„A keresztények optimistán látják maguk körül a világot” – Az Ökumenikus Imahét nyitó istentiszteletéről

Létrehozás: 2010. január 18., 12:34 Legutolsó módosítás: 2010. január 18., 12:37

Budapest – A keresztények optimistán látják maguk körül a világot, mert a hétköznapok nehézségei ellenére reményük van az örök életre – többek között ezt hangsúlyozták az egyházak képviselői az ökumenikus imahét megnyitó istentiszteletén vasárnap Budapesten, a Deák téri evangélikus templomban. Forrás: MTI

„A keresztények optimistán látják maguk körül a világot” – Az Ökumenikus Imahét nyitó istentiszteletéről

Fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek szentbeszédében rámutatott: az anyagi nehézségek, a bizonytalanság, az emberek közötti feszültség, a gyűlölet, a betegség, a háborúk, az anarchia vagy a bűnözés aggasztó jelei más fénybe kerülnek, ha a feltámadás távlatában nézzük a dolgokat.

Az isteni igazságosság ugyanis nem korlátozódik az evilági életre, a mi sorsunk sem zárul a földi halállal, ezért minden apróságnak körülöttünk lehet értelme és értéke, és sok minden megéri a fáradságot és az áldozatot, amiért ebben az életben nemcsak jutalmat, de talán még egy jó szót sem kapunk – fogalmazott.

Erdő Péter szólt arról, hogy az idei ökumenikus imahét központi témája Krisztus feltámadása, „ez az a hatalmas tény, ami miatt a kereszténység létezik, ennek a hite kapcsol össze mindannyiunkat, krisztushívőket megbonthatatlan kötelékkel".
A bíboros rávilágított: az ökumenikus együttműködés minden formájának közös tanúságtétele már önmagában missziós jellegű, mert „sok közösség az ökumenikus mozgalommal párhuzamosan fedezte fel újra az egyház missziós természetét". Ha ilyen közös a kötelességünk, és ilyen közös az örömünk, akkor szorosan összetartoznak azok, akiket Krisztusról kereszténynek neveznek – tette hozzá.

Bogárdi Szabó István református püspök prédikációjában kitért arra, hogy a napokban a közfigyelem Haitire összpontosul, ahol a földrengés emberek tízezreit ölte meg, és az embermentők túlélők után kutatnak. Ezzel párhuzamba állította a Bibliában szereplő történetet, amelynek során a tanítványok Jézust megfeszítése után a holtak között keresték, ám a sírban nem találták, mert feltámadt.

A Dunaemlléki Református Egyházkerület püspöke szólt arról, hogy ugyanígy keres mindenkit ma is Isten, „hogy megelevenítsen bennünket". Az Úr többek között "a morál halottaskertjében, erények temetkezőhelyén" keresi az embert, „aki megadja magát kis és nagy bűnöknek egyaránt". Itt "minden remény elporladt, legutóbb éppen csak egy fél nemzedék alatt" – hangoztatta.

Az imahéthez kapcsolódóan úgy fogalmazott: „az ima nyitás az Istenhez, nyitás a múlandóból az örökkévalóra, a halálból az életre", és egyúttal „felelet Isten kopogtatására is".

A liturgiát Erdő Péter és Bogárdi Szabó István a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) tagegyházainak képviselőivel közösen mutatta be. A szertartás során imádkoztak többek között a BKV-sztrájk kapcsán a munkavállalók és a munkaadók mielőbbi megegyezéséért és a haiti tragédia túlélőiért.

Az imahét idején a különböző felekezetű gyülekezetek ökumenikus közösségben tartanak istentiszteleteket és imádkoznak a Krisztusban hívők egységéért, az ország szinte minden településén és szerte a világban. Az ez évi esemény bibliai mottója: „Ti vagytok erre a tanúk".

Az ökumenikus imahét előkészítő anyagát ezúttal – a Keresztények Egységét Előmozdító Pápai Tanács és az Egyházak Világtanácsa Hit és Egyházszervezet Bizottságának közös felkérésére – egy skóciai ökumenikus csoport dolgozta ki.

Az ökumenikus imahetet 1908 óta tartják meg, akkor az egyesült államokbeli Graymoor-ban az anglikán és a katolikus közösségek együttes programokat szerveztek.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben