Allah „megtévesztő”? – Újra itt az iszlám keresztényüldözés

Létrehozás: 2010. január 18., 10:54 Legutolsó módosítás: 2010. január 18., 10:55

Égnek a malajziai keresztény templomok, Egyiptomban folyamatosan vegzálják a kopt kisebbséget. Nyugaton mindig nagy felháborodást kelt, ha valamelyik fejlett ország korlátozza a muszlimok jogait, a világsajtó hetekig foglalkozott például a minaretek építését tiltó svájci népszavazással. Az iszlám világban elterjedt keresztényüldözésről azonban kevés szó esik. Forrás: Hírszerző, MTI, Junge Freiheit, welt.de, globusz.net

Iszlám országokban a keresztények úgy imádkoznak: „Allah, a fiú és a szentlélek nevében". Allah itt természetesen a kereszténység Istenére vonatkozik, ám egyes, szélsőséges muszlim közösségek nem hajlandók Allah nevét más vallásoknak átengedni, holott az ottani keresztényeknek nincs más fogalmuk Istenre.

Napok óta égnek Malajzia keresztény templomai, mert szélsőséges iszlamisták nem hajlandók eltűrni Allah nevének „kisajátítását". Annak ellenére sem, hogy egy malajziai bíróság december 31-én engedélyezte a Herald katolikus hetilap – és minden más nem muzulmán – számára a szó használatát. A lap szerint a kelet-malajziai bennszülött keresztény törzsek is csak Allahnak nevezik Istent.

Az ítélettel nemcsak a Herald használhatja szabadon a szót: a hatóságok korábban ezrével foglaltak le bibliákat és keresztény CD-ket, hasonló ürüggyel. A kormány azzal érvel, hogy az Allah megnevezés „megtévesztő" a muszlimok számára, és végső soron a kereszténységre való áttérés veszélyével fenyegeti őket.

Gyújtóbombák templomokra

Eddig kilenc templomot és egy katolikus iskolát támadtak meg szélsőségesek a muszlim többségű országban. Mindeddig egyetlen gyanúsítottat sem fogtak el a hatóságok. Robert Sarah vatikáni érsek arról beszélt, hogy Malajziában „meg akarják semmisíteni" a kereszténységet.

Hétfőn a Negeri Sembilan állambeli egyik templom égett, de csak kisebb kár keletkezett. Előtte, vasárnap két keresztény templomra dobtak gyújtóbombát az ország középső részén lévő Perak szövetségi állam Taiping városában. Az épületben nem esett kár, a tűz csak összekormozta a falat. A másik támadás hamvába holt: egy törött benzines palackot találtak a város Szent Lajos katolikus templomának udvarán – közölte a templom egyik papja.

Korábban, pénteken és szombaton összesen négy gyújtóbombás támadás ért keresztény templomokat, mind a fővárosban, Kuala Lumpurban. Ezek közül három minimális kárt okozott, a negyedik miatt azonban egyelőre nem lehet istentiszteletet tartani az épületben. Betörték azoknak az autóknak a szélvédőjét is, amelyekben keresztény szimbólumokat véltek látni.

Najib Razak miniszterelnök elítélte a támadásokat, mint mondta, a kormány minden lehetséges eszközt felhasznál majd arra, hogy útját állja az ilyen cselekményeknek. Szied Hamid Albar belügyminiszter arról beszélt, hogy nemcsak a kisebbségek, de minden malajziai biztonságban élhet hazájában. Hangoztatta: nem akarják, hogy az ilyen támadások elszaporodjanak az országban.

A malajziai kormány bibliákat kobozott el az Allah megnevezés használata miatt, ami már csak azért is ironikus, mert a maláj nyelvű szentírások a szomszédos muzulmán Indonéziából származnak. A 28 milliós Malajzia mintegy 9 százalékát teszik ki a keresztények, közülük 800 ezernyi a katolikus, többnyire kínai vagy indiai. A lakosság 60 százaléka muszlim, jobbára malájok.

Illene szót emelni

Nyugaton mindig nagy felháborodást kelt, ha valamelyik fejlett ország korlátozza a muszlimok jogait. A világsajtó hetekig foglalkozott a minaretek építését tiltó svájci népszavazással. Az iszlám világban elterjedt keresztényüldözésről azonban kevés szó esik – írta nemrég szerkesztőségi cikkében a The Wall Street Journal.

Néhány napja hét kopt keresztényt mészároltak le iszlám radikálisok Egyiptomban. Pakisztánban júliusban több mint száz keresztény család házát rombolták le pakisztáni muszlim fundamentalisták. Irakban a nyár folyamán három nap alatt hét keresztény templomot robbantottak fel – sorolja a lap az elmúlt hónapok legdurvább keresztényellenes muszlim akcióit.

A napilap szerint a nyugati sajtó a muszlimok sérelmeit részletesen tárgyalja, miközben az iszlám világban tapasztalható keresztényüldözéssel alig foglalkozik. Pedig a fejlett országokban tapasztalható iszlamofóbia nem hasonlítható a keresztényekkel szembeni muszlim gyűlölethez – idézi a lap az Open Doors USA szervezet jelentését, amelyből kiderül, hogy a keresztényeket leginkább üldöző tíz állam közül nyolc az iszlám világban található. A muszlim országok közé csak két kommunista ország, Észak-Korea és Laosz fért be.

Iránban a hatóságok évente több tucat keresztényt tartóztatnak le, 2008-ban egy családot a rendőrök agyonvertek. Az iszlám köztársaságban halálbüntetés jár a keresztény térítőknek. Szaúd-Arábiában csak a muszlimok gyakorolhatják nyilvánosan vallásukat, a keresztény templomok építése tilos. A Maldiv-szigeteken minden állampolgár muszlim vallású kell hogy legyen, Mauritániában halálbüntetés jár a megkeresztelkedésért.

A muszlimok hátrányos megkülönböztetését elutasító Nyugatnak és a nemzetközi szervezeteknek illene szót emelniük az iszlám világban tapasztalt keresztényüldözés ellen is – zárja szerkesztőségi cikkét a The Wall Street Journal.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben