A kormány megírta a fogyatékkal élők vég-rendeletét

Létrehozás: 2009. szeptember 02., 08:44 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 02., 08:44

Rossz nyelvek szerint a kormány ott spórol a költségvetés kiadási oldalán, ahol tud. Jó példának tűnik erre, hogy egy múlt heti kormányrendelet befagyasztotta a megváltozott munkaképességűeket alkalmazó vállalkozások bértámogatására vonatkozó akkreditációját szeptember 1-i hatállyal. Forrás: hirextra.hu / Nagy András

Azért csak tűnik, mert hosszas nyomozás után sem sikerült kiderítenünk, vajon mi a célja a kormánynak a fogyatékkal élőket támogató korábbi intézkedések felül bírálatával. Vajon mennyit takarítunk meg a bértámogatások megszűntetésével? És meddig nem lesznek elérhetők a szóban forgó támogatások?

A rendelet

A megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásával kapcsolatos augusztus 26-i kormányrendelet számunkra érdekes pontja a következőképpen néz ki. „Az e rendelet szerinti akkreditációs tanúsítvány iránti új kérelmet 2009. augusztus 31-ig lehet benyújtani. 2009. szeptember 1-jétől az akkreditációs tanúsítvány iránti új kérelmek befogadása szünetel.”

Ez azt jelenti, hogy a megváltozott munkaképességű dolgozókat alkalmazó vállalkozásoknak augusztus 26-a után mindössze négy napjuk maradt arra, hogy támogatási kérelmekkel forduljanak a Szociális és Munkaügyi Minisztériumhoz, szeptember 1-étől ugyanis erre már nincs lehetőségük.

A HírExtra úgy tudja, a szóban forgó kormányrendelet ellen több civil szervezet és megváltozott munkaképességűeket tömörítő egyesület is tiltakozott. Ennek ellenére az országos sajtóban kevés figyelmet kapott az ügy.

A Jobbik bevédené a fogyatékkal élőket


A parlamenti pártok közül egy sem szólalt meg, mindössze a szociális érzékéről eddig kevéssé ismert Jobbik szolgált egy rövid közleménnyel kedden. Ebben Kovács Katalin, a mozgalom „Munkaügyi Kabinetjének” vezetője a következőket írta:

„Az a (kormány) döntés, hogy 2009 szeptemberétől befagyasztják a megváltozott munkaképességű emberek bértámogatását, különösen nehéz és méltatlan helyzetbe hozza a munkaadókat és a munkavállalókat is.”

Mint Kovács Katalin a HírExtra megkeresésére elmondta, körülbelül ezer vállalkozást érint a kormány mostani döntése, amely épp a legkiszolgáltatottabbak ellen irányul. Ezek az emberek saját magukat nem tudják megvédeni, ezért a Jobbik a parlamentbe kerülése után, „akár ellenzékbe kerülve is” mindent meg fog tenni a fogyatékkal élő jogainak megvédéséért – tette hozzá. Arra a kérdésre viszont nem tudja a választ, vajon mennyit spórolhat az állam a bértámogatások befagyasztásával.

Sötétségben

Természetesen kísérletet tettünk rá, hogy kiderítsük: vajon mivel magyarázza a kormány a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását vélhetően nagyban érintő intézkedését. Erre azonban egyelőre sem a kabinetnél, sem a Munkaügyi Minisztériumnál nem kaptunk választ. Csaba Lajos, a Kormányszóvivői Iroda vezetője kérésünkre utánanézett, vajon született-e bármilyen kormányszóvivői nyilatkozat vagy reakció a rendelettel kapcsolatban, majd közölte: a szóvivőség nem adott ki az üggyel kapcsolatos közleményt.

A Munkaügyi Minisztériumnál ez idáig senki nem reagált a szóban forgó, 168/2009-es kormányrendeletre.

A kormányoldalról érdemben mindössze Gúr Nándort, az Országgyűlés Munkaügyi Bizottságának szocialista elnökét sikerült megszólaltatnunk, aki viszont közölte, hogy nem is hallott a rendeletről. Mint mondta, mivel nem tagja a kormánynak, nem ismerheti annak minden egyes határozatát.

Gúr Nándor a maga részéről annyit tud, hogy a 2010-es költségvetési előirányzatban, amit a képviselő szerint Bajnaiék a jövő hét elején nyújtanak be a parlamentnek, nincs szó a megváltozott munkaképességűeket alkalmazó vállalkozások bértámogatásának, illetve az ezen cégek költségkompenzációjának csökkentéséről. Gúr szerint azonban a pontos számok csak szeptember 9-10-e táján előterjesztett költségvetés-tervezetből fognak kikerülni.

Információink szerint míg Európában 40 százalékos a foglalkoztatott fogyatékkal élők aránya, ez nálunk mindössze 10 százalék.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben