Demencia Program a kaposszekcsői Evangélikus Diakóniai Otthonban: „A hozzátartozók jó helyen tudják idős rokonaikat!”

Létrehozás: 2009. július 04., 17:11 Legutolsó módosítás: 2009. július 04., 17:39

Kaposszekcső – Juli néni néha már azt sem tudja, milyen nap van… Pista bácsi néha elkószál és nem talál haza… Ismerős a probléma? Úgy hívják: demencia. Orvosi szaknyelven ez a szó azt jelenti: az egyén megelőző tudásszintjéhez képest fokozatosan vagy hirtelen bekövetkező szellemi leépülés, elbutulás. Demens az a személy, aki ebben az állapotban van. Lehet segíteni rajta: fejleszteni, vagy legalábbis megállítani a folyamatot, de van, amikor csak annyit tehetünk a betegért, hogy vigyázunk, nehogy baj érje. Mai körülmények közt a demens személy otthoni gondozása nem mindig oldható meg. Mit tegyünk? A kaposszekcsői Evangélikus Diakóniai Otthonban Demens Osztály működik. Az Otthon lelkészével, Szabó Szilárddal beszélgetett Szabó-Pap Gabriella.

 
 

– Kik és hogyan kerülnek be az Otthon Demens Osztályára? 

– Többnyire a hozzátartozók jelentkeznek, és elhelyezést keresnek a demens személynek. Az 1993. évi III. törvény és 36/2007. SZMM rendelet értelmében szakértői bizottságnak (ORSZI) vagy egy demencia centrumnak kell kimondania, hogy az adott személy jogosult intézményi elhelyezésre. Másrészt pszichiáter szakorvosnak kell megállapítania, hogy az adott személy demenciában szenved, azaz, nem más betegség, pl. Alzheimer kór okozza állapotát. A bizottság megállapítja a demencia fokát is, így a fejlesztő vagy megőrző programok eszerint alakíthatóak ki. Bonyolult az eljárás, de egyben meg is védi az egyént az önkényes, rossz bánásmódtól. Bár evangélikus intézmény vagyunk, más felekezethez tartozók előtt is nyitottak kapuink. 

– Hogyan fest az intézmény, és benne a Demens Osztály?

– Szerencsés helyzetben van intézményünk, mert az épületet 2004-ben építették, figyelembe véve az idős lakók életritmusát, igényeit. A ház berendezése, felszereltsége modern.  Kaposszekcső, Dombóvár, Pécs és Kaposvár elérhető közelségében van. Szép a környezet, nagy parkunk van. Lakóink bármikor tudnak látogatót fogadni, vagy hazamenni egy időre és visszatérni – kedvük szerint.

2006-ban pályázaton nyertünk 2 millió forintot, melyből az épület legfelső szintjén alakítottuk ki a Demens Osztályt. Ez a részleg félig zárt, azért, mert gondozottaink többnyire elvesztik térbeni és időbeni tájékozódási képességüket is. Ebben a biztonságos környezetben színek és egyszerű rajzok segítségével könnyebben tájékozódhatnak. A demens lakók csak felügyelet mellett léphetnek ki az osztály területéről, parkunk elkülönített részében, értetlen pillantásoktól védetten, biztonságos körülmények közt élvezhetik a természetet, sétálgatnak, napoznak, beszélgetnek.  

– Hány gondozottjuk van a Demens Osztályon? 

– 21 fő számára van hely, a törvényi előírásoknak megfelelően látjuk el lakóink egészségügyi ellátását, gondozást. Van szerződéses háziorvosunk, aki hetente kétszer rendel az Otthonban, pszichiáterünk, hetente egyszer jön, de igazság szerint mindketten telefonon bármikor hívhatóak. Van három mentálhigiénikusunk is, akik részben a Demens Osztály gondozottjaival, részben a többi otthonlakóval foglalkoznak. 

– Milyen speciális programok vannak a Demens Osztályon? 

– A szakorvosi vélemény alapján részletes állapotfelmérést végzünk a bekerülőknél, majd a szakorvos, az otthonlelkész, a mentálhigiénikus és az ápolónők közösen, csoportmunkában kialakítják a gondozott egyéni fejlesztési tervét. Van, akinek sikerül javítani az állapotán, van, akinél arra irányul a program, hogy megőrizzük a további leépüléstől, és van, akinél éppen csak lassítani lehet a folyamatot. A szakorvos által előírt gyógyszerek mellett csoportos és egyéni képességfejlesztő foglalkozásokat is tartunk. Ezek rendkívül sokrétűek. A fejlesztés alapja maga a tevékenység, ami akkor a leghatékonyabb, ha célirányos eszközöket használunk hozzá. Egy óvodai fejlesztőprogramot alapul véve az időseknél is alkalmazhatjuk az abban szereplő módszereket, eszközöket. Minden egyes képesség megtartását (tájékozódás, kézügyesség, memória) különböző játékokkal segíthetjük. Ilyenek például: kirakók, kártya, összerakók, dominó, társasjátékok. Ezek az eszközök természetes anyagból készültek, az idősek számára is jól láthatóak, könnyen kezelhetőek.
Tisztában vagyunk azzal is, hogy a demens idősek gondozása nem csupán szakmai felkészültséget, hanem nagyon sok türelmet, odafigyelést és legfőképp szeretetet igényel. A demens lakók szellemi állapotuk miatt kiszolgáltatottak, érdekérvényesítő képességük alig van. Életminőségük és emberi méltóságuk megőrzése, jogaik képviselete ezért kiemelt feladat valamennyi munkatársunk számára. 

– Az otthon evangélikus, de más felekezetűek előtt is nyitott, így mondta… 

– Hetente két alkalommal, kedden és csütörtökön tartunk evangélikus reggeli áhítatot, és természetesen minden vasárnap van istentisztelet. Minden második héten, szerdán van katolikus mise az otthonban, jó barátságban vagyunk a plébános úrral. Gondozottaink közt nincs felekezeti vita, sőt, szépen eljárnak egymás istentiszteleteire, együtt énekelnek, imádkoznak. Vonzó az intézményünk, bár van a környéken több idősotthon is. Mégis, jól érzékelhető az egyházi intézmény mögött álló bizalmi tőke. A hozzátartozók jó helyen tudják idős rokonaikat, nemegyszer meg is lepődnek azon, hogy mennyire más a légkör nálunk, mint a többi idősotthonban. 

– Jó ezt megélnie egy lelkésznek a mai világban. Hogyan került erre a posztra?

– Fiatal lelkészként a pécsi szeretetotthonunkban szolgáltam, itt, munka mellett tettem le a szociális munkások alapvizsgáját, majd szakvizsgáját. 2005-2007 között vezetője is voltam a pécsi intézménynek. Itt ért a Kaposszekcsőre szóló meghívás, 2007 nyarától látom el a gyülekezet és intézménye pásztori feladatait. 

– Akkor tehát a megszerzett tapasztalat hasznosul itt. Isten áldását kérem további munkájukra!

– Köszönöm a beszélgetést!

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben