Állami gondozásba adnám a gyerekem

Létrehozás: 2009. április 20., 08:12 Legutolsó módosítás: 2009. április 20., 08:28

Három hét alatt három család jelentkezett a veszprémi gyámhivatalnál: a szülők anyagi okokra hivatkozva kérték gyermekük állami gondoskodásba vételét. rrás: Népszabadság / Szalai Anita

Kérem, vegyék állami gondozásba a fiamat! Hat éve egyedül nevelem, még óvodás volt, amikor az anyja elhagyott bennünket. Eddig se volt könnyű dolgunk, de megoldottuk. Most nincs más választásom. Két napja felmondtak a munkahelyemen, ma reggel kitettek minket az albérletből. Elvittem az iskolába, de már nincs hová hazavinnem.

Veszprém Város Gyámhivatalának dolgozóit alaposan meglepte a kérés. Az új gyermekvédelmi rendszer fennállásának 12 éve alatt egyszer sem fordult elő hasonló eset. Ráadásul a kérés teljesítésével megszegték volna a törvényt. A jogszabály ugyanis kimondja: anyagi okok miatt egyetlen gyereket sem választhatnak el a családjától. Csakhogy a fenti esetben épp ez lenne az ok.

A tizenegy éves gyermeket végül ideiglenesen nevelőszülőknél helyezték el. Két hét múlva az apa ismét jelentkezett a gyámhivatalnál: talált állást, de külföldön, ahová a gyereket nem viheti magával. Közben a gyámhivatal hiába próbált a gyermek ellátását vállaló családtagot keresni. A nagyobbik testvért nevelő nagyszülő a kisebbet már nem tudta befogadni. Más rokont nem sikerült fellelni. Az átmeneti elhelyezés így tartós állapottá merevedett.

Alig néhány héttel később újabb szülők jelentkeztek a gyámhatóságnál a lehetőségeket tudakolva. A korábban albérletben élő család kereset nélkül maradt, a városban és a környékén esélyük sem volt új állást találni. Külföldön azonban munkát ajánlottak nekik. Egy feltétellel: gyereket nem vihetnek magukkal. Még vívódnak.

Az elmúlt hetek másik esete némiképp különbözik az előbbiektől, mivel a család gyermekei már korábban is veszélyeztetettnek számítottak. Az apa elhagyta a családot, a legkisebb gyermek állami gondoskodásba került, míg az édesanya két másik gyerekével hosszabb ideig élt családok átmeneti otthonában. Ez alatt sikerült úgy összeszedni magukat, hogy a család közös albérletbe költözött. Az édesanya elhelyezkedett. Jól haladtak a dolgok. Azután jött a válság, és összedőlt minden, amit nagy nehezen felépítettek. Az aszszonyt elbocsátották, a főbérlő közölte, hogy egy hónapja van új helyet találni magának. Az asszony ekkor kereste fel a gyámhivatalt. Kiderült, hogy a nagyapa csak a lányát hajlandó befogadni. A legnagyobb fiú már nagykorú, így sorsa kívül esik a gyámhatóság látókörén, a középső fiú azonban az idén fejezi be az általános iskolát, a legkisebb pedig óvodás. Nekik helyet kell találni.

Ez a három eset önmagában még nem tendencia, de mégis figyelemre méltó, hogy alig néhány hét alatt négy gyerek vált veszélyeztetetté anyagi okok miatt egyetlen városban - magyarázza dr. Purda Zsuzsanna, Veszprém Város Gyámhivatalának vezetője. - Ráadásul mi csupán a jéghegy csúcsát látjuk, hiszen hozzánk csupán azok az ügyek jutnak el, amelyekben gondoskodni kell a gyermek elhelyezéséről. A fennmaradásért erejük utolsó megfeszítésével küzdő családokról nincsenek információink, így egyelőre nem tudhatjuk, hogy hányan fordulnak majd hozzánk hasonló kéréssel. A város vezetése gyermekek átmeneti otthona létesítését tervezi, ha az év folyamán többen is hasonló helyzetbe kerülnének.

A fővárosi területi gyermekvédelmi szakszolgálatnál nem jelentkeztek kliensként a válság miatt megingott családok, sőt az általuk felügyelt otthonokban való elhelyezések száma sem növekedett az elmúlt hónapokban - tájékoztatta lapunkat dr. Radoszáv Miklós igazgatóhelyettes. De a szakemberek számolnak azzal, hogy lesznek gyermekáldozatai a válságnak. Ám az intézményekben való megjelenésük később, egy-másfél év múlva várható. Az alapellátó rendszer várhatóan ennyi ideig képes a felszínen tartani a nehéz helyzetbe került családokat. A folyamatot bonyolítja, hogy a családi pótlék összege egyelőre túl magas ahhoz, hogy a megszorult családok - a gyerek állami gondoskodásba adásával - lemondjanak róla. Sokaknak ez az egyetlen biztos bevételük, épp ezért nem be, hanem épp ellenkezőleg, ki szeretnék hozni családtagjukat az intézetből. Az ok viszont ugyanaz: így próbálnak szabadulni a válság szorításából.

A veszprémi gyámhivatalnál többen jelezték, hogy korábban otthonban elhelyezett nagykorú, de beteg gyermeküket, szülőjüket most magukhoz vennék. A munkanélkülivé váló családoknak ugyanis hirtelen nagy szükségük lett a biztos bevételnek számító nyugdíjra. Nagy kérdés azonban, hogy az ellátást magukra vállaló családok valóban képesek-e megbirkózni a rájuk váró feladattal, illetve mi lesz akkor, ha ismét munkát találnak. Most, amikor a korábban jól működő családok is meginognak, a válság előtt is bizonytalan alapokon állók különösen nehéz helyzetbe kerülnek. Nincsenek tartalékaik, nincs segítő kapcsolatrendszerük, jól bevált, bevethető módszereik a túlélésre - figyelmeztet dr. Purda Zsuzsanna.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium a gazdasági válság hatására szakított a korábbi gyakorlattal, így a KSH gyűjtése mellett kéthavonta kér " beáramlási" adatokat a szakszolgálatoktól. Az elmúlt év első tíz hónapjának adatai alapján még a létszám csökkenését várták, ám az év utolsó két hónapja jócskán felülírta a prognózist. Így a beáramlási mutató tavaly 2000 óta a legmagasabb volt. Budapesten kívül 14 megyében nőtt jelentősen a gyermekvédelmi szakellátásba bekerülő gyerekek száma. Az idei év első két hónapjának adatai alapján az idén további nyolcszázalékos emelkedést prognosztizálnak. De Nógrád és Békés megyében csaknem ötven- százalékos emelkedés várható.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

érdeklődés

Elküldte Bakos Istvánné idő 2010. november 04., 07:59
Miért vannak nevelőszülők gyermek nélkül,??olyanok akik igazán segíteni szeretnének ,miért lehet megállás nélkül nevelőszülői tanfolyamokat szervezni??,olyan ez mint a piramis játék,??,befizeted a pénzt igérgetnek és nem kapsz gyermeket mert kell az állami támogatás a gyermek otthonoknak??,,miért nem kaphatom meg nevelőszülőként,egy családtagom gyermekét???rengeteg kérdés és semmi válasz,pedig már annyi embertől csak kérdezek,,,,és a végén rákell jönnöm hogy országunkban nincs is gyermekvédelem,,,csak egy csomó jól kereső ember akik arról beszélnek hogyan kellene csinálni,de nem csinálnak semmit.,ez az én véleményem mint nevelőszülő aki még esélyt sem kapott hogy gyermekeknek segíthessen.