Prof. dr. Jamilin Sirait az Indonéz-Batak Protestáns-Lutheránus Egyház teológiai tanára volt az Evangélikus Hittudományi Egyetem vendége

Létrehozás: 2010. március 16., 17:08 Legutolsó módosítás: 2010. március 19., 19:07

Budapest – 2010. március 16-án, prof. dr. Jamilin Sirait teológiai tanár „The History, Struggling, Perseverance and the Future, How HKBP cooperates with others for justice, peace and welfare of society in Indonesia” címmel betekintést adott az Indonéz-Batak Protestáns-Lutheránus Egyház életébe, különös tekintettel az egyháznak más vallásokkal való együttműködésére az igazságosság, béke és jólét kérdésében. Szöveg és fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

 
 

Prof. dr. Jamilin Sirait, aki korábban az Indonéz-Batak Protestáns-Lutheránus Egyház teológiai szövetségének alelnöke volt, 2008 óta egyháza öt vezetőjének egyike, az úgynevezett Koinonia Department elnöke.

Előadásában részletesen ismertette, hogy az indonéziai Észak-Szumátrán élő batakok hogyan tértek át a keresztény hitre és hogyan tudtak ellenállni a folyamatos iszlám terjeszkedésnek. Beszédében hangsúlyozta azonban annak jelentőségét is, miért fontos az, hogy most a karizmatikus mozgalmaknak is ugyanígy ne engedjenek befolyást.

Indoznézia plurális társadalom, ahol az emberek kilencven százaléka muszlim hívő, míg a maradék a nagyobb vallások a katolicizmus, a protestantizmus (e kettőt külön vallásnak veszik), a hinduizmus és a buddhizmus híve. Ebben a vallási sokszínűségben fontos egymás respektálása, elfogadása és az is, hogy részt vállaljanak a másik kultúrájában, hagyományaiban. A tolerancia jegyében az iszlám vallásúak is részt vesznek a keresztények karácsonyi ünnepein és a keresztények is az iszlám vallásúak hagyományos alkalmain.

Szükség van a vallási párbeszéd hangsúlyozására, hiszen a különböző vallások képviselői például csak együtt tudnak a szociális problémák, a betegségek (AIDS/HIV), a szegénység, az írástudatlanság...stb. ellen tenni. A vallásközi párbeszédről és a közös vallási fellépést és együttmunkálkodást illetően tehát tanulhatunk tőlük, hiszen a béke, az igazságosság és a teológiai-, elméleti és gyakorlati kérdések megtárgyalása az egész világ jövőjét illetően jelentőséggel bírnak.

Az előadás után a hallgatók kérdéseket tehettek fel a vendégnek. A moderátor dr. Jutta Hausmann, ószövetségi professzorasszony volt.

Az alkalmon részt vett a professzor felesége is. Megtisztelte jelenlétével az előadást H. E. Mangasi Sihombing, Magyarország, Horvátország, Bosznia és Hercegovina és Macedónia indonéz nagykövete és felesége is, valamint pár nagykövetségi munkatárs, így Fal Beáta a követség munkatársa, a nagykövet tolmácsa is.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben