni kell, és szembe kell nézni vele" – mondta.

Tőkés a probléma súlyosságára fektette a hangsúlyt

Az emberi és kisebbségi jogok védelme, valamint a keresztény szolidaritás jegyében Tőkés László EP-képviselő korábbi és jelen mandátuma során már több ízben is felemelte szavát a keresztények üldözése ellen, az Európai Közösség határozott fellépését kérve érdekükben, így várható volt, hogy most is felszólal az egyiptomi keresztények védelmében.

„Az egyiptomi kopt, valamint a malajziai keresztény üldözöttek ügyének sürgősséggel való napirendre tűzése elismerésre méltó. Ezzel szemben viszont sajnálatos az, ahogyan egyes európai körök, illetve politikai frakciók kompromisszumos langyossággal minimalizálni igyekeznek a világ számos részén hátrányos megkülönböztetésnek, sőt halálos fenyegetésnek kitett keresztény közösségek helyzetének súlyosságát” – hangsúlyozta.

A vitanap végén az Egyiptomban és Malajziában nemrégiben történt, vallási kisebbségek elleni támadásokról többek között Tőkés László és Sógor Csaba erdélyi EP-képviselők indítványozására az Európai Parlament állásfoglalást fogadott el.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben