Együttműködők szigete – konferencia a vallásról és az egyházakról

Létrehozás: 2010. június 10., 10:09 Legutolsó módosítás: 2010. június 10., 10:11

Békéscsaba – A vallás és az egyházak témakörét körbejáró találkozóval búcsúzott június 9-én Békéscsabaán a megyei önkormányzat hatrészes érdekvédelmi konferenciasorozata. A Békésben gyülekezettel rendelkező felekezetek elöljáróinak előadásait az egyházi középiskoláknak már a nyári szünetre készülő tanulói is meghallgatták. Forrás: Békésmegyei Ökormányzat / G. E.

Volt, aki egyháza történetét, más a címben is foglalt megyénkhez köthető, példaképül, választott személy életrajzát ismertette, és akadt olyan is, aki inkább csak kötetlenül beszélt arról, miket tart a 21. században szem előtt egy-egy gyülekezet. Egy azonban közös volt a Békés megyében jelen lévő felekezeteknek és felekezetekről szóló június 9-i Békéscsabán tartott konferencia egyházi vendégeiben: mindannyian szerették volna megmutatni magukat, pontosabban egyházaikat, hogy „ adysan mondva – „látva lássanak". Hiszen a „Békés megye – a vallásbéke megyéje. Példaképek a jelenkor számára: Tildy Zoltán – Apor Vilmos – Tessedik Sámuel" című találkozó célja is az volt, hogy a megyénkben egymással hagyományosan jó viszonyt ápoló felekezetek további párbeszédet tudjanak folytatni, másrészt hogy tevékenységükről a közönség soraiban ülő, esetlegesen más vallású megjelentek is többet tudjanak meg, hiszen a vallás máig központi szerepet tölt be sokak életében, a hit sokak cselekedeteinek, mindennapjainak fontos mozgatórugója. A kezdeményezéssel szorosan összekapcsolható, hogy a szervező Békés Megyei Önkormányzat évek óta támogatja a megye területén gyülekezettel rendelkező egyházakat. 

A Jókai színház nézőterén a megyében található egyházi középiskolákból közel nyolcvan tanuló is helyet foglalt, akik bár már bizonyára minden idegszálukkal a közelgő nyári szünetre koncentrálnak, és egyébként is a 45 perces tanórákhoz szokhattak, az ennél hosszabb szekciók alatt is fegyelmezetten viselkedtek. A református, evangélikus, katolikus, román ortodox és unitárius egyházi elöljárók prezentációiból kiderült, hogy a felekezetek célja azonos: azaz a hívek lelkiszolgálatának ellátása, a bajba jutottak segítése, a közösségek összetartása. Kiss-Rigó László szeged-csanádi katolikus megyéspüspök elmondta, egyházmegyéjük húsz év híján ezer esztendeje végzi ez irányú tevékenységét, Balázsi László mb. püspök pedig megemlítette az unitárius szolgálat ellátásának nehézségeit is, ami elsődlegesen a lelkészek alacsony számával magyarázható. Gáncs Péter, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke pedig érzékletes példával élt, amikor hazánk vallási életét jellemezte: „A gyülekezetek az együttműködők szigete az együtt nem működők tengerében. És ha ezek a kis szigetek együttműködnek, aközben a korábban együtt nem működők is bevonódnak a közösség életébe.”

A rendezvény házigazdája, Domokos László egyúttal értékelte is a januárban debütált és most véget érő konferenciasorozatot. A megyei elnök elmondta, a megoldások közös keresését, az érdekvédelem koordinációját felkaroló találkozókon a társadalmat leginkább foglalkoztató helyzeteket igyekeztek értelmezni, segíteni próbáltak a kérdések közti eligazodásban. „Békés megye pedig értette, elfogadta a segítő szándékot” – összegzett.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben