Megkérdezted-e már Istent, miért kell most állást keresned? – Interjú Gável Péterrel

Létrehozás: 2010. április 21., 14:35 Legutolsó módosítás: 2010. április 21., 14:44

Budapest – Az ÉrMe HR Műhely 2010. április 21-én harmadik alkalommal rendezi meg Közösségi Állásbörzéjét az Érték Megőrző Üzleti Hálózat a keresztény értékrendet valló és élő közösségek álláskeresői és munkaadói számára. Gável Péterrel az ÉrMe HR projektvezetőjével találkoztunk, hogy a kezdeményezésről beszélgessünk. Szöveg és fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

– Milyen szolgáltatásokat nyújtotok az ÉrMe HR-ben?

– Korábban az ÉrMe Klub levelező listáján gyakran fordultak meg olyan levelek, amelyben valaki állást keresett vagy kínált és arra kérte a lista tagjait, hogy küldjék tovább ismerőseiknek levelét, hátha tudnak neki segíteni a keresésben. Első körben tehát ezek számára az álláskeresők számára hoztunk létre egy adatbázist. Mindaz, aki regisztrál az ÉrMe álláskereső adatbázisába rendszeresen és tematikusan kap álláslehetőségekről információt.
Akkoriban azonban még csak az ÉrMe hálózatából és ismerősi köréből jöttek az állásajánlatok, de ez egy idő után szűk bázisnak mutatkozott ezért felvettük a kapcsolatot más listákkal is, akik számára fontos a keresztény értékrend.
Rájöttünk arra is, hogy állásközvetítő tevékenységünk csak az aktívan kereső jelölteknek nyújt segítséget. Ha valaki aktívan , azaz minden lehetőséget megmozdítva keres állást óhatatlanul is olyan információk birtokába jut tapasztalatai, kapcsolatai révén amely nemcsak számára, de az egész közösség számára hasznos lehet. Ezért fontosnak tartjuk azt, hogy ha valaki tud egy lehetőségről, ám az számára nem megfelelő, akkor se tartsa meg az értesüléseket magának, hanem adja tovább. Ezért találtuk ki a közösségi állásbörzét, ahol minden állást kereső maga is tesz be egy állás lehetőséget, ami számára ugyan nem volt megfelelő, de esetleg az másnak még jól jöhet.

– Az állásbörzéken az álláskeresők mindig maguknak keresnek munkát. Itt azonban ezek szerint gyakorlatilag másoknak is…

– Igen. Ilyen szempontból ez egy teljesen új formáció a munkaerőpiacon. A fókuszban ugyanis nem csak az egyén, hanem az egész közösség áll. Részben azért, mert feltételezzük, hogy ha nekik nem megfelelő állásokkal találkoznak a keresők, abból mások lehetőségeket nyernek és nagy valószínűséggel fognak olyan megoldásokhoz jutni, amelyek számukra éppen hogy testhez állóbb lesz. Megpróbáljuk összehozni azokat a hasonló értékrenddel bíró aktív álláskeresőket, és amit ezzel teszünk, azt igyekszünk mind Isten dicsőségére tenni. Az állásbörzén vannak kisebb, interaktív csoportok is amelyek munkaerő piaci témákat dolgoznak fel. Így egymástól is tanulhatnak az álláskeresők, A HR szakemberek tapasztalatain túl egymás ismereteit is megismerhetik és tanácsokat is kaphatnak, valamint adhatnak egymásnak.

– Hogyan szerveződik és hogyan zajlik egy ilyen börze?

– Először is arra kérjük az érdeklődőket, hogy regisztráljanak az ÉrMe adatbázisába (www.ermehalo.hu) az Álláskereső menüpont alatt. A börzén való részvétel egyik feltétele, hogy egy számukra nem megfelelő nem publikus (azaz nem írott sajtóban, vagy az interneten meghirdetett) álláslehetőséget előre meg kell adnia minden álláskeresőknek. Ha valaki mégsem tud hozni ilyen ajánlatot, az persze nem kizáró ok a börzéről, de azt előre kell jeleznie és az utolsó percig mindent meg kell tennie annak érdekében hogy ő is hozzájáruljon valamivel a börzéhez. Ezután levelezünk vele az elképzeléseiről, elküldjük neki a részvételi feltételeket, párbeszédet igyekszünk vele folytatni. Figyeljük azt, hogy az álláskereső mennyire aktív, mennyire fontos számára az, hogy minél hamarabb állást találjon magának. A börzét általában 80-100 fővel tudjuk megrendezni, mert így a leghatékonyabb. Tapasztalatunk az, hogy tíz-tizenöt főnél nagyobb csoportban az emberek nem szólalnak meg szívesen, tehát mindenképpen limitálnunk kell a létszámot annak érdekében, hogy mindenki aktívan be tudjon kapcsolódni a közös gondolkodásba..

– Mik voltak az őszi találkozó tapasztalatai?

– Ősszel azt tapasztaltuk, hogy nagyobb volt a lendület, akkor nyolcvanan voltak, most egyelőre 60 körüli a regisztráltak száma. Tavasszal valahogy mindig kevesebb a jelentkezők száma. Sokan voltak, akik számára segített a börze az elhelyezkedésben. Mások arról számoltak be, hogy bár a börzén nem kaptak munkát, mégis az ott szerzett tapasztalataik később segítettek a kereséskor.

– Keresztény vállalkozók hogyan kapcsolódnak ebbe a folyamatba?

– Ők a hrassistant@ermehalo.hu címre küldhetnek állásajánlatokat, és ezeket fogjuk a munkavállalók felé közvetíteni. Az állásokat témák szerint kiválogatjuk és tematikus csoportokba (pl.: pénzügy, építőipar, egyéb, stb) szedve, átválogatva adjuk közre.

– A börzén az állásajánlatokon kívül milyen segítséget kaphatnak az álláskeresők?

– Minden börzén más és más szakmai programok vannak. A résztvevők csoportokra oszlanak. Most az első álláskereső csoport számára szituációs játékokon keresztül szituációs helyzeteket teremtve lehet az állásinterjúk pozitív és negatív fordulatait elemezni. Sok embernek meg kell tanulnia, hogyan kell a másik emberrel, interjúztatóval beszélgetnie, mi a másik megszólításának formája, hogyan beszéljen eddigi iskolai tanulmányairól, ismereteiről, mi a fontos részlet és mi az elhagyható.
Egy másik csoportban, a kapcsolatok feltérképezése kerül a középpontba: hová fordulhatunk segítségért, milyen ismeretségeket érdemes megmozgatni egy állás érdekében…stb. A harmadik csoport gyakorlati jellegű lesz: hogyan kell egy önéletrajzot (CV), egy motivációs levelet megírni, mik a jó interjú ismérvei…stb. A negyedik csoport az érveléstechnikával foglalkozik: „miért én vagyok a legjobb, mik az erősségeim, hogyan tudom magam helyzetbe hozni, mik az érvek buktatói”. A csoportok a délután folyamán feldolgozzák tapasztalataikat és a legfontosabb információkat ismertetik, közkinccsé teszik.

– A börze után van-e további kapcsolatotok az emberekkel?

– Akik részt vettek ilyen alkalmon, azok kapcsolatban maradnak velünk, főleg, ha nem sikerült állást kapniuk. Ilyen esetekben továbbra is kapnak tőlünk állásajánlatokat, tematikus lehetőségeket.

– Hogyan tudjátok ellenőrizni azt, hogy az állást valóban olyan vállalkozó kínálja, aki keresztény emberként él és gondolkodik?

– Az ÉrMe referencia alapú adatbázist tart fenn. Akik ebben benne vannak, azokat mind valahonnan, valaki révén ismerjük. Fontos a keresztény közösség véleménye és támogatása minden esetben és az, hogy mindenkiről megbízhatóak legyenek az információink. Ehhez segítség az, hogy olyan emberekkel állunk kapcsolatban, mind munkaadói, mind munkavállalói oldalról, akik keresztények (bármely felekezethez is tartozzanak), megbízhatóak, akikkel szót lehet érteni, akikkel együtt lehet működni. Mi mindannyian valljuk, hogy „az üzlet több mint profit”.

– Nem hozzátok nyilvánosságra azt, hogy hol lesz a börze. Miért?

– Egyrészről fontos a börze előtti regisztráció, majd az ezután kialakuló levélbeli párbeszéd a jelentkezőkkel. Ez egyfajta első próba, hogy felmérjük a jelentkezőket. Csak ezután adjuk meg a helyet és az időt. Hatékonyságrontó lenne egyébként is, ha sokan jönnének el ellenőrizetlenül. Egy ilyen börze megszervezése rengeteg energiát igényel, ráadásul nem kevés költségvonzata van: terembérlet, a kollégák munkaideje…stb. Ezért aztán fontos, hogy ha ilyet szervezünk, akkor az elérje a célját.

– Miért nem támogatja valamely konkrét egyház ezt a kezdeményezést?

– Nem szeretnénk a felekezetek közötti különbségeket hangsúlyozni, mert számunkra az a lényeg, hogy ki hogyan éli meg a kereszténységét. Természetesen szeretnénk kihasználni az egyházi lehetőségeket, de nem tartjuk fontosnak azt, hogy valamely egyház legyen ebben a zászlóvivőnk. Tudjuk, hogy például épp az evangélikus egyház rendelkezik egy vállalkozói névtárral, amelyet mi is tudunk használni.

– Miben mérhető egy börze sikeressége?

– Az elmúlt börzéken szervező csapatunk nagyon jól összekovácsolódott. Ez már egy sikertényező lehetne. Mondhatnánk azonban azt, hogy attól lehetne a börze sikeres, ha nagy a találat a keresők és az ajánlattevők között, vagy azt, hogy a kereső milyen eszköztárral, milyen háttérsegítséggel tér haza. Szerintem azonban, ha a börze meg tudja a „ha ketten vagy hárman összejönnek az én nevemben” jézusi elvet valósítani, akkor az már sikernek könyvelhető el. Sokan emlegették az elmúlt alkalom után, mennyire más volt a börze hangulata, az, hogy emberszámba vették a keresőket. Ez is fontos!

– Mikor lesz a következő börze? Mik a tervek?

– Bejáratott tavaszi és őszi börzeidőpontokat szeretnénk. Hogy mi lesz a következő börzén, természetesen még nem tudjuk. Az a fontos, hogy tegyünk valamit a közösségért, hogy segítsünk az arra rászorulókon és mindezt Isten dicsőségére, Isten országáért tegyük.

– Katolikus családban nőttél fel. Öt gyermek édesapja vagy. Beszélnél pár mondatban személyes hitedről?

– Beleszülettem egy hívő családba, de természetesen egyfajta érési folyamat volt az, hogy én is hitre jutottam. Bátyám katolikus pap, két öcsém pedig keresztény zenét játszik. Talán azok számára, akik ilyen családban nőnek fel, kevesebb a veszély, hogy elhagyják hitüket. Én viszont épp ilyen szempontból irigylem a késői megtérőket, akiknek élőbb kifelé a hitük. A mindennapokban fontosnak tartom, hogy az Úrral személyes legyen a kapcsolatom. Ő az, aki mindig és minden helyzetben segít nekem. A belé vetett bizalom rendkívül fontos számomra.
Amikor álláskeresők jönnek hozzám, sokszor felteszem nekik is a kérdést: Megkérdezted-e már Istent, miért van ez így? Miért kell most állást keresned? Miért nem találsz állást? Sokszor magunk próbálunk erőlködni, és a lépéseket tenni, hogy megoldjuk a helyzetünket, de ha Isten nincsen velünk minden élethelyzetünkben, ha nem Ő irányítja életünket, akkor az erőlködés is hiábavaló lehet.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben