Egy kulturális kincsesbányáról és feltárásáról – Interjú Kalmanovits Balázzsal, a Puskin mozi igazgatójával

Létrehozás: 2009. május 12., 08:55 Legutolsó módosítás: 2009. május 12., 08:57

Budapest – Magyarországon kiváló rövidfilmek, dokumentumfilmek, animációs filmek készülnek – szinte titokban, mert a Filmszemlén kívül nemigen vetítik ezeket az alkotásokat. A közönségnek alig van módja megismerni ezeket a filmeket, pedig gazdag mondanivalót hordoznak, mind tartalmi mind pedig művészi megformálás szempontjából. Mit lehet tenni? Kalmanovits Balázzsal, a Puskin mozi igazgatójával beszélgetett a MON-DOC vetítéssorozatról Szabó-Pap Gabriella.

Egy kulturális kincsesbányáról és feltárásáról – Interjú Kalmanovits Balázzsal, a Puskin mozi igazgatójával

Kalmanovits Balázs

– Köszönöm honlapunk nevében a meghívást a rendezvényre.  A Puskin moziban április 6. és június 1. közt, minden második hétfőn 17 órai kezdettel dokumentumfilmeket vetítenek, ezt követően van mód elbeszélgetni az alkotókkal.  Honnan ez a remek ötlet?

– Hááát… (szerényen lehajtott fejjel – a szerk.) szóval… tőlem. Ismerem az értékes magyar dokumentumfilmek, animációs filmek mostoha sorsát. Régebben vetítettünk kísérőfilmet a nagyfilmek előtt. A Puskin mozi visszatért ehhez a gyakorlathoz, és március közepe óta a nagyteremben minden nagyfilm előtt bemutatunk egy olyan magyar rövidfilmet, amely belföldön vagy külföldön valamilyen szakmai díjat elnyert. A MON-DOC sorozat egy sajátos kísérlet, amit előreláthatóan ősszel folytatunk majd.

– Ki és hogyan választja ki a vetítésre kerülő filmeket?

– Én magam állítottam össze a műsort azokból a dokumentumfilmekből, amelyeket az idei Filmszemlén láttam. Ebben a mostani sorozatban inkább ötletszerűen a legjobb rövidfilmeket mutatjuk be, tematikus válogatásra van műfaji válogatásra a későbbiekben sor kerülhet. Régebbi, híres alkotásokat is szeretnénk megmutatni a fiatal nézőknek, akik ezekről a filmekről csak hallanak vagy olvasnak. A magyar animációs film régen is világszínvonalú volt, ma is, ezeket a műveket ismerni kell.

– Felfedezte már magának a közönség ezt a műsort?

– Talán még nem telt el elég idő ahhoz, hogy híre keljen. Anyagi okokból nincs lehetőségünk nagy hírverésre. A fiatalok fel szeretnénk nyitni, ezért a közeli egyetemi épületekben (SOTE,ELTE) tettünk ki hirdetést. A vetítéseken egyelőre 14-15 fő vesz részt, és örömmel látom az alkotókkal való beszélgetéseken, hogy  a dokumentumfilm iránt érdeklődők tájékozottak, hozzászólásaik érdekesek, színvonalasak. 

 – De hiszen ez egy kulturális kincsesbánya! Feltárását csak még vonzóbbá teszi, hogy interaktív alkalmakat kínál!

 – A beszélgetés moderátoraként főleg a nézők véleményét várom. Örömmel tapasztalom, hogy a dokumentumfilmek iránt érdeklődők jól tájékozottak, színvonalas, érdekes kérdéseket vetnek fel, és jó a vitakultúrájuk is. (Személyes tapasztalat alapján megerősítem – a szerk.)

– A kulturális intézményeknek bevételi kötelezettségük is van….

Van. De van közszolgálati feladatuk is! A Puskin mozi ebből azt vállalja, hogy a magyar dokumentumfilmet, kisfilmet, animációs filmet a közönség elé tárja, vállalva, hogy ez esetleg szerényebb bevételt hoz. A vetítések a 70 fős kisteremben vannak, és abban reménykedünk, hogy a kezdeti 15-16 fős közönség egy idő múlva úgy megnő, hogy telt házaink lesznek…

 Ígérem, hogy ősszel visszatérünk a témára, várjuk az új sorozatot!  (A jelenlegi sorozatban szereplő egyes alkotásokról a Filmajánló rovatban szólunk.)

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben