Kiállítás és utazó-tárlat nyílik Kálvin János születésének 500. évfordulója alkalmából

Létrehozás: 2009. október 30., 12:55 Legutolsó módosítás: 2009. október 30., 12:59

„A születéstől a halálig és tovább – Kálvin 500.” címmel a református egyház évszázados tárgyi emlékeit, templomait, valamint a mai egyházi intézmények, gyülekezetek ünnep- és hétköznapjait mutatják be a Mai Manó Ház I. emeleti André Kertész kiállítótereiben 2009. november 5. és december 6. között. Forrás: Mai Manó Ház

Kiállítás és utazó-tárlat nyílik Kálvin János születésének 500. évfordulója alkalmából

Plakát

Az európai reformációnak jelentős szerepe volt az európai kultúra, így a magyar kultúra fejlődésében is. Elősegítette a gazdasági fejlődést, a polgári gondolkodás kialakulását, az anyanyelv gazdagodását, az írásbeliség terjedését, hatása évszázadokon keresztül meghatározó volt. Az európai reformáció egyik jelentős alakja Jean Calvin (1509-1564) – magyarosan Kálvin János volt. Az ő születésének évfordulóját a Magyarországi Református Egyház a világ összes református egyházával együtt ünnepli 2009-ben. Az évfordulóhoz számos kulturális esemény, fesztivál, program, szakmai rendezvény kapcsolódik, melyeket a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogat.

A Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház két egymáshoz szorosan kapcsolódó, és egymást kiegészítő eseménnyel, egy a magyarországi reformáció épített örökségét és kortárs szellemiségét reprezentáló kiállítás megrendezésével és egy utazó tárlattal vesz részt a Kálvin Emlékév eseményein.

„A születéstől a halálig és tovább – Kálvin 500.” című kiállításon láthatóak lesznek a vizsolyi Biblia művészi fotói, a Debreceni Református Kollégium, a budapesti Bethesda Kórház mindennapjai, a szatmárcsekei református temető, a határon túli és az anyaországi magyar reformátusság életképei.

A felkért fotóművészek Benkő Imre, Bócsi Krisztián, Dudás Szabolcs, Fekete András, Haris László, Hernád Géza, László János, Szebeni András és Túry Gergely.

A kiállítással egy időben kerekasztal beszélgetéseket, filmvetítéseket is tartanak, melyek a református egyház múlt, jelen és jövőbeli szerepéhez kapcsolódnak. E mellett rendszeresen tárlatvezetéseket, képértékelő előadásokat is szerveznek.  

Kiállítás megnyitó: november 5. (csütörtök) 18.00, Mai Manó Ház, Napfényműterem

Kurátor: Kincses Károly, fotómuzeológus

Kurátorasszisztens: Nagy Villő, művészettörténész

A kiállítás megtekinthető: 2009. november 5 és december 6. között., hétköznaponként 14 és 19 óra, hétvégén 11 és 19 óra között. 

A Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház e mellett egy utazó kiállítást is útjára indít. „…és Isten letekintett” címmel jelentős, egyházi és kulturális szempontból fontos épületek légi fotóit mutatja be, melyeket László János fotográfus készített.

László János több mint tíz éve fényképezi a magasból Magyarországot. Kifejlesztett egy eszközt (egy kisméretű helikopter), mely felviszi a fényképezőgépét a magasba, ő pedig lent a földön, egy monitoron állítja be a felvétel kompozícióját, méretét, stb. Ezen kívül maga is repül, s klasszikus légi fotó műfajában esztétikailag, művészileg is megformált felvételeket hoz létre. A felvételek egyrészt a templomok időbeli, térbeli, méretbeli sokszínűségét tárják fel (a „mezítlábas Notre-Dame”-tól a debreceni Nagytemplomig, a fővárosi csomópontban állótól a fogyatkozóban lévő kisközség templomáig), másrészt a magyar történelem és kultúra emlékhelyeit reprezentálják a vizsolyi Biblia születési helyétől Szatmárcseke csanakos fejfás temetőjén át a pákozdi csata emlékhelyéig. Nem utolsó sorban olyan különleges nézőpontból mutatva be ezeket a helyszíneket, mely a felekezet kultúrájában jártas néző számára is meglepetéseket tartogat. A kiállítást Debrecenben, Sárospatakon és Pécsett rendezzük meg 2009 novembere és decembere között.  

Az utazó-tárlat helyszínei:

Debrecen, MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Pécs, Pécsi Művészetek Háza

Sárospatak, Sárospataki Református Templom

A kiállítások ütemezése: 2009 novembere és decembere között.

Kurátor: Kincses Károly, fotómuzeológus

Kurátorasszisztens: Nagy Villő, művészettörténész

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben