A roma holokausztra emlékeztek

Létrehozás: 2009. augusztus 03., 09:09 Legutolsó módosítás: 2009. augusztus 03., 09:14

Gyászünnepségeket tartottak tegnap országszerte a holokauszt roma áldozatainak nemzetközi emléknapján. Forrás: Népszabadság

Budapesten, a Nehru-parkban  a Roma Polgárjogi Alapítvány, a Phralipe, a Roma Parlament, a Romédia Alapítvány és a Méltóságot Mindenkinek Mozgalom által szervezett megemlékezésen a magyar kormány képviseletében Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkár azt mondta: a kormány nem engedi, hogy etnikailag megtisztítsák Magyarországot, kirekesszék a cigányságot és a népcsoport mély örvénybe kerüljön. A politikus úgy fogalmazott: értelmes és demokratikus összefogással meg kell állítani, hogy a kirekesztés politikai hátteret, támogatást kapjon, mert a második világháború vészkorszakához is a diszkriminációval, a kirekesztéssel vezetett az út.

Hazaárulást követ el, aki a nemzet egyik vagy másik csoportját kizárni, a nemzet egészével szembeállítani törekszik, mert egy Magyarország és egy magyar politikai nemzet van - hangsúlyozta Horváth Aladár, az RPA vezetője. Szerinte a cigányellenességben nagykoalíció van, a cigányság magára maradt védtelenül, rászabadították a szélsőjobboldalt, és a népcsoport a rendszerváltás óta legsúlyosabb válságát éli. A roma vezető szerint nemcsak a 65 évvel ezelőtti tragédia áldozataira, hanem azokra is emlékezni kell, akiket az elmúlt másfél évben ismeretlen halálosztók gyilkoltak le az ország kistelepülésein, a faluszéleken.

Új aktualitása van az emlékezésnek az emléknapon: "a sötét, elrettentő szándékok" újra ott vannak az újságokban, az utcákon, a rejtekből kilőtt töltényekben és már az Európai Parlamentben is - fogalmaz az MSZP elnökségének közleménye. Sokáig úgy éreztük, hogy sikerült lezárni történelmünk legszégyenteljesebb és legkeservesebb időszakát, azonban újra azzal kell szembesülnünk, hogy tévedtünk - írták.

Az SZDSZ közleménye arra emlékeztet, hogy bár a magyar romák tömeges meggyilkolása Auschwitzban és más haláltáborokban történt, de az odáig vezető út Magyarországról indult. A gyásznapon arra a tragikus folyamatra kell emlékeznünk, ami honfitársaink megbélyegzésétől és kirekesztésétől meggyilkolásukig vezetett. "A roma holokauszt tragédiája arra int, hogy nem roma származású honfitársainkat, hanem az őket kirekeszteni kívánó nemzetellenes politikai erőket kell szavakkal és tettekkel kirekeszteni magunk közül" - fogalmaz a közlemény, amely szerint veszélyes tévút, ha a rasszista retorika politikai sikerét demokratikus pártok úgy értékelik, hogy érdemes engedményeket tenni a cigányellenes indulatoknak.

Az MDF szerint a 65 éve történtek máig szóló tanulsága, hogy minden érintett együttes felelőssége a roma közösségek hátrányos helyzetének felszámolása, anyagi és szellemi felemelkedésük segítése, hogy a demagógia, a felelőtlen politizálás többé ne vezethessen el hasonlóan tragikus eseményekhez.

A nemzetközi gyásznapon a központi megemlékezést a lengyelországi auschwitz-birkenaui egykori láger területén felállított emlékműnél rendezték meg, amelyen több európai ország kormányának képviselői, civil szervezetek vezetői, túlélők vettek részt. A második világháború idején meggyilkolt romák számát félmillióra becsülik. Magyarországról 23 ezer cigányt deportáltak, közülük 21 ezren az auschwitz-birkenaui táborban haltak meg.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben