Betiltanák Marilyn Manson soproni koncertjét

Létrehozás: 2009. június 30., 21:15 Legutolsó módosítás: 2009. június 30., 21:31

„Sajnálattal és őszinte megrökönyödéssel vesszük tudomásul, hogy többszöri jelzésünk ellenére Sopron Megyei Jogú Városban megvalósulhat egy köztudomásúan keresztényellenes zenekar fellépése, jóllehet ez alkalmat ad a keresztények elleni gyűlöletkeltésre és az Egyház, valamint szentségei gyalázására” – olvasható a győri katolikus egyházmegye Sopronban kihelyezett plakátján. Forrás: Heli Válasz / Szőnyi Szilárd; Mellékletek: kisalföld.hu

A városban rendezett VOLT fesztiválon július 4-én, szombaton éjjel fellépő Marilyn Mansont a katolikus püspökség sátánistának nevezi, és tiltakozik a fellépése ellen. Az evangélikus egyház is szerét ejti, hogy reagáljon a mára kultikussá vált amerikai zenész koncertjére. Szombaton délután négy órakor a fesztivál Civil utca nevű rendezvényén Isten szereti Marilyn Mansont? címmel tart előadást Nánai László evangélikus lelkész, utána pedig kötetlen beszélgetés keretében vitatják meg, hogy sátánista-e az este egyik fő attrakciója, és ha igen, mennyiben kell félni tőle.

Manson fellépését világszerte rendre tiltakozások kísérik, hol több, hol kevesebb sikerrel. Amikor a vasfogú, műmellű, műanyagszemű sztár 2005-ben a horvátországi Pulán akart fellépni, egyházi szervezetek olyan erővel háborodtak fel, hogy a belügyminisztériumnak nem volt más választása, mint betiltani a rendezvényt. Ez azonban a kivételek közé tartozik; a tiltakozások, demonstrációk gyakran foganat nélkül maradnak, sőt sokszor csak arra jók, hogy ingyenreklámot csapjanak a minden emberségéből kivetkőzött zenésznek.

Ez történt négy éve Magyarországon is, amikor Manson – egy nappal az elmaradt horvát fellépés után – először járt hazánkban, hogy fellépjen a Papp László Budapest Sportarénában. Hiába hirdetett a Keresztény Közéleti Akadémia, illetve Szikora Róbert imádságot és szervezett szentmisét a Mátyás-templomban a banda ellen, a koncertet megtartották.

Az industrial metal, alternatív metal, sokk-rock irányzatokba sorolt együttes frontembere művésznevét Marilyn Monroe néhai színésznő, valamint Charles Manson egykori amerikai sorozatgyilkos vezetéknevének párosításával hozta létre. A zenekarban több tag is hasonló névre hallgat, így például: Madonna Wayne Gacy, ZsaZSa Speck, Olivia Newton-Bundy. Mansonék 1996-ban készítették el mára hírhedté vált Antichrist Superstar című lemezüket, melynek bemutató turnéján többször is botrány tört ki, amikor a színpadon Bibliát égettek, dobfelszerelést gyújtottak fel, és az énekes önmagát vagdosta.

1999 áprilisában ismét kritika érte az együttest, amikor egy középiskolában két fiatal megölte tizenkét társát, egyik tanárukat, és magukkal is végeztek. A tragédia után Manson-t azzal vádolták, hogy a bűntettet az ő zenéje ihlette. Az esettel kapcsolatban a zenész így nyilatkozott: „A kétségbeesés, illetve a hipokrízis kritikájaként indítottam a zenekaromat. A Marilyn Manson név sohasem népszerűsítette azt a szomorú tényt, hogy Amerika a Time magazin címlapjára tette a gyilkosokat, és olyan hírhedtté tegye őket, mint a kedvenc filmcsillagjainkat. Jesse James-tól Charles Mansonig a média a bűnözőket nemzeti hősökké nemesítette. Ezt tették, s így kreáltak két újabb „hőst” abból a szaros Dylan Kleboldból meg Eric Harrisből, amikor fényképeiket az összes újság címlapjára benyomták. Ne lepődjön meg senki, ha a hányatott sorsú fiatalok őket nevezik ki majd két új bálványuknak.”

Manson nem csak a színpadon, hanem a magánéletben is kacérkodott a sátánizmussal. Korábban ugyanis bejegyzett tagja volt az időközben elhunyt Anton Szandor LaVey által alapított Sátán Egyházának. Azt, hogy a valóságban mennyire hisz a számaiban megfogalmazott a „eszmékben", nehéz volna minden kétséget kizáróan eldönteni. A végeredmény, illetve a következmények – egy zenész szabadon gyalázhatja az egyik vallás tanításait, jelképeit – szempontjából azonban ez édes mindegy.

 

A plakáton álló apróbetűs felirat:

"Sajnálattal és őszinte megrökönyödéssel vettük tudomásul, hogy többszöri jelzésünk ellenére Sopron Megyei Jogú Városban megvalósulhat egy köztudomásúan keresztényellenes zenekar fellépése, jóllehet ez alkalmat ad a keresztények elleni gyűlöletkeltésre és az egyház, valamint szentségei gyalázására. Ezért fordulunk minden jószándékú keresztény testvérünkhöz, hogy imádsággal és böjt felajánlásával könyörögjenek a gyűlöletkeltőkért és megtévesztett testvéreinkért." Győri Egyházmegye

 

A VOLT Fesztivál szervezőinek reagálása

A VOLT Fesztivál templomba járó vendégeitől hetekkel ezelőtt szomorúan és megdöbbenve értesültünk Pápai Lajos Püspök atya június 9-én kelt köriratáról, amely első alkalommal a  június 14-i Szentmiséken került kihirdetésre. Az elmúlt hetekben – a hozzánk érkező felháborodott és aggódó levelek és telefonhívások ellenére – erre a kisalfold.hu-n megjelent mai írást megelőzően nem kívántunk reagálni.

Római katolikus keresztényként távol álljon tőlünk, hogy vitába szálljunk a nagyra becsült Püspök atya meggyőződésével, azonban mivel a körirat erősen alkalmas arra, hogy a VOLT Fesztivált negatív színben tüntesse fel és a hívekben téves képet alakítson ki a rendezvényről, az alábbiakban röviden reagálni kívánunk annak tartalmára.

A köriratban Püspök atya „keresztényellenes rendezvényként" aposztrofálja eseményünket, melyet a legnagyobb tisztelettel, ám határozottan visszautasítunk. Ugyancsak vissza kell utasítanunk, hogy bármely, a VOLT Fesztiválon fellépő művészt nyilvánosan „sátánista" jelzővel lehessen illetni.
A VOLT Fesztivál évek óta számos keresztény-témájú programot támogat és vonultat fel. Az eddigi gyakorlatnak megfelelően az idei VOLT Fesztiválon is jelen lesz a Közös Pont elnevezésű programhelyszín, ahol a törénelmi egyházak képviselői beszélgetésekkel, előadásokkal és „lelki útravalóval" látják el a résztvevőket. (Itt egyébként az egyik beszélgetés címe így hangzik: Szereti-e Isten Marilyn Mansont? Meggyőződésünk, hogy egy keresztény számára egyértelműen „igen" a válasz erre a kérdésre.) A programhelyszín szervezőinek visszajelzése szerint a tevékenységük évek óta rendkívül népszerű, sikeres és hasznos.

Ugyancsak keresztény fiatalok várják a VOLT Fesztivál vendégeit a Meghallgatlak Sátorban, a VOLT kísérőrendezvényeként pedig a fesztivál műsorfüzetében is megtalálható az „Eljutni a határig" című jubileumi szimpózium programja a magyar, a bajor és az osztrák evangélikus egyházak szervezésében.

Mindezekről június 9-én a kérésünkre létrejött személyes találkozásunkkor Püspök atyát is tájékoztattuk. Beszélgetésünk során elmondtuk azt is, hogy a VOLT Fesztivál 1993 óta bármiféle botránytól, vagy negatív eseményektől mentes volt, ma már a város egyik legfontosabb, elismert „jelképe" és Magyarország egyik legjelentősebb kulturális eseménye, amelyen évente közel 80.000-en vesznek részt, és amelyért többek között Sopronért kitüntetést vehettünk át korábban a város vezetésétől.

Fentiek ismeretében arra kértük Püspök atyát, a VOLT Fesztivál jó hírnevének megőrzése érdekében a tiltás, a tiltakozásra buzdítás és a hívek megtévesztő tájékoztatása, befolyásolása helyett látogasson el a VOLT Fesztiválra, és személyesen is győződjön meg a rendezvény kulturált körülményeiről, a közönség rendívül jó összetételéről és a fesztiválon szolgálatot teljesítő keresztények munkájának hasznosságáról. Püspök atya a meghívást nem fogadta el.

Püspök atyát tájékoztattuk továbbá arról is, hogy Sopron város polgármestere kérésére e-mailben fordultunk Marilyn Manson menedzseréhez, melyben a művész programjának pontos részletezését kértük.
Manson menedzsere megdöbbenésének adott hangot a kérésünk kapcsán.Válaszában leírta, hogy Marilyn Manson évente 100-150 koncertet ad, igazán nagy nevű, gyakran keresztény városokban és világszerte elismert fesztiválokon. A jelenleg zajló európai turné (amelynek Sopron a záró eseménye)  állomásai között szerepel többek között Portó, Linz, Innsbruck, München, Brno és Pozsony, a koncertek – a menedzser írásbeli válasza szerint – hosszú évek óta garantáltan mentesek bármiféle negatív megnyilvánulástól, direkt, vagy burkolt egyház-, vagy Istenellenes kinyilatkoztatástól, akár verbálisan, akár a szimbólumok nyelvén. Marilyn Manson II. János Pál pápa idején Lengyelországban is fellépett, a menedzser válaszában kitért arra, hogy sem ott, sem a turné egyéb állomásain semmilyen botrány, vagy tiltakozás nem kísérte a fellépést, a művész pedig kifejezetten elutasítja a sátánista jelzőt. Ezek az előadások rockkoncertek, ennél többet, vagy kevesebbet senki ne várjon tőlük.

Püspök atyának elmondtuk azt is, hogy Manson néhány évvel ezelőtti budapesti koncertje ugyancsak problémamentesen zajlott le, a közönség összetétele semmiben sem különbözött egy átlagos rockkoncert közönségétől, az előadás pedig – a rockkoncertek atributumain túl – semmilyen különös, vagy mások hitét, meggyőződését, érzéseit sértő elemet nem tartalmazott.

Úgy gondoljuk, a VOLT Fesztivál az elmúlt 16 éves tevékenysége alapján nem szolgált rá, hogy keresztényellenesnek lehessen nevezni, mi több: ennek ellenkezőjét bizonyítja tevékenységünk és programunk. A VOLT Fesztivál a közösségépítés és a pozítív élményekkel való feltöltekezés messze legkíválóbb terepe. Egy olyan hely, ahol az ország számos pontjáról és külföldről érkező vendégek 220 program (koncertek, színház, beszélgetések, szabadegyetm, sport, gyerekprogramok, játékok, városismereti vetélkedők, stb.) közül választhatnak. Így például, ha valaki bármi okból nem kíváncsi Marilyn Manson produkciójára, ugyanabban az időben még legalább 15-20 más programot talál magának.

Az egyház és Püspök atya iránti tiszteletünk azt diktálja, hogy a fent leírtakon túl erről a kérdésről a jövőben további szót a magunk részéről ne ejtsünk. Sok szeretettel várjuk vendégeinket július 1-2-3-4-én a VOLT Fesztiválon.

Sopron, 2009. június 30.

Üdvözlettel:

A VOLT Fesztivál szervezői

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben