Honnan hová? – Kérdőjelek és felkiáltójelek a találkozón

Létrehozás: 2009. szeptember 14., 10:22 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 14., 10:50

Budapest – Prőhle Gergely, országos felügyelő beszédére az Evangélikus Presbiterek Országos Találkozójának résztvevői előre is felkészülhettek, hiszen az Evangélikus Élet hasábjain, valamint honlapunkon is olvasható volt az előadása. Az országos felügyelő a népegyházi adatok szomorú statisztikáival bevallottan, felrázni, sokkolni szerette volna a résztvevőket, illetve elgondolkodásra buzdítani. A találkozó további részében, a délelőtt folyamán még egy fórumbeszélgetés zajlott. Szöveg és fotó: Bolla Zsuzsanna

Prőhle Gergely helyzetértékelésében elmondta, hogy 1990-ben óriási lehetőségeink voltak. „A szabadság jogi kereteinek megalkotása lehetőség és felelősség volt az egyház számára is. Azóta azonban ellentmondásos tapasztalataink vannak, mert a kommunizmus bukása után létrejött kapitalista rendszer fogyasztói kijózanodással és politikai bizonytalansággal, a társadalmi kohézió megbomlásával járt, különösen az utóbbi években és ez súlyos feladatot ró az egyházra is. A magyar társadalom rossz képet mutat, és benne az egyházak helyzete sokszor tragikus. A bizalmi index, a közösségek belső állapota igen rossz. Aggódva tekintünk a szociális elesettség növekedésére Magyarországon, mely az egyházat is új feladatok és egyben lehetőségek elé állítja. Nekünk, hívő embereknek van KIHEZ igazodnunk ebben, míg másoknak ez nem adatott meg. Fontos, hogy a gyülekezetek mindenütt átérezzék ez irányú felelősségüket és a környezetükben tapasztalható szociális, emberi problémák orvoslásában tevékenyen közreműködjenek. A keresztényeknek jobbak az érveik, mint a pártokéi. Az Isten előtt is felelős tudatos és jogkövető állampolgár tevékenyen részt vállalhat a társadalma és egyháza jobbításában.”

Mit tehet tehát evangélikus egyházunk, mit tehetünk mi evangélikusok ebben a helyzetben?

„Szükség van új stratégiára – mondta Prőhle. – Próbáljunk meg ezekről a dolgokról felelősen beszélgetni. Milyen stratégia az, ami elvezet bennünket arra, hogy valóban Isten felelős munkatársai lehetünk. Ennek jegyében készült el az egyházi stratégia szövege. Ennek alapvető gondolatai: a spiritualitás kiteljesítése, ha a Szentlelket várjuk azonban fel kell vonni a vitorlákat, a személyes imádság és a gyakorlati cselekvés egységében lehet megteremteni azt, amit mi szeretnénk. A legfontosabb a lelki vezetői felelősség és a mi odafordulásunk, hogy munkánk kiteljesedjék. Erősítsük meg a spirituális szálakat és próbáljunk meg  a mindennapokban is lelki közösségként élni. Az adakozási készségséget is növelni kell a szociális elesettség csökkentésére. Akkor válhatunk hitelessé, ha az aktív közösségek minden korcsoportban jelen vannak. Az egyház ne más legyen, mint az önálló gyülekezetek szolidáris és egymás iránt is elkötelezett közössége.” 

Prőhle Gergely beszéde után a presbiterek sms-ben kérdéseket tehettek fel a fórumbeszélgetés tagjainak. Lengyel Anna vezetésével, Győrfi Károly, vegyészmérkök képzettségű gazdasági szakember, dr. Varga Gyöngyi, teológus, lelkésznő, Fábri György, kommunikációs szakember és Prőhle Gergely, országos felügyelő próbáltak meg ezekre a sokszor érzékeny témafelvetésekre válaszolni.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben