Thomas Wipf: A határokon átívelő protestáns együttműködésért fáradozik

Létrehozás: 2012. június 14., 09:46 Legutolsó módosítás: 2012. június 18., 11:52

Budapest – Magyarországi látogatásakor az Európai Protestáns Egyházak Közösségének (GEKE) vezetője, Thomas Wipf svájci református lelkész kicsit fáradtnak tűnt. Amikor az országos irodán folytatott megbeszélések szünetében munkájáról faggattam, kiderült, hogy miért. Szöveg és fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

Június elején végre létrejöhetett Thomas Wipfnek az az utazása, amelynek során az iráni keresztényeket látogatta meg. Azt mondja, „ennek nemcsak politikai jelentősége volt, hanem lelkipásztori is”, hiszen az ott élő kisebbségi helyzetben élő keresztényeknek „szükséges az, hogy érezzék, nincsenek egyedül, és mi, európaiak is velük vagyunk”. Az utazásnál hosszabbra nyúlt a komplikált előkészítési folyamat, hiszen hónapokig tartott, amíg a vízumot megkapta az egyházi vezető.

Wipfet arról is kérdeztem, vajon sikerült-e már valamilyen előrelépést tenni a világsajtót bejárt, halálra ítélt protestáns lelkész, Youssef Nadarkhani ügyében (sorsáról honlapunkon már többször írtunk: http://www.evangelikus.hu/search?SearchableText=ir%C3%A1ni+lelk%C3%A9sz). A GEKE vezetője azonban csak annyit tudott megerősíteni, hogy a férfi él, továbbra is börtönben tartják, és a helyi, valamint a nemzetközi keresztény szervezetek is mindent megtesznek annak érdekében, hogy ne végezzék ki a férfit. Beszámolója szerint Iránban a keresztény kisebbségek elvben megélhetik hitüket, de muszlimoknak tilos hirdetni az evangéliumot.

Mint ismeretes, az Open Doors missziós szervezet által a keresztényüldözés mértéke alapján összeállított listán Irán a második helyet foglalja el, rögtön Észak-Korea mögött. Az országban a gyülekezetek megfigyelés alatt állnak, az aktív tagok és a házi csoportok folyamatos nyomás alatt élnek. A zaklatás, bebörtönzés, verés mindennapos, a hatóságok mellett a társadalom és a közeli családtagok is ellenségesen viszonyulnak a keresztény hitet vallókhoz.

Irán után aztán a GEKE elnöke Franciaországba repült, ahol június 12-én részt vett a belforti zsinaton, amelynek keretében egyesült egymással az ottani református és lutheránus egyház. Az így létrejött, mintegy 350.000 tagot számláló egyháztestben többségében reformátusok lesznek, és az egyesülés a református és lutheránus egyházak szoros testvéri együttműködését megalapozó leuenbergi konkordia (1973) szellemében valósult meg – mondta Wipf, aki az Európai Protestáns Egyházak Közösségének (GEKE) elnökeként és vendégelőadóként vett részt az ünnepi zsinaton.

„Gyakorlatilag a két francia protestáns egyház gyülekezetei és lelkészei már hosszabb idő óta gyakorolják a szószéki és az úrvacsorai közösséget, azaz egymás szószékein prédikálnak, illetve a másik felekezet tagjainak is kiszolgáltatják az úrvacsora szentségét” – mondta. Wipf elnök megállapította: „Bár a francia protestánsok diaszpórahelyzetben, azaz szórványban, felekezeti kisebbségben élnek, ennek ellenére igen aktívak a társadalmi életben, s a jövőben ez az egyesülés a protestáns hangot, társadalomkritikát és a pozitív közösségi szerepvállalást, jelenlétet csak erősíteni fogja.” 

Megjegyzi azonban azt is, hogy bár lehetséges, hogy ilyen egyesülés a Magyarországon élő reformátusok és evangélikusok között még elképzelhetetlen, de „lehetséges, hogy idővel itt is bekövetkezhet egy ilyen folyamat”.

Az elnök ezután Csehországba repült, ahol a Cseh Testvérek közösségébe látogatott el. Itt tapasztalatokat gyűjtött a kisebbségben lévő egyház életéről, diakóniai és oktatási munkájáról. Ez után az útja után jött aztán Magyarországra, ahol az evangélikus egyház mellett a református egyház vezetőivel is fog találkozni.

Ittlétének első napján, 2012. június 13-án Gáncs Péter evangélikus elnök-püspökkel egyeztetett, majd az országos iroda osztályvezetőivel, illetve munkatársaival találkozott. Június 14-én az Evangélikus Hittudományi Egyetem vendége lesz, majd Debrecenbe megy, ahol a református egyházi vezetőkkel, így például Bölcskei Gusztáv református püspökkel, a zsinat egyházi vezetőjével is tárgyalásokat folytat majd.

Wipf tehát még az elkövetkezendő napokban sem pihenhet, és a nyara is munkával telik majd. Az egyházi vezető ugyanis készül a GEKE 2012 szeptemberében Firenzében tartandó nagygyűlésére, amelyen többek között a reformáció 2017-es megünnepléséről és a GEKE megújulásáról is szó lesz majd. Ott találkozunk vele legközelebb, hiszen az evangelikus.hu szerkesztője is jelen lesz a konferencián.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben