Oplatka András: „A rendszerváltás egy folyamat volt”

Létrehozás: 2009. július 06., 22:24 Legutolsó módosítás: 2009. július 07., 13:07

Sopron – Dr. Oplatka András történész, a Neuer Züricher Zeitung korábbi külpolitikai szerkesztője 1956. decemberében hagyta el Magyarországot és Svájcban telepedett le családjával. A fórumbeszélgetésen, hozzászólásában először is párhuzamot vont az 1956-os és az 1989-es események között. Véleménye szerint a két történelmi esemény ellentétes volt, mindenekelőtt az atmoszférájában – ’56 késő ősze a reménytelenség időszaka volt, ’89 nyara és ősze viszont a reménységé. Szöveg és fotó: Bolla Zsuzsanna

Oplatka András: „A rendszerváltás egy folyamat volt”

Oplatka András

„Az NDK vezetésének részéről – és ez a dokumentumokból kiderül – megvolt az az elvárás, hogy ha Magyarország nem küldi vissza az NDK-s polgárokat, akkor erőszakkal fogják visszavinni őket – mondta Oplatka. – Emögött azonban ott lapul a kérdés: a magyar kormánynak lehetett volna abban a történelmi szituációban másképp cselekednie, mint ahogy azt tette? Én úgy vélem, igen. A szituáció és a politikai atmoszféra egészen másmilyen lehetett volna, ha nem Németh Miklós és kormánya van hatalmon. Hasonlítsuk csak össze magunkat az egykori Romániával, Csehszlovákiával vagy épp az NDK-val. Ha ez a történet akkoriban ezekben az országokban történt volna, akkor biztosan nem ez lett volna a kimenetele” – fogalmazta Oplatka, aki szerint egyértelmű politikai döntés volt a határmegnyitás, amelyet a miniszterelnök hozott meg.

„Amikor a könyvemet írtam és a háttér információkon dolgoztam egyik beszélgetésünkkor Németh miniszterelnök úr szerényen úgy vallott, hogy ez mégsem az ő személyes teljesítménye volt, hanem a magyarok kollektív teljesítménye. Jómagam úgy gondolom, hogy egy folyamat volt a rendszerváltás. A Szovjetunió gazdaságilag, ideológiailag meggyengült az Egyesült Államokkal szemben. A reformfolyamat tehát már elindult, viszont a magyar állam egy teljesen váratlan helyzetben élt az alkalommal és lépett. Ez begyorsította a változást, amelynek magja már a levegőben volt” – így Oplatka.

A történész nemrégiben Berlinben egy pódiumbeszélgetésen vett részt, ahol egy történész kollégája azzal érvelt, hogy véleménye szerint a magyar határmegnyitás nélkül nem omlott volna össze az NDK kormánya, és Németország egyesülése nem jöhetett volna létre.

„Csak az ő érveit ismételhetem: a történelemben döntő változások akkor jöhetnek létre, ha több cselekvés és esemény azonos irányba mutat és hirtelen, váratlanul egy ponton egyesülnek. A történész szerint a határmegnyitás gyújtópontja nélkül nem lett volna semmi. Jómagam ugyan nem osztom ezt a véleményt, de úgy vélem, meg kellett osztanom Önökkel” – tette hozzá Oplatka.

 

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben