A keresztény, az iszlám és a zsidó vallás közös angyala gördült Pécsre

Létrehozás: 2010. május 07., 11:03 Legutolsó módosítás: 2010. május 07., 11:03

Essenből Isztambul felé tartva Pécsett járt az Ábrahám Karaván, rajta az iszlám, a zsidó és a katolikus vallások közötti megértést hirdető fém szobor, amely a három vallás szimbólumával egy angyalt is megmintáz. Forrás: Stpo / Barabás Béla

A Kultúra Angyala egy méteres fém szobor, egy kör, benne a félhold, a Dávid csillag és a kereszt, azaz az iszlám, a zsidó és a keresztény vallás jelképe. A jelek egy angyal sziluettjét is kiadják. A szobor alkotója egy német házaspár, Carmen Dietrich és Gregor Merten, akik az Ábrahám Karavánnak elnevezett kisbusszal szerdán érkeztek Pécsre. A csütörtökön az Ágoston téri templom mellett szétosztott szóróanyag tanúsága szerint a szobrászok üzenete, hogy a körből egyelten senki sem szakadhat ki anélkül, hogy megsérülne a közös jövőnk. Mindent összevetve az Európán átgördülő szobor a kultúrák és vallások közötti megértést hirdeti. Az Ábrahám Karaván május harmadikán indult el Essenből, és Pécsen, Tuzlán, Sarajevón és Skopjén át érkezik Iszambulba, onnan pedig Szófián, Belgrádon és Banja Lukán át tér vissza Essenbe. Pécsett szerdán a három vallást jelképező közös szimbólum egy-egy homoklenyomatát készítették el a gördülő angyalszobor segítségével, csütörtökön pedig a szimbólum egy maradandó replikáját helyezték el az Ágoston téri templom előtt fémből és színezett betonból.

A ceremónián részt vett Willi Overbeck, az esseni evangélikus templom plébánosa (lelkésze! – a szerk.), a két alkotó, Mayer Mihály katolikus megyéspüspök, Mohamed Eisa, a Magyarországi Muszlimok Egyházának pécsi vezetője, a város zsidó hitközségét pedig Goldmann Tamás képviselte. Az öntvény elhelyezése alkalmából tartott ceremónián Mayer Mihály hangsúlyozta: a legtöbbször úgy közelítik meg a három vallást, hogy sok minden szétválasztja őket. 

„Ezen vallások mindegyike különös gazdagsággal rendelkezik – hangsúlyozta a megyéspüspök. – Nem toleranciáról kell beszélni, hanem a másik gazdagságát is meglátni, azon is épülni. Ez az angyal üzenete.”

Mohamed Eisa a Koránból idézve arról beszélt: az iszlám legfőbb üzenete is az: imádkozz Istenhez, és adakozz embertársaidnak, ami egy közös gondolat a nagy vallások mindegyikénél. Goldmann Tamás kiemelte: a huszadik században megtanultuk, hogy milyen problémákat okoz, ha azokat a különbségeket keressük, amelyek szétválasztanak minket. A mi századunk nagy kihívása éppen az lesz, hogy megtaláljuk-e azokat a pontokat, amelyek összekötnek. Ez a karaván, és Ábrahám ősapánk üzenete éppen az, hogy nyílt szívvel, szeretettel forduljunk egymáshoz.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben