Anomáliák a családi pótlék adózása körül – A könyvelők Alkotmánybírósághoz fordulnak

Létrehozás: 2009. augusztus 27., 07:53 Legutolsó módosítás: 2009. augusztus 27., 07:54

Szeptember elsején hatályba lép az a családi pótlékot érintő rendelkezés, amely miatt az Alkotmánybírósághoz fordult a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete. Szerintük ugyanis nem egyeztethető össze a rendszerrel az a számítás, amely a családi pótlékot az összevont adóalap részévé tenné. Forrás: Klubrádió / Turák Péter

Kétségtelenül furcsa, ha olyasmi után kell az embernek adóznia, amit nem kapott meg. Bár az is kétségtelen, hogy a feleség nevére érkező családi pótlék felhasználásához többnyire a férjnek is van köze. De leginkább az a kétségtelen, hogy jövő keddtől a családi pótlékot az új szabály szerint mindkét szülő adóalapjába beleszámítják fele-fele arányban. A módi nemcsak furcsa, de szembe megy az Alkotmánnyal is – mondja a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete alelnöke. Ruszin Zsolt azt mondja, az intézkedéssel egyébként azok járnak rosszul, akik bérét éppen a családi pótlék billenti át az SZJA-s sávhatáron.

A Pénzügyminisztérium egyeztetéseket ígért az ügyben. Ruszin Zsolt megjegyezte: azzal ők is egyetértenek, hogy az ország polgárainak arányosan kell kivenni a részüket a közteherviselésből, de jelen esetben az adóváltoztatás technikáját vitatják. Szerintük például azért sem jó a rendelkezés, mert nem hozza meg a kívánt bevételt az államnak.

A családi pótlék összegéről a munkáltatót is tájékoztatni kell, hiszen csak ennek a beszámításával állapítható meg a személyi jövedelemadó előlege. Ezzel kapcsolatban az könyvelők egyesületének alelnöke elmondta: ha valaki titlakozni akar a módszer ellen – amit egyébként ők nem tartanak rossz ötletnek –, akkor az ne adjon nyilatkozatot. Egyrészt nem jár rosszabbul, és tudomása szerint új szabály lévén az APEH se ró ki mulasztási bírságot, másrészt hogyha a másfél millió nyilatkozatból csak 50 ezer érkezik be, az állam talán átgondolja, hogy lehet, hogy a probléma a szabállyal van.

Próbáltuk megtudni az ötletgazdák álláspontját. Megkeresésünkre a Pénzügyminisztérium a Szociális és Munkaügyi tárcához irányított, utóbbi viszont visszaküldött az előbbihez. Ezek után bizonytalan, hogy melyikükhöz tartozik az ügy, de hogy nem osztoztak meg a válaszon fele-fele arányban, az biztos.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben