Líceumi évfordulók Sopronban

Létrehozás: 2012. május 18., 09:53 Legutolsó módosítás: 2012. május 21., 09:42

A Sopront délnyugatról koszorúzó, a városba méltósággal leereszkedő, védett erdőség, a 2012-ben a 455. tanévet teljesítő Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) számára sajátos kötődéseket jelent. Az iskola végzős diákjai ugyanis sok évtizede az erdő hatalmas fái alatt buzgó forrásnál, a Deák-kútnál tartják hagyományos ballagási ünnepségüket. Így volt ez 2012. május 5-én is. Szöveg: Andrássy Péter

E helyszíntől mintegy negyedórás sétával érhető el a Károly-magaslat, amelynek 1937-ben átadott épülete két helyiségében 12 éve állandó múzeumi kiállítás mutatja be öt olyan Sopronhoz kötődő botanikus természetkutató életét, munkásságát, akik elődeik − például Kitaibel Pál (1757−1817) − kutatásaira támaszkodva sokat tettek a környék feltárásában, megismertetésében. 

Közéjük tartozik Gombocz Endre, a Líceum egykori növendéke, aki 130 évvel ezelőtt, 1882. június 9-én született Sopronban. A kiállítást megtekintő látogatók iránymutatóként olvashatják a múzeumi szoba bejáratával szembeni falon a botanikus, tudománytörténész akadémikus alábbi gondolatát: „Jövőnk ígérete múltunk ismeretében van.” 

A Gombocz fiúk − Endre és testvérbátyja, a nyelvész akadémikus Zoltán (1877−1936) − édesapja, Gombocz Miklós (1844−1922) az Evangélikus Líceum Főiskoláján szerzett lelkész-tanítói képesítést és lett az intézet tanára, majd 1892-től az önállóvá vált főgimnázium első igazgatója. A 120 éves jubileummal együtt emlékezhettünk arra is, hogy az egykori kedvelt személyiség 90 évvel ezelőtt hunyt el. 

Természetes, hogy Tölli Balázs igazgató az idei ballagás ünnepi beszédében eligazodást jelentő tartalommal emlékezett meg az évfordulókról, az elődök példamutatásról. Ezt megismerve Gombocz Endre egyik unokája, az Egyesült Államokban élő, dolgozó nyelvésztanár az alábbiakat írta elektronikus levelében: „Jó érzés, hogy a mai káoszban, EU-s proletár internacionalizmusban még nem veszett ki teljesen a hazaszeretet. Örüljünk annak, hogy az EU elfelejtette betiltani a soproni hagyományápolást…” 

Megemlíthetjük még, hogy a kilátó melletti természetismereti ház 2001 óta viseli Gombocz Endre nevét, és mutatja be dokumentumok sorával munkásságát. Az épület falán lévő márványtáblára (Gombocz Miklós, Zoltán és Endre) e jubileumok jegyében helyezett el az iskola és e sorok krónikása (a líceum nyugdíjas szaktanácsadó tanára) a ballagás napján koszorút.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben