Budapestre érkeztek a Nemzeti Zarándoklat résztvevői

Létrehozás: 2009. június 20., 17:02 Legutolsó módosítás: 2009. június 20., 17:03

Budapest – Megérkezett Budapestre a Nemzeti Zarándoklat, amelynek résztvevői az ország négy szegletéből indultak el, hogy felhívják a figyelmet a vidék értékeire, az önkormányzatok kilátástalan helyzetére, a szeretet és az összefogás fontosságára. Forrás: MTI

A megmozdulást a zempléni Pálháza és Komlóska polgármestere, Lesovics Miklós és Köteles László kezdeményezte. A zarándokok gyalog indultak el 10 nappal ezelőtt Pálházáról, majd 11-én Komlóskáról, 12-én Ópusztaszerről, 13-án Pannonhalmáról és 17-én Balassagyarmatról. A csatlakozók szakaszonként egymást váltva értek el a fővárosba.

A résztvevők a fővárosban a Bazilikánál találkoztak szombaton délelőtt, ahol közös ökumenikus istentiszteltet követően, mintegy ötszázan az Andrássy úton haladtak tovább az 56-osok terére (volt Felvonulási tér), ahol elmondták javaslataikat. Útközben a települések zászlóit, feszületet és nemzetiszínű zászlókat tartottak a magasba, illetve egyházi- és Kossuth-nótákat énekeltek.

„Vizsgálják felül azokat a privatizációs ügyleteket, amelyek során a mindenkori kormány túllépett alkotmányos hatáskörén – követelték a Nemzeti Zarándoklat szervezői szombaton a zarándoklat végállomásán a budapesti 56-osok terén. A követelések között az is szerepel, hogy a Nemzeti Földalap földvagyonából csak a helyi gazdálkodók részesüljenek, a vízellátás és a közművek maradjanak nemzeti közösségi tulajdonban, illetve, hogy a környezetszennyezést adóztassák meg, míg a munkát terhelő adókat mérsékeljék.

„A politika becsületének helyreállítása érdekében” többek között azt követelik, hogy növeljék a döntéshozók személyi felelősségét, tegyék nyilvánossá a döntési folyamatokat, továbbá a kollektív jogok teljességét a határon túl élő magyarok számára és társadalmi vitát a választási törvény reformjáról.

Köteles László, Komlóska polgármestere, a zarándoklat egyik szervezője az MTI-nek úgy fogalmazott: mi polgármesterek és önkormányzatok értékeket képviselünk, az embereket és a természeti kincseket, "ezek azok az értékek, amikért mi küzdünk, ezek a kincsek ne jussanak ki a nemzetünk hatalmából".

Bencsik János, Tatabánya fideszes polgármestere szerint helyre kell állítani a régi, évszázados kapcsolatokat, le kell bontani a jogszabályi falakat annak érdekében, hogy a falu és a város gazdasági érdekközössége ismét megteremtődjék. A polgármester úgy fogalmazott „el kell döntenünk: örök célokkal kívánunk zarándokolni a nemzet útján, vagy ilyen-olyan célocskákkal lődörögni és sehová el nem jutni”.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben