A kormányhoz fordulnak a méltánytalanságok miatt

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2010. június 25., 09:26 Legutolsó módosítás: 2010. június 25., 09:29

A tavaly alakult megyei idősügyi tanács tizenkét szerveződés nyugdíjasait tömöríti egységbe. Tagjai között a hagyományos nyugdíjas- és más szervezetek, illetve egyházak is képviselői is ott vannak. A tanács az idősek helyzetének javítására állított össze javaslatokat a kormánynak. Forrás: TEOL/Venter Marianna

Az idősügyi tanács a megyében élő közel 78 ezer nyugdíjas életkörülményeinek, mindennapi gondjainak tapasztalatai alapján állította össze javaslatait, ezek közül olvasható néhány az alábbiakban. Mint azt Lemle Béláné, a tanács alelnöke elmondta, a cél az, hogy jobb, kiszámíthatóbb és biztonságosabb körülmények között élhessenek a szépkorúak.

– Sokan fordulnak hozzánk segítséget kérve, elsősorban a szociális- és személyi biztonságot érintő kérdésekkel – mondja Lemle Béláné. – A kormánynak összeállított ajánlásokkal azokat a kérdéseket, problémákat gyűjtöttük csokorba, amelyekről úgy véljük, sürgős megoldást igényelnek, és az idősek számára igazságosabb, jobb közérzetet nyújtó élethez adhatnak segítséget.

A tanács a nyugdíjjal kapcsolatos méltánytalanságok kiszűréséhez és a nyugdíjak értékállóságának biztosításához első lépésként a nyugdíj és a szociálpolitika szigorú és következetes szétválasztását javasolja. Fontos lenne a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására is nagyobb figyelmet fordítani. Lényeges szempont, hogy a befizetett nyugdíjjárulékot – vagy legalább egy részét – nem csak a befizető, de az örökösei és az özvegye is használhassa.

A nyugdíjrendszer a befizetett járulékon nyugodjon, a nyugdíjszámítás alapja az össze munkában töltött év legyen. A nyugdíj mellett dolgozók pedig ne fizessenek munkabérük után  egészségügyi hozzájárulást, hiszen ők már jogosultságot szereztek az ellátásra, és a többletbefizetés nem jár többletszolgáltatással.

 

A tanács javasolja bevezetni a minimálnyugdíjnak a nyugdíjas szociális létminimumhoz való kötését. Az évenkénti nyugdíjemelés két részből álljon: egy mindenki számára azonos összegből, amely megfelel az előző évi nyugdíjas infláció mértékének, és egy GDP-ből erre elkülönített differenciált összegből, sávosan megállapított összeghatárokkal.
Helyesnek tartaná a testület, hogy a nyugdíjbavonulás időpontjáról, vagy részmunkaidős foglalkoztatásról maga dönthessen a dolgozó.

Az újonnan munkába álló fiatalok befizetéseit egyéni számlavezetéssel, állami garanciával kezeljék. Az önkéntes nyugdíjkiegészítő biztosítás további fenntartását helyesli a testület, de állami garanciával. Ugyanakkor úgy ítélik meg, hogy az egyéni kérelem alapján történő nyugdíjemelésnek, és a kötelező nyugdíjpénztári tagságnak nem kellene továbbra is fennmaradnia.

Döntöttek a második félévi pályázatokról

A nyugdíjasszervezetek második félévre beadott pályázatairól is döntött ülésén az idősügyi tanács. Összesen 21 pályázat érkezett be, ezek közül 17 felelt meg a tanács által előírt pályázati kritériumoknak, és mind a tizenheten támogatásban részesültek. A csoportok átlagosan 30-40 ezer forintos összeget nyertek közösségi programok szervezésére és rendezésére. A legtöbben kirándulásra, idősek világnapi rendezvény, illetve karácsonyi ünnepség megtartására fordítják az összeget. Örömmel üdvözölte a tanács azokat a pályázatokat, amelyek nehéz szociális helyzetben lévő nyugdíjasoknak készülő élelmiszercsomagok készítését tűzték ki célul. A tervezett kirándulások többsége a régiót célozza meg, a pécsi EKF-rendezvényeket, illetve orfűi, abaligeti, mohácsi látogatásokat. A rendelkezésre álló korlátozott összeg miatt egy szervezet egy évben csak egy alkalommal adhat be pályázatot.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben