A szőnyegszövés örzője és művelője – Kiállítás az orosházi evangélikusoknál

Létrehozás: 2010. október 14., 12:30 Legutolsó módosítás: 2010. október 14., 12:31

Orosháza – 15 év munkásságának gyöngyszemeit mutatja be egy kiállítás keretében Sávolt Zoltán András szövő népi iparművész az Evangélikus Gyülekezeti Házban. Forrás: oroscafe.hu

A művészt a legszínvonalasabb alkotók közt tartja számon a szakma. Szervezett és önálló kiállításai, zsűrizett szőnyegei nagy sikert aratnak, úgy a kiállítást látogatók, mint az igényes vásárlók körében. Egyes kiemelt alkotásai láthatóak voltak a Nemzeti Galériában. A közelmúltban pedig a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum adott otthont munkáinak.

15 év munkásságának gyöngyszemeit a maguk egyszerű szépségében mutatja meg Sávolt Zoltán András most az orosháziaknak az október 8-án nyílt kiállítása keretében. A tárlatnak otthont adó Evangélikus Gyülekezeti Házban elsőként Lócziné Krajczár Emese, a Győry Vilmos Evangélikus Szeretetszolgálat vezetője köszöntötte a megjelenteket.

Beszédében kiemelte, a szeretetszolgálat 2008 januárjában kezdte meg működését. A több, mint két és fél év alatt 11 kiállítást rendeztek. Az eltelt idő alatt a gyülekezeti ház kedves színfoltja lett a városnak, ahová szívesen jönnek el a művészek megmutatni alkotásaikat, és ahová szívesen jönnek a művészetkedvelő emberek megtekinteni azokat. A szeretetszolgálat életében ugyanis az idős emberek ellátása, segítése mellett a művészetek pártolása is fontos szerepet kap.

Sávolt Zoltán szőnyegeinek különlegességét talán a színek harmóniája, a pamutok finomsága, egyedisége adja. Olyan alázattal, szakértelemmel nyúl egy-egy finom pamuthoz, majd veti fel a szálakat a szövőszékre, hogy azt csak csodálni lehet. Minden mozdulata igényességről árulkodik, látszik és érződik, hogy a szövés tudománya a zsigereiben van- hangsúlyozta Lócziné Krajczár Emese.

A kiállítást Szokolay Dongó Balázs zeneszerző, népművész, népi hangszeres előadóművész nyitotta meg, akit régi barátság köt Sávolt Zoltánhoz. A zeneszerző mesélt az első találkozásukról. Bár mindketten tótkomlósiak, mégis Budapesten ismerkedtek meg öt évvel ezelőtt, Sávolt Zoli szőnyegeit akkor látta először.

Mindegyik szőnyeg más és más, mégis mindegyik hasonló nyelven beszél hozzánk. Ezek a művészeti kincsek ajándékok. Azt az örömet, melyet ezek a szőnyegek hordoznak magukban, Zoli megosztja velünk. A szövés nem egy szakma, annál sokkal mélyebb – hangsúlyozta Szokolay Dongó Balázs.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben