Egy hét a párbeszédért a szegedi közösségben

Létrehozás: 2009. december 07., 12:07 Legutolsó módosítás: 2009. december 07., 12:07

A keresztény felekezetek közötti kapcsolat előmozdítása céljából szervezték meg a közelmúltban a Párbeszéd Hetét Szegeden. A sok színes programot magába foglaló rendezvénysorozatot Bölcskei Gusztáv református és Kiss-Rigó László katolikus püspök pódiumbeszélgetése nyitotta meg. Kiss-Rigó László erőteljesen hangsúlyozta: Isten szeretetének nincs határa. Forrás: Magyar Hírlap / Kacsoh Dániel

„Vannak olyan ügyek, amelyeket csak együtt és közös erővel tudunk megoldani” – utalt a keresztény egyházak közötti összefogás szükségességre Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke azon a pódiumbeszélgetésen, amelyet a témában tartottak Szegeden, az idén is megrendezett Párbeszéd Hetének megnyitásaként. A református püspöknek Kiss-Rigó László szeged–csanádi megyés püspök volt a beszélgetőpartnere, aki szerint a Szegedi Református és Római Katolikus Egyetemi Lelkészség által közösen szervezett tematikus hét célja, hogy a keresztény felekezetek között szorosabb kapcsolatot hozzanak létre. Lapunknak elmondta, „egymásra testvérként kell tekintenünk, közös értékeinket közösen kell képviselnünk”. Az ökumenizmusnak nem célja ugyanakkor a jelenlegi állapot olyan jellegű megváltoztatása, hogy a kisebb egyházak a nagyobba olvadjanak. Kijelentette: ha valaki jó protestáns vagy jó katolikus, az elsősorban jó keresztény. Kiss-Rigó László szerint a mindennapokban ez a kérdés a helyi közösségekben „dől el”, ahol sok múlik a személyi feltételeken – vagyis a lelkipásztorokon. Fontos a nyitottság, szerencsére erre számos csodálatos példa van az országban. „A reformátusok stílusa közel áll hozzám. Úgy nézek a nem katolikus testvéreimre, mint akikkel egy családba tartozunk, de nem egy fedél alatt élünk” – mondta a beszélgetésen a megyés püspök, hozzáfűzve, hogy Isten szeretete végtelen, nincs határa.

Bölcskei Gusztáv szerint „ha Krisztust követjük, akkor felekezeti határokról nem kell beszélnünk”. Mint elmondta, „a reformációnak nem sikere, hogy létrejött a református és evangélikus egyház, hanem a kudarca, mert nem 1517-ben kezdődött a keresztyénség. Ha ebben a kontextusban tekint a római katolikus egyház a protestánsokra, akkor ez a Krisztus-követéshez bőségesen elegendő. Nem kell egyéb szervezeti egységekben gondolkodni, mert ma nem az a kérdés, hogy mitől vagyunk reformátusok vagy katolikusok, hanem hogy mitől vagyunk keresztyének.” A közös úrvacsorai egységről a református püspök azt mondta, hogy „a legnagyobb sértés, amit keresztyén ember a másikkal megtehet, ha nem imádkozik a felebarátjával”. Kiss-Rigó László kiemelte: „Amikor ökumenikus istentisztelet tartunk, akkor nem az a fontos, hogy áldozunk, vagy úrvacsorát veszünk, hanem hogy együtt vagyunk a krisztusi közösségében.”


Elvitték a fényt a szolidaritás éjszakájába

A Párbeszéd Hetéhez kapcsolódóan ötödször szervezték meg a Szolidaritás Éjszakáját a szegedi Dugonics téren. A cél az volt, hogy betekintést nyújtsanak a hajléktalanok világába, s ezzel segítsenek legyőzni az előítéletekből fakadó félelmeket. A szervezésbe az idén bekapcsolódott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Bajai úti és az Indóház téri Hajléktalanszálló, valamint az Esélyek Háza. Az érdeklődők vért adhattak, találkozhattak a hajléktalanokat tömörítő és őket segítő szervezetek képviselőivel. Kiállítás nyílt hajléktalanok alkotásaiból, valamint változatos színpadi program várta a látogatókat. A helyszínen adományokat is gyűjtöttek a rászorulók javára.

 
Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben