Jubilált az „ősi” alma mater

Létrehozás: 2012. november 19., 13:12 Legutolsó módosítás: 2012. november 24., 16:08

Nyíregyháza – Éppen húsz esztendeje kapta vissza az egyház az államtól a Kossuth-gimnáziumot. Az alkalomról az evangelikus.hu már beszámolt, ezúttal a szon.hu beszámolóját adjuk közre. Forrás: szon.hu

Jubilált az „ősi” alma mater

Dr. Szebik Imre nyugalmazott püspök, Dr Bánszki István nyugalmazott gimnáziumi igazgatója és Mádi Zoltán, az egyház és az önkormányzat között létrejött megállapodást aláíró akkori polgármester

A megszokottól eltérő módon indult a tanítás a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumban a minap. Ugyanis mindegyik osztályban egy, az elmúlt 20 évben végzett diák lépett a katedrára, ahol arról mesélt, hogy mit csinál mostanság, és milyen volt Kossuth-diáknak lenni, mit vitt magával az ősi alma materből. A rendhagyó tanítási nap – ahol egész nap öregdiákok tartottak beszámolókat – apropója egy húszéves jubileum volt: a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium 20 évvel ezelőtt, 1992-ben újkori történelmet indított.

Az evangélikus egyház 1992-ben kapta vissza az iskolát az államtól, és kezdhette újra működését egyházi keretek között. Erre emlékeznek a 2012/2013-as tanévben, és ennek keretében hívják és várják egész évben az elmúlt 20 év öregdiákjait.

 

Új hagyományként Tar Jánosné igazgatónő a díszteremben bemutatta az új diákoknak az iskolában ma is élő Kossuth-hagyományokat, majd az öregdiákok feltűzték az új diákoknak a Luther-rózsát ábrázoló jelvényt.

A rendhagyó tanítási órák után az evangélikus nagytemplomban következtek az emlékezés legszebb pillanatai a hálaadó istentiszteletet keretében, ahol dr. Szebik Imre nyugalmazott püspök prédikációjában visszaemlékezett a 20 évvel ezelőtti országos tanévnyitó ünnepélyre.

Az új diákok fogadalmat tettek, hogy amint elmúlt 20 évben végzett társaik, ők is Isten és a gimnázium tanításaihoz hűen, Kossuth-diákként fognak élni és cselekedni a gimnázium falain kívül és belül. A fogadalomtételt Bozorády Ildikó iskolalelkész áldása tette teljessé.

Az öregdiákok és a Kossuth-diákok közös műsora után az igazgatók köszöntőjében dr. Bánszki István, a gimnázium újkori történelmének első igazgatója köszöntötte azokat, akik 20 évvel ezelőtt vele együtt segítették az evangélikus oktatás újraindítását Nyíregyházán. Ezt követően Tar Jánosné, a gimnázium jelenlegi igazgatónője – aki 14 éve szolgálja vezetőként az evangélikus egyház oktatási intézményeit – elismeréseket adott át az első igazgatótanács tagjainak, az egyház és a város akkori vezetőinek és azoknak a pedagógusoknak, akik az elmúlt 20 évben az iskola falain belül napról napra építették a gimnázium hírnevét, nevelték diákjait. Összesen több mint 30 nyugdíjas és még aktív pedagógust illetett meg a kitüntetés.

Az istentisztelet után családias, kedves hangulatú jubileumi igazgatótanácsi ülést szerveztek, amelyen megszólaltak mindazok, akik 20 évvel ezelőtt a legnagyobb részt vállalták magukra az újraindításnál. Dr. Bánszki István indítványozta egy iskolamúzeum létrehozását, Mádi Zoltán és dr. Endreffy Ildikó az 1992-es átadás emlékeit idézték fel, kiemelve, hogy tiszteletre méltó volt az a nyugalom és türelem, amelyet az egyház részéről tárgyalók mutattak, és nehéz volt ugyan a megegyezés, de végül mindkét fél elégedetten állt fel a tárgyalóasztaltól.

Dr. Szebik Imre püspök és néhány pedagógus az indulás kételyeit, kérdéseit, nehéz pillanatait és sikeres megoldásait elevenítette fel. Dr. Kákay István, az MEE oktatási irodájának vezetője megfogalmazta, hogy most is, mint mindig, amikor a nyíregyházi gimnáziumban jár, családias, emberséges, bensőséges hangulat veszi körül, ahol nem hivatalos megszólalásoknak van helye, hanem emberi megnyilatkozásoknak. Örömét fejezte ki, hogy jó példaként állhat a mostani intézményátvételek előtt ez a 20 évvel ezelőtti sikeres együttműködés.

Az igazgatótanácsi ülés zárásaként bemutatták azt a 200 oldalas jubileumi emlékkönyvet is, amelyet emlékként kívántak állítani az elmúlt 20 évnek. A könyvben megszólalnak azok, akik elhintették a magot, és helyet kapott a 20 év története diákírásokban, képekben, művészeti alkotásokban.

Televíziós tanévnyitó 

Dr. Szebik Imre visszaemlékezett arra a pillanatra is, amikor a tanévnyitó ünnepségen a szószékre felszaladtak szólni neki, hogy ne hagyja abba prédikációt, mert a díszvendég – egy miniszter, akinek beszédet kellett mondania – közel húsz percet késik. Az élet mindig váratlan fordulatokat hoz, újra összefoglalta prédikációját, és mire végére ért, be is futott a várt miniszter 20 helyett 8 perc késéssel, így nem csúszott hiba a történelmi fontosságú televíziós tanévnyitóba. A püspök úr megjegyezte, azóta sem kérte tőle államférfi, hogy prédikáljon tovább, mint ahogy azt tervezte.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben